• English
 • Eesti
UudisedUudised

HIV ravimid – uuendatud soovitused rasva ümberjaotuse ja laktoatsidoosi kohta

23.10.2015
Printer-friendly version

Mitme HIV ravimi infost eemaldatakse rasva ümberjaotuse ja laktoatsidoosi hoiatused.

Euroopa Ravimiamet uuendab HIV ravimite ravimiinfosid rasva ümberjaotuse ja laktoatsidoosi kohta. HIV ravimite infodest eemaldatakse rasva ümberjaotuse hoiatus ning mitme nukleosiidi ja nukleotiidi analoogide klassi kuuluva HIV ravimi infost eemaldatakse laktoatsidoosi hoiatus.

Rasva ümberjaotumine

Rasva ümberjaotuse (lipodüstroofia) hoiatus lisati HIV ravimitele 2000 aastate alguses kliiniliste leidude tõttu patsientidel, kes võtsid sellel ajal saadaolevate HIV ravimite kombinatsioone. Lipodüstroofia tähendab nii rasvkoe hulga muutust kui ka rasva ümberjaotust organismis.

Hiljutine analüüs näitab, et ainult mõned HIV ravimid (zidovudiin, stavudiin ja võimalik, et ka didanosiin) põhjustavad rasva ümberjaotumist ning et täpsemalt tekib nahaaluse rasva kadu (lipoatroofia). Ei ole tõendeid selle kohta, et HIV ravimid põhjustaks rasva kogunemist.

Olemasolevate andmete alusel

 • Eemaldatakse HIV ravimite ravimiinfost üldine hoiatus lipodüstroofia kohta
   
 • Nahaaluse rasva kao (lipoatroofia) hoiatus jääb kehtima zidovudiini, stavudiini ja didanosiini sisaldavatel ravimitel

Laktoatsidoos

Laktoatsidoosi (piimhappe liigne teke organismis) hoiatus lisati nukleosiidi ja nukleotiidi analoogidele 2000 aastate alguses. Tänasel päeval olemasolevate uuringute, kõrvaltoime teatiste ja kirjanduses avaldatud teabe analüüs näitab, et laktoatsidoosi risk on selle ravimiklassi sees väga erinev.

Olemasolevate andmete alusel ei kehti enam nukleosiidi ja nukleotiidi analoogidele laktoatsidoosi üldine hoiatus, välja arvatud zidovudiini, stavudiini või didanosiini sisaldavad ravimid.

Teave patsientidele ja tervishoiutöötajatele

 • HIV ravimite infodes kaasajastatakse lähiajal hoiatused rasvkoe ümberjaotuse ja laktoatsidoosi kohta. Ravi määramisel tuleb arvestada uue teabega.
   
 • Andmete hindamise tulemusel ei ilmnenud uusi riske. Mitme ravimi (vt allpool) puhul ei kehti enam senised hoiatused rasva ümberjaotuse või laktoatsidoosi kohta.
   
 • Patsiendid peavad jätkama HIV ravimite võtmist vastavalt arsti ettekirjutusele.
   
 • Patsiendid peavad ükskõik mis mure korral rääkima oma arstiga.

Ravimitest

Rasva ümberjaotuse hoiatus ei kehti enam järgmiste ravimite kohta: Aptivus, Atripla, Combivir, Crixivan, Edurant, Emtriva, Epivir, Eviplera, Evotaz, Intelence, Invirase, Kaletra, Kivexa, Lamivudine ViiV, Norvir, Prezista, Reyataz, Rezolsta, Stribild, Sustiva, Telzir, Triumeq, Trizivir, Truvada, Viramune, Viread, Zerit ja Ziagen.

Laktoatsidoosi hoiatus ei kehti enam järgmiste ravimite kohta: Atripla, Emtriva, Epivir, Eviplera, Kivexa, Lamivudine ViiV, Stribild, Triumeq, Truvada, Viread ja Ziagen.

Ravimitele Combivir, Trizivir ja Zerit lisatakse rasvkoe kao (lipoatroofia) hoiatus ning jääb alles laktoatsidoosi hoiatus.