• English
  • Eesti
UudisedUudised

Paratsetamool ja maksakahjustus

17.12.2003
Printer-friendly version

 

Paratsetamool (ehk atseetaminofeen) on palavikku alandav ja valuvaigistav ravim. Paratsetamoolil on aastakümneid teadaolev annusest sõltuv maksa kahjustav toime. Raviks lubatud maksimaalne päevaannus on 4g. Üksikuid maksakahjustuse juhte on esinenud 6-8g kasutamisel, enamasti tekib maksakahjustus 12g ja enama kasutamisel 24 tunni jooksul.

Paratsetamooli puhul on probleemiks juhuslikud üleannused, nt lastel. Seetõttu on riikides, kus paratsetamooli kasutamine on väga levinud, kasutusel väikesed pakendid, et vältida suure hulga ravimi sattumist laste kätte. Teine võimalik üleannustamise mehhanism on erinevate kaubanimedega ravimite, sh kombinatsioonravimite, kooskasutamine.

Seetõttu on mõistlik mitte koguda koju suurt ravimivaru, kasutada ravimit vastavalt kasutamisjuhisele ning külmetushaiguste puhul hoolikalt jälgida, mis on kasutatava nn gripitee koostisosad. Reeglina sisaldub külmetushaiguste puhul kasutatavates kombinatsioonravimites 0.3 kuni 0.75g, üksikutes ka 1g paratsetamooli. Apteeker oskab ravimit müües alati nõu anda, mida ja kui palju konkreetne preparaat sisaldab. Kogemata võetud üleannuse puhul tuleb kiirest pöörduda arsti poole, olemas on efektiivne antidoot (vastumürk).

Eestis kasutatakse kõige rohkem paratsetamooli pakendites, mis sisaldavad 10-20 500mg tabletti ehk kokku 5-10g paratsetamooli, mis viitab ravimi väga mõistlikule kasutamisele. Paratsetamooli kogukasutus Eestis 1000 elaniku kohta on 4-6 korda madalam kui Norras ja Rootsis ning võrreldavas suurusjärgus Soomega. Seega paratsetamooli liigkasutamisega Eestis tegemist ei ole.

Kõikidel toimivatel ravimitel esineb kõrvaltoimeid. Seetõttu on paratsetamool endiselt valikravimiks palaviku ja valu vastu lastel, kuna neil on aspiriini kasutamine vastunäidustatud. Aspiriini kasutamist viirushaiguste puhul (peamiselt alla 5-aastastel) lastel on seostatud Reye sündroomi (sageli surmaga lõppev raske maksa- ja kesknärvisüsteemi kahjustus) tekkega. Lastel tuleb paratsetamooli annustada täpselt ravimiga kaasasoleva juhise kohaselt vastavalt lapse kaalule.

Samuti on paratsetamool endiselt oluline igasuguse valu ravis, kuna paratsetamool ei põhjusta erinevalt põletikuvastastest valuvaigistitest mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandeid. Kroonilise kasutamise (üle 4-5 päeva) puhul on mõistlik annuse osas nõu pidada arstiga.