• English
  • Eesti
UudisedUudised

Eesti ja mitmed teised Euroopa riigid on peatanud AstraZeneca koroonavaktsiini ühe partii seoses Austria surmajuhtumi ja tõsise terviserikkega

10.03.2021
Printer-friendly version

Austria teatas pühapäeval, et on peatanud ettevaatusabinõuna AstraZeneca vaktsiini ühe partii, et uurida inimese surma ja teise rasket tervise halvenemist. Seoses sellega peatas ka Eesti pühapäeval ettevaatusabinõuna sama partii kasutamise.

Austria föderaalne tervishoiuohutuse büroo (BASG) teatas pühapäeval kahest tõsisest kõrvatoime teatisest seoses AstraZeneca vaktsiini samast partiist tehtud vaktsineerimisega. Tänaseks on teada, et 49-aastane naisterahvas suri raskete hüübimishäirete tagajärjel, samal ajal kui 35-aastasel naisel tekkis kopsuarteri trombemboolia. 35-aastane naisterahvas on paranemas.

Austria ja Euroopa Ravimiamet uurivad, kas tegemist võis olla AstraZeneca vaktsiini kvaliteediprobleemiga või on rasked juhtumid seotud vaktsiinist mittetingitud terviseriketega.

„Eestisse toodi seda konkreetset partiid 11. veebruaril 9600 doosi, sellest pühapäevaks oli alles 486 doosi 14 tervishoiuasutuses. Kogu partii suurus oli veidi üle miljoni doosi (1,060,200 doosi) ja see läks Euroopa Liidu 17-sse liikmesriiki,“ ütleb Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk.

Eestis rasketest kõrvaltoimetest selle partiiga teatatud pole, samuti pole neid teateid ka Euroopa Liidu ravimiohutuse süsteemis, ent kahe juhtumi esinemine samas kohas lühikese aja jooksul on arusaadav põhjus uurimiseks. Möödunud nädalal 31-aastase mehe surmajuhtumiga antud partiil seost ei ole. 

Antud juhtumit ja seoseid laiemalt uurib Euroopa Ravimiamet, kes esimese võimalusel selle kohta informatsiooni jagab. Kõik muud teated, ka trombidega seotud juhtumid, vaadatakse üle ja hinnatakse, kas need võivad olla põhjustatud vaktsineerimisest.

Covid-19 AstraZeneca koroonavaktsiini kõige tavalisemad kõrvaltoimed on kerged või mõõdukad ning paranevad mõne päevaga. Tavalised kõrvaltoimed AstraZeneca puhul on peavalu, palavik, iiveldustunne ja väsimus.