• English
  • Eesti
UudisedUudised

Piirangud doonorite valimisel seoses koroonaviirusega 2019-nCoV

21.01.2020
Printer-friendly version

Seoses Hiinast alguse saanud uue koroonaviiruse 2019-nCoV levikuga tuleb vere, rakkude, kudede ja elundite doonorite valimisel kasutusele võtta ettevaatusabinõud.

2019-nCoV sümptomid sarnanevad hingamisteede haigusetele (palavik, köha, hingamisraskused, õhupuudus, kopsupõletik, SARS-Severe Acute Respiratory Syndrome.) Hetkel ei ole teada, kas viirus levib ka inimpäritolu verega või siirdatavate rakkude, kudede ja elunditega. Samuti on teadmata vireemia haiguse inkubatsiooniperioodil, asümptomaatilise kulu korral ning pärast haigussümptomite kadumist. Kuniks viiruse kohta pole teada rohkem informatsiooni, soovitatakse verekeskustel ning rakkude, kudede hankijatel ja käitlejatel kasutusele võtta järgmised meetmed:

 

  • 1.       Doonorlus on lubatud, kui sümptomeid ei ole ilmnenud 21 päeva pärast kokkupuudet haigust põdeva inimesega.
  • 2.       Doonorlus on lubatud, kui sümptomeid ei ole ilmnenud  21 päeva pärast haiguse leviku piirkonnast naasmist.
  • 3.       Juhul, kui doonoril on diagnoositud 2019-nCoV viirusnakkus, on doonorlus lubatud 28 päeva pärast haigussümptomite kadumist ja ravi lõppemist.

 

Potentsiaalselt nakatunud elundidoonoreid tuleb enne elundite hankimist viiruse suhtes testida. 

Viirus 2019-nCoV on valkudest koosneva ümbrisega viirus ning peaks seetõttu olema eemaldatav/inaktiveeritav plasmaderivaatide toomisprotsessis.

 

Rohkem infot: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/rapid-risk-assessment-cluster-pneumonia-cases-caused-novel-coronavirus-wuhan