• English
  • Eesti
UudisedUudised

Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee esialgsel hinnangul ei viita andmed Austrias kasutatud AstraZeneca partii osas kvaliteediprobleemile

11.03.2021
Printer-friendly version

Austria ja seejärel mitmed teised Euroopa riigid peatasid COVID-19 AstraZeneca koroonavaktsiini (partii number ABV5300) partii kasutamise pärast seda, kui ühel patsiendil Austrias diagnoositi hulgitromboos (trombide teke veresoontes) ning ta suri 10 päeva pärast vaktsineerimist. Teine patsient hospitaliseeriti pärast vaktsineerimist kopsuarteri trombembooliaga (kopsu veresoonte ummistumine), tema on tänaseks paranemas. 9. märtsi seisuga oli selle partii kohta saadetud riskihindamise komiteele veel kaks teadet trombemboolia juhtumitest.

Tänaseks pole komitee sõnul märke sellest, et vaktsineerimine oleks neid seisundeid põhjustanud. Need konkreetsed trombidega seotud juhud pole ka AstraZeneca koroonavaktsiini kõrvaltoimetena loetletud.

Partii ABV5300 tarniti 17 Euroopa Liidu liikmesriiki, tarne suurus oli veidi üle ühe miljoni doosi. Osad Euroopa Liidu riigid on selle partii ka ettevaatusabinõuna Austria teadaande järel peatanud. Ehkki kvaliteediprobleemi peetakse selles andmete hindamise etapis ebatõenäoliseks, jätkatakse uurimist ja seni on partii kasutamine peatatud.

Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee arutab teemat edasi, uuritakse nii partiist teatatud juhtumeid kui ka kõiki trombemboolia ja teisi verehüübega seotud juhtumeid, millest on pärast vaktsineerimist eri riikides teada antud.

Tänaseks uuritud andmete põhjal ei ole trombembooliaid vaktsineeritud inimestel tekkinud rohkem kui üldpopulatsioonis. 9. märtsi seisuga oli Euroopas COVID-19 AstraZeneca koroonavaktsiiniga vaktsineeritud kolme miljoni inimese seas teatatud 22-st trombemboolia juhtumist.

Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee jätkab partii võimalike kvaliteediprobleemide analüüsimist, samuti trombembooliate ja nendega seotud seisundite hindamist.

Euroopa Ravimiamet informeerib uute andmete ja hinnangute saamisel koheselt kõiki liikmesriike.