• English
  • Eesti
UudisedUudised

AstraZeneca kliiniliste uuringute ajutine peatamine on vastutustundlik

09.09.2020
Printer-friendly version

8. septembril teatas ravimitootja AstraZeneca, et peatab ajutiselt koos Oxfordi ülikooliga arendatava COVID-19 vaktsiini kliinilised uuringud. Põhjuseks on tootja nimel ühes uuringus osalenud vabatahtliku seletamatu haigestumine.

AstraZenecal on käimas ulatuslik III faasi kliiniline uuring Suurbritannias, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Brasiilias ning USAs. Kuivõrd Eestis ühtki selle vaktsiini uuringut ei toimu, siis ei ole Ravimiametil rohkem teavet juhtunu ega ka uuringu täpse korralduse kohta. Mistahes mahuka uuringu puhul on tõenäoline, et mingi hulk osalejatest kogeb uuringu käigus terviseprobleeme.

Ravimi kliinilist uuringut tehes peab selle läbiviija (nt ravimitootja) pidevalt hindama kliinilise uuringu eeldatavat kasulikkust ja riske. Kvaliteedisüsteem ja standardkorraldused aitavad tagada iga juhtumi dokumenteerimise, andmete kogumise, hindamise, teatamise, järelkontrolli jne. Nende järgimine omakorda on aluseks uuringutulemuste usaldusväärsusele.

Uuringu ajutine peatamine ohutuskaalutlustel, kuni asjaolusid uuritakse, on üks uuringu läbiviimise standardkorraldustest. Seega on AstraZeneca ohutusandmeid hinnates toiminud vastutustundlikult ning järginud kliiniliste uuringute tavaprotseduure. Uuringu jätkumine sõltub hindamistulemustest.