• English
  • Eesti
UudisedUudised

Ravimite klassifikatsiooni muutus

05.10.2007
Printer-friendly version

 

Ravimiameti peadirektori otsusega loetakse Mepha Lda. ravimipreparaadi GASEC GASTROCAPS 10 MG (omeprasool 10mg N14 ja N28) ja PRO. MED. CS. PRAHA a.s. ravimpreparaadi LOSEPRAZOL 10MG (omeprasool 10mg N14 ja N28) käsimüügiravimite hulka.
Näidustus: täiskasvanutel alates 18. eluaastast mao ülihappesusega seotud sümptomite (kõrvetised, maohappe tagasivool söögitorru, ülakõhuvalu) leevendamiseks.
Nimetatud otsus jõustus 1. oktoobril 2007. a.

Millised on sagedasemad kaebused, mille puhul käsimüügi-omeprasooli kasutada?
Peamiseks kaebuseks on kõrvetised (ebameeldiv põletav või kõrvetav tunne söögitorus rinnaku piirkonnas). Sageduselt järgnevad ülakõhuvalu ja happelise maosisaldise tagasivool söögitorru ja suhu (mõru või kibe maitse suus).

Kas kõrvetistel on erinevust?
Kui kõrvetised esinevad enam, kui kahel päeval nädalas viitab see gastroösofageaalsele reflukshaigusele. Täiendavateks uuringuteks tuleb pöörduda arsti poole.
Kõrvetiste esinemisel juhuslikult episoodiliselt ehk vähem, kui kahel päeval nädalas, on tegu nn. funktsionaalsete kõrvetistega. Neid võib esineda paljudel inimestel ning nende teket soodustavad näiteks rasvarikas toit, kohvi ja gaseeritud jookide tarbimine ning alkoholi tarvitamine. Ka hilisõhtune rohke söömine ja liigne kehakaal võivad soodustada kõrvetiste teket. Episoodilisi kõrvetisi esineb ka rasedatel.

Kui kaua võiks ravimit ilma arstiga konsulteerimata kasutada?
Kui ravim ei toimi või haigusnähud ei ole taandunud pärast 2-nädalast ravi, tuleb pöörduda arsti poole, kes otsustab täiendavate uuringute vajaduse üle.

Millised on nn. alarmsümptomid, mil kindlasti peab patsienti julgustama arsti poole pöörduma?
Kui kõrvetiste ja/või kõhuvaluga kaasub kaalulangus, öine kõhuvalu, veriroe, palavik, neelamisvalu või neelamistakistus. Vaevuse esmaseks leevendamiseks võib käsimüügi-omeprasooli küll kasutada, kuid kindel soovitus arstiga nõu pidada on sellistel juhtudel vajalik.