• English
  • Eesti
UudisedUudised

SARS-CoV-2 vaktsiinide areng augusti seisuga

19.08.2020
Printer-friendly version

Mitmed SARS-CoV-2 vaktsiinide arendajad on jõudnud kolmanda faasi kliiniliste uuringuteni. See on kliiniliste uuringute viimane etapp, mis peab andma vaktsiini ohutuse ja tõhususe lõplikud andmed. Samal ajal lisandub vaktsiinikandidaate, mis alles alustavad kliiniliste uuringutega. Euroopa ravimiametisse ei ole veel ühtegi COVID-19 vaktsiini müügiloa taotlust esitatud.​

Wuhani Bioloogiliste preparaatide Instituudi ja firma Sinopharmi välja töötatud inaktiveeritud SARS-CoV-2 vaktsiiniga alustati juulis kolmanda faasi kliinilist uuringut. Uuringusse on kaasatud 45 000 osalejat peamiselt Araabia Ühendemiraatidest, aga ka Hiinast.

Kolmanda faasi kliinilist uuringut on alustamas ka Hiina päritolu firma CanSino inimese adenoviirusel põhineva vaktsiinikandidaadiga Ad5-nCOV. Uuring toimub Saudi Araabias ja vaktsiini on plaanis manustada 5000 osalejale. Andmed vaktsiinikandidaadi ohutuse ja tõhususe kohta kliinilise uuringu esimesest ja teisest faasist avaldati 20. juulil ajakirjas The Lancet. Sellesse oli kaasatud 508 inimest. Vaktsiini manustati kahes erinevas doosis ning mõlemad doosid tekitasid uuringus osalejate verre viirust neutraliseerivad antikehad. Immuunsüsteemi T-rakuline vastus vaktsiini suuremas ja väiksemas doosis saanutel tekkis vastavalt 90% ja 88% katseisikutel. Enamik kõrvaltoimetest olid kas kerged või mõõdukad (süstekoha valu, peavalu, kerge palavik, lihas- ja liigesvalu, kõhulahtisus), tõsistest kõrvaltoimetest esines palavikku 8%-l kõrgemat vaktsiinidoosi saanud uuringugrupi liikmetel. Ad5-nCOV vaktsiin on saanud juba riikliku heakskiidu Hiinas, et kasutada seda ühe aasta jooksul sõjaväelaste vaktsineerimiseks.

AstraZeneca ja Oxfordi ülikooli arendatav šimpansi adenoviirusel põhinev SARS-CoV-2 vaktsiin AZD1222 (ChAdOx1 nCoV-19) osutus esimese ja teise faasi kliinilistes uuringutes hästi talutavaks ning tekitas immuunvastuse kõigil 543 vaktsiini saanud osalejal. Uuringus osales kokku 1077 vabatahtlikku. Kergematest kõrvaltoimetest esines süstekoha valu, palavikku, külmavärinaid, peavalu ja halba enesetunnet. Tõsiseid kõrvaltoimeid ei registreeritud. Üks vaktsiinidoos põhjustas 95% katsealustel neljakordse SARS-CoV-2 ogavalgu taseme tõusu ning immuunsuse tekkes oluline T-rakuline vastus toimis ka kaks kuud pärast vaktsineerimist kõigil vaktsiini saanutel. Katsealustel tekkinud antikehad suutsid ühe kuu möödudes viiruse neutraliseerida 91% ühe vaktsiinidoosi saanutel ning kõigil kümnel inimesel, kes said kaks vaktsiinidoosi. Tulemused avaldati 20. juulil ajakirjas The Lancet ning praeguseks on vaktsiiniga alanud juba kliiniliste uuringute kolmas faas Brasiilias ja Lõuna-Aafrikas.

Pfizer ja BioNTech teatasid juuli lõpus, et alustavad kliiniliste uuringute teist ja kolmandat faasi mRNA põhise SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaadiga BNT162b2. Seda plaanitakse manustada 30 000 tervele täiskasvanule kahe 30 µg doosina. Kliiniliste uuringute esimese ja teise faasi uuringus testiti mitut vaktsiinikandidaati paralleelselt ning ohutust ja tõhusust näitas ka vaktsiini variant BNT162b1. Kolmanda faasi uuring toimub 120 keskuses üle maailma, millest 39 asub USAs.

Indoneesia päritolu firma PT Bio Farma alustab 1620 osalejaga kolmanda faasi kliinilist uuringut inaktiveeritud SARS-CoV-2 vaktsiiniga, mille töötas välja Hiina biotehnoloogiafirma Sinovac.

Janssen Vaccines & Prevention B.V. planeerib 60 000 osalejaga kolmanda faasi kliinilist uuringut adenoviirusel põhineva SARS-CoV-2 vaktsiiniga Ad26.COV2.S. Vaktsiinikandidaadi töötas välja firma Johnson & Johnson, kes teeb vaktsiiniga ka esimese ja teise faasi kliinilist uuringut.

