• English
 • Eesti
  UudisedUudised

  COVID-19: Ettevaatust võltsitud ravimitega – ärge ostke ravimeid suvalistelt veebilehtedelt!

  24.03.2020
  Printer-friendly version

  Euroopa ravimiamet hoiatab ebaseaduslike müüjate eest, kes veebilehtede ja teiste müügikanalite kaudu pakuvad COVID-19 ravimeid.

  Müüjad kasutavad ära koroonaviiruse pandeemiaga tekkinud hirme ja muresid. Nad võivad väita, et nende tooted ravivad või ennetavad COVID-19 haigust või väidetakse, et ravimid, mille kättesaadavus on piiratud on nende kaudu hõlpsasti kättesaadavad. Sellised tooted on suure tõenäosusega võltsitud.

  Võltsitud ravimid on ravimid, mis ei ole ehtsad, kuid mida müüakse kui ehtsaid ja heaks kiidetuid. Nad võivad sisaldada valet toimeainet, õiget toimeainet väiksemas koguses või puudub tootes toimeaine üldse. Võltsitud ravimid võivad sisaldada ka kahjulike aineid mida ehtsad ravimid kunagi ei sisalda. Sellised tooted võivad tekitada tõsiseid terviseprobleeme.

  Selleks, et ennast petturlike müüjate eest kaitsta, ostke ravimid ainult seaduslikust apteegist või e-apteegist. Euroopas tegutsevate seaduslike apteekide nimekiri on leitav Euroopa ravimiameti kodulehel. Eestis tegutsevate seaduslike apteekide (sh kahe internetiapteegi) nimekiri on leitav Ravimiameti veebilehel

  Kõik seaduslikud internetiapteegid kasutavad ühtset logo. Logo koosneb horisontaalsete joontega ristkülikust ja keskjoonest vasakul asuvast ristist. Ristküliku all on selle riigi lipp, kus internetiapteek on registreeritud.  

   

  Kui logole klikkides avaneb liikmesriigi ravimiameti veebileht koos apteekide loeteluga, on see tõendiks, et tegemist on seadusliku apteegiga. Kontrolli, et apteek, kust soovid ravimeid osta, oleks nimekirjas. Kui apteeki nimekirjas ei ole, ärge sealt ravimeid osta. Eestis on  kaks ametlikku internetiapteeki: Netiapteek ja Veerenni Tervisekeskuse Südameapteek.

  Euroopa ravimiamet tuletab meelde, et hetkel ei ole COVID-19 haiguse raviks ühtegi heakskiidetud ravimit. Ravimid, mis aitavad COVID-19 sümptomite puhul nagu näiteks palavik, on kättesaadavad.

  Mistahes ravimite tarnehäirete korral jälgige palun arsti, apteekri või ravimiameti soovitusi. Informatsioon ravimite tarnehäirete kohta on kättesaadav Euroopa ravimiameti ja Eesti ravimiameti veebilehtedel.

   

  Ostke ravimeid ohutult:

  • Võltsitud ravimid võivad tekitada tõsiseid tervisekahjusid.
  • Internetist ostke ainult ametlikest internetiapteekidest.
  • Kontrollige, et internetiapteek omaks autentsust tõendavat logo.
  • Klikkige internetiapteegi logol ja kontrollige, et apteek oleks kirjas ravimiameti kodulehel.
  • Ärge ostke ravimeid, mida reklaamitakse COVID-19 raviks või ennetuseks. Selleks, et ravida COVID-19 haigusega seotud sümptomeid, konsulteerige oma perearsti või apteekriga.