• English
  • Eesti
UudisedUudised

Kõikides Balti riikides kasutatakse enim südameravimeid

26.10.2016
Printer-friendly version

Äsjailmunud raamat „Baltic Statistics on Medicines 2013-2015“ toob välja, et kõige enam kasutati Balti riikides aastatel 2013 kuni 2015 kardiovaskulaarsüsteemi raviks mõeldud ravimeid. Selle ravimirühma kogukasutamine oli kolm korda suurem kui teisel kohal olnud ravimirühmal kõigis Balti riikides.

Ravimite kasutamise analüüs näitab, et ravimite kasutamine suurenes kõikides Balti riikides perioodil 2013 kuni 2015. Mõnede ravimrühmade kasutamine oli Eestis, Lätis ja Leedus väga sarnane, kuid mõnede rühmade kasutamise vahel olid olulised erinevused, näiteks antidepressantide, anksiolüütikumide, uinutite ja rahustite ning statiinide kasutamises.

Käsimüügi ravimitest kasutati nii Eestis, Lätis kui ka Leedus kõige sagedamini ravimeid, mis sisaldasid  väikeses annuses atsetüülsalitsüülhapet ehk nn südameaspiriini.

Täpsemalt ülalmainitud tulemuste ning paljude teiste  ravimite kasutamise kohta Balti riikides leiab andmeid uuest raamatust „Baltic Statistics on Medicines 2013-2015“, mille koostasid ning andsid välja Eesti, Läti ja Leedu ravimiametid. Raamat sisaldab lisaks viimase kolme aasta ravimite kasutamise andmetele lühikesi riikide ravimiturgude ja ravimite soodustingimuste kirjeldusi.

Ravimite kasutamist võrreldakse raamatus Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) metodoloogia alusel, mis võimaldab objektiivselt kõrvutada erinevate riikide andmeid. Ühik, mida raamatus ravimite kasutamise kirjeldamiseks kasutatakse on toimeaine defineeritud päevadooside hulk tuhande riigi elaniku kohta ööpäevas. Defineeritud päevadoos on kokkuleppeline toimeaine tavaline ööpäevane annus täiskasvanutel ning seda kasutatakse ravimistatistikas väga sageli.

Äsja ilmunud raamat on juba teine Balti riikide ravimite kasutamist võrdlev väljaanne ning loodame, et analoogsed kokkuvõtted ilmuvad ka tulevikus.

„Baltic Statistics on Medicines 2013-2015“ on nüüd leitav meie veebilehel.