• English
 • Eesti
  UudisedUudised

  Covid-19 vaktsiiniarendused: Moderna koroonavaktsiini müügiloa taotluse hinnang võidakse anda lubatust varem

  17.12.2020
  Printer-friendly version

  Viimaste nädalate jooksul on Euroopa Ravimiamet teinud suuri edusamme Moderna mRNA-1273 koroonavaktsiini müügiloa taotluse hindamisel. Tihe dialoog ettevõttega on taganud, et kõikidele tekkinud küsimustele on tootja reageerinud ja vastused andnud võimalikult kiiresti.

  Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) püüab anda oma lõpliku hinnangu võimalikult kiiresti, kuid ainult siis, kui andmed näitavad veenvalt, et vaktsiini kasulikkus on suurem kui võimalikud riskid.

  Võttes arvesse Moderna vaktsiinikandidaadiga tehtud edusamme, on inimravimite komitee kavandanud 12. jaanuaril toimuma pidanud erakorralise koosoleku 6. jaanuarile 2021. Kui Moderna koroonavaktsiini kohta komitee uue aasta esimesel nädalal ühisele otsusele ei jõua, tullakse kokku ikkagi 12. jaanuaril. Koosolekud on virtuaalsed, kuna Euroopa Ravimiameti töötajad töötavad pandeemia tõttu praegu eemalt.

  Positiivse CHMP hinnangu korral kiirendab Euroopa Komisjon oma otsustusprotsessi, et anda mõne päevaga välja kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides kehtiv müügiluba. Müügiluba tagab, et COVID-19 vaktsiin vastab sama kõrgetele Euroopa Liidu standarditele nagu kõik teised ravimid ja vaktsiinid.

  Vaktsiinide heakskiitmist soovitav teaduslik hinnang on sõltumatu ning lähtub patsientide ja rahvatervise vajadustest ning kaitsest. Soovitus põhineb teaduslikel andmetel, mis käsitlevad vaktsiinikandidaadi ohutust, tõhusust ning kvaliteeti.