• English
  • Eesti
UudisedUudised

Gripivaktsiin jõudis Eestisse

17.09.2021
Printer-friendly version

Gripivaktsiini esimene tarne (Fluarix Tetra süstesuspensioon) uueks gripihooajaks on saabunud Eestisse.

Eesoleval hooajal on Eestis planeeritud turustada kolme tootja gripivaktsiine, millest kaks on süstesuspensioonid (Fluarix Tetra ja Vaxigriptetra) ning lisaks on esmakordselt turule tulemas ninna pihustatav gripivaktsiin (Fluenz Tetra). Süstesuspensioonid on näidustatud alates 6. elukuust ja ninasprei lastele ja noorukitele vanuses 2-18 aastat. Praegustel andmetel planeerivad tootjad Eestis turustada kokku 238 000 annust süstesuspensiooni ning 9000 annust ninaspreid.

Esimese saabunud gripivaktsiini tarne kogus on 40 000 annust. Suuremamahulised tarned toimuvad oktoobrikuu jooksul.

Võrreldes eelmise aastaga, kus Eestisse toodi 153 000 annust gripivaktsiini, on käesolevaks hooajaks planeeritud kogus suurem. Riiklikult korraldatakse hooldekodude elanike ning eakate (65+) vaktsineerimine perearsti poolt oktoobri teises pooles saabuvatest vaktsiinitarnetest.

Gripp on viiruslik haigus, mille tundemärkideks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38 °C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, pea-, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid. Kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine enne gripihooaja algust. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10 – 14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.

Gripi kohta loe täpsemalt Terviseameti kodulehelt.