• English
  • Eesti
UudisedUudised

Covid-19 uus vaktsiin Nuvaxovid – mis see on ja kuidas see toimib?

21.12.2021
Printer-friendly version

Euroopa Komisjon andis 20. detsembril uuele Covid-19 vaktsiinile tingimustega müügiloa. Tegemist on Novavaxi arendatud vaktsiiniga Nuvaxovid.

Mis on Nuvaxovid ja milleks seda kasutatakse?

Nuvaxovid on vaktsiin, mida kasutatakse SARS-CoV-2 viirusest põhjustatud COVID-19 ennetamiseks 18-aastastel ja vanematel. Nuvaxovid sisaldab SARS-CoV-2 pinnal leiduvat valku (ogavalk) ehk antigeeni, mis on toodetud laboris. Lisaks sisaldab vaktsiin adjuvanti, mis aitab immuunvastust tugevadada.

Kuidas Nuvaxovidi kasutatakse?

Nuvaxovidi vaktsineerimiskuur koosneb kahest süstist 3-nädalase vahega. Süst tehakse õlavarre ülaosa lihasesse.

Kuidas Nuvaxovid toimib?

Vaktsiini toimel valmistatakse organism ette ise Covid-19 vastu võitlema. Kui inimesele manustatakse vaktsiini, tunneb immuunsüsteem antigeeni ära võõrvalguna ja hakkab selle vastu tootma antikehi ja T-rakke.

Kui vaktsineeritud inimene puutub hiljem kokku SARS-CoV-2 viirusega, tunneb immuunsüsteem ära viiruse pinnal oleva ogavalgu ja on valmis kiiresti viirust ründama. Antikehad ja immuunrakud hävitavad viiruse hoides ära selle sisenemise keharakkudesse ja hävitades nakatunud rakud.

Mis on tingimustega müügiluba?

Tingimustega müügiluba antakse välja olukorras, kus ravimi (ka vaktsiin on ravim) järele on tungiv vajadus, kuid ravimi kohta on olemas tavapärasest vähem andmeid. Seda võimaldatakse juhul, kui ravimist saadav kasu või vaktsiini kohene kättesaadavus kaalub üles puudulikest andmetest tulenevad riskid. Kui tingimustega müügiluba on mõnele ravimile antud, peavad firmad varem kehtestatud ajagraafiku alusel jätkama EMA-le käimasolevate või uute uuringute andmete esitamist. Eesmärgiks on kinnitada, et ravimist/vaktsiinist saadav kasu ületab jätkuvalt sellega kaasnevad riskid.

Nuvaxovidit puudutavad küsimused ja vastused leiab siit.

Kõikide Covid-19 vaktsiinide kohta leiab info Ravimiameti kodulehelt: https://ravimiamet.ee/covid-19-vaktsiinid