Novavax, kes alustas mais esimese ja teise faasi kliinilist uuringut vaktsiinikandidaadiga NVX-CoV2373, on teada andnud, et vaktsiin suutis kliinilise uuringu esimese faasi andmete põhjal tekitada katsealuste verre antikehi rohkem, kui on leitud haiguse läbipõdenute veres. Vaktsiinis on antigeeniks mõnekümne nanomeetrise läbimõõduga nanoosakestena SARS-CoV-2 ogavalk. Kuigi vaktsiini ohutuse kohta andmete kogumine jätkuvalt käib, on firma teatanud, et esialgsete andmete põhjal on vaktsiin üldiselt ohutu ja kõrvaltoimed kergemat laadi, kuigi sagedamini esines kõrvaltoimeid pärast teist vaktsiinidoosi. Firma teeb vaktsiini arendamiseks koostööd Jaapani päritolu ravimitootjaga Takeda.

India päritolu Bharat Biotech teatab, et nende arendatav vaktsiinikandidaat Covaxin on kliinilise uuringu esimese faasi esialgsete andmete põhjal ohutu. Paralleelselt teise faasi ettevalmistustega alustatakse esimesse faasi kaasatud inimestele teise vaktsiinidoosi manustamist.

Venemaal siseriikliku müügiloa saanud vaktsiin

Venemaal Gamaleya uurimisinstituudi poolt loodud vaktsiin Sputnik V sai Venemaa siseriikliku müügiloa 11. augustil. Vaktsiin põhineb kahel rekombinantsel inimese adenoviirusvektoril, mis kodeerivad SARS-CoV-2 ogavalku. Vaktsiini manustatakse kahe doosina, esimene sisaldab adenoviiruse tüve AD26 ja ja teine tüve AD5. Teise viirusetüve kasutamisega teises vaktsiinidoosis loodetakse vältida immuunsüsteemi reaktsiooni, mille mõjul tekivad organismis lisaks SARS-CoV-2 viiruse vastastele antikehadele antikehad ka esimese adenoviiruse tüve vastu, mis teise doosi mõju tõenäoliselt vähendaks. Müügiluba tugineb kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis saadud tulemustele, mis on kliiniliste uuringute andmebaasi järgi saadud vaid 38 inimeselt, kellest mõlemat vaktsiinidoosi on saanud vaid 20 uuringus osalenut. Tegu on erakorralise sammuga, kuna tavaliselt ei anta müügiluba enne kliiniliste uuringute kolmandat faasi, kuhu kaasatakse mitu tuhat inimest ja mis peab kinnitama vaktsiini ohutuse ja tõhususe. Sputnik V vaktsiini tutvustaval veebilehel oleva info järgi plaanitakse vaktsiini suures koguses hakata tootma septembris ning „kolmanda faasi“ uuringud toimuvad väidetavalt alates 12. augustist Venemaal, Araabia Ühendemiraatides, Saudi Araabias, Brasiilias ning Mehhikos.

 

Allpool olevas tabelis on välja toodud praegu kliinilistes uuringutes olevad SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaadid. Esiletõstetud kirjas on esimese ja teise faasi kliinilised uuringud, mis on lisandunud juuli keskpaigast.
 

Kliinilistes uuringutes olevad SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaadid

 

 

Uuringu tegija

Vaktsiini nimi

Antigeeni tüüp

I faasis

osalejate arv

II faasis

osalejate arv

III faasis

osalejate arv, uuringu toimumiskoht

1

Moderna Therapeutics, Lonza

mRNA-1273

Liposoomidesse pakitud viiruse ogavalku kodeeriv mRNA

45

600

30000

2

Inovio

INO-4800

DNA, viiakse organismi elektroporatsiooni abil

40

 

 

3

Oxfordi ülikool, AstraZeneca

(ChAdOx1 nCoV-19) AZD1222

SARS-CoC-2 ogavalku kodeeriv šimpansi adenoviirus

1077

>10000 (Brasiilia, Lõuna-Aafrika, UK)

4

SymVivo Corporation

bacTRL-Spike

Piimhappebakter, mis sisaldab sünteetilist plasmiidi (DNA rõngasmolekul), mis kodeerib SARS-CoV2 viiruse ogavalku

114

 

 

5

Shenzhen Geno-Immune Medical Institute

aAPC

Antigeeni esitlevad rakud

100

 

 

6

Shenzhen Geno-Immune Medical Institute

 

Dendriitrakud ja aktiveeritud tsütotoksilised lümfotsüüdid

100

 

7

CanSino

Ad5-nCoV

SARS-COV-2 ogavalku kodeeriv inimese adenoviirus

108

 

508

5000 (Saudi Araabia)

686

8

Wuhani bioloogiliste preparaatide Instituut, Sinopharm, Wuhani viroloogia instituut

nimetu

Inaktiveeritud viirusosake

96

224

45000, AÜE, Hiina

9

BioNTech