• English
  • Eesti
UudisedUudised

Osteoporoosi päev

22.10.2013
Printer-friendly version

Iga aasta 20. oktoober on Rahvusvahelise Osteoporoosi Sihtasutuse (International Osteoporosis Foundation, IOF) poolt korraldatav maailma osteoporoosi päev, mis käivitab terve järgneva aasta kestva kampaania ning on pühendatud osteoporoosi ja metaboolse luuhaiguse (metabolic bone disease) üleilmse ennetuse, diagnoosimise ning ravi teadlikkuse tõstmisele.

Osteoporoos on luuhaigus, mille tagajärjel muutuvad luud hapraks ning suureneb luumurdude esinemine. Luude hõrenemist põhjustavad mitmed tegurid. Suitsetamine, vähene liikumine ning vale toitumine on tegurid, mida igaüks saab kontrollida. Ent osteoporoosi tekke riskis on olulisel kohal ka pärilikkus, menopausi algus ning teised haigused (nt reumatiodartriit) – tegurid, mida pole võimalik ise kontrollida. Luumass on suures osas geneetiliselt määratud, ent pärast 65. eluaastat hakkab pärilikkuse osatähtsus seejuures vähenema ning teised tegurid nagu füüsiline aktiivsus ning toitumine hakkavad mängima järjest olulisemat rolli.

Üks kolmest üle 50aastasest naisest ning üks viiest üle 50aastasest mehest kannatab elu jooksul osteoporoosi poolt põhjustatud vaevuste käes. Üks kolmest üle 50aastasest naisest maailmas murrab ühe luu osteoporoosi  tõttu (IOF). 2011. aastal registreeriti Eestis 2493 osteoporoosi esmashaigusjuhtu (Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaas).

Osteoporoosi on võimalik arsti juures analüüside ja uuringute abil varakult avastada ning sellele on olemas ravi. Farmakoloogilise ravi tulemusel luude mass suureneb ning tänu sellele väheneb osteoporoosist tingitud luumurdude arv.

Luu struktuuri ja mineralisatsiooni mõjutavate ained jagunevad ATC klassifikatsioonis kolme suuremasse rühma: bisfosfonaadid (klodroonhape, pamidroonhape, alendroonhape, ibandroonhape, risedroonhape, zoledroonhape), bisfosfonaatide kombinatsioonid (alendroonhape+kolekaltsiferool) ning teised luu struktuuri ja mineralisatsiooni mõjutavad ained (strontsiumranelaat, denosumab). Viimase viie aastaga on nende ravimite kasutamine Eestis peaaegu kahekordistunud: kui 2007. aastal kasutas ravimit keskmises annuses igapäevaselt 3,4 elanikku tuhandest, siis aastal 2012 oli see arv juba 5. Kuna osteoporoos on krooniline haigus, mille ravi kestab aastaid ning igal aastal diagnoositakse järjest uusi haigusjuhte, siis on ravimite kasutamise suurenemine loomulik. Lisaks võib märgata ka muutusi ravimite kasutamistrendides: bisfosfonaatide kombinatsioonpreparaatide osakaalu suurenemist ning paralleelset bisfosfonaatide monopreparaatide vähenemist. Mõõdukat kasvu näitavad üldpildis tagasihoidliku kasutamisega teised luu struktuuri ja mineralisatsiooni mõjutavad ained.

Allolev joonis illustreerib luu struktuuri ja mineralisatsiooni mõjutavate ravimite kasutamist Eestis ja meie naaberriikides. Võrreldes Põhjamaadega, on Balti riikides nende ravimite kasutamine 2-3 korda väiksem. Suurim ravimikasutus on Taanis. Enim kasutatud ravimirühmaks kõikides riikides on bisfosfonaatide monopreparaadid. Ravimite valik riigiti on siiski märgatavalt erinev: Rootsis, Taanis ja Norras kasutatakse valdavalt monopreparaate ning kombinatsioonide osakaal on väga väike; Soomes ning Leedus on  teiste luu struktuuri ja mineralisatsiooni mõjutavate ainete kasutamine kordades suurem kui naaberriikides. Eestis ja Lätis on bisfosfonaatide kombinatsioonide osakaal suurem kui teistes riikides.

Terve luustiku säilitamiseks on olulised 5 tegevust, mille abil on võimalik vähendada osteoporoosi ja luumurdude riski:
1. Korrapärane liikumine/treening
2. Õige toitumine, mis sisaldab piisavalt luustikule vajalikke toitaineid
3. Ebatervislike eluviiside vältimine ja normaalse kehakaalu säilitamine
4. Riskifaktorite, mida muuta ei saa, teadvustamine
5. Arstlik kontroll (analüüsid, vajadusel ravi)

Rohkem informatsiooni maailma osteoporoosi päeva kohta:
International Osteoporosis Foundation
Infot ravimite kasutamise kohta võib küsida e-posti aadressilt info@ravimiamet.ee