• English
  • Eesti

Covid-19 vaktsiinide kõrvaltoimed

30.11.2021
Printer-friendly version

Teatatud kõrvaltoimed

Eestis algas Covid-19 vastu vaktsineerimine 27. detsembril 2020. Sellest kuupäevast alates on ravimiametile teatatud vaktsiinidega võimalikest kõrvaltoimetest 6017 (30.11 seisuga) korral. 

Kõik vaktsiinid võivad põhjustada paikseid reaktsioone ja üldnähte (peavalu, palavik, väsimus jt). Need on mööduvad, ent võivad olla häirivad. Ravimiamet tuletab meelde, et enne vaktsineerimist tuleks tutvuda vaktsiini infolehega, et vaktsineerimisreaktsioonid oleks tuttavad ja ei tuleks üllatusena. Need reaktsioonid on vajadusel leevendatavad valuvaigisti või paikse külma kompressiga. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga. Palaviku, oksendamise, tasakaaluhäirete vm üldnähtude korral tuleks puhata ja hoiduda järskudest liigutustest. Vererõhu langus järsul püsti tõusmisel võib põhjustada minestamist ja kukkudes võib inimene ennast vigastada.

Kõige värskema COVID-19 vaktsiinide kokkuvõtte leiab SIIT.

 

COVID-19 läbipõdemise ja vaktsineerimise raskete ja kergete kõrvaltoimete võrdlus

Ravimiamet on koondanud COVID-19 läbipõdemise ja vaktsineerimise rasked ja kerged kõrvaltoimed. Arvestades nakatumisnäitajaid Eestis, siis rohkem valikuid ei ole – valida saab kas haiguse või vaktsiini vahel.

Vaata Ravimiameti andmetel kokku pandud infot, mis näitab, missugused on vaktsiinide kõrvaltoimed võrreldes haigusega kaasnevate tüsistustega.

Vaata tabelit täissuuruses siit.

Venekeelne tabel asub siin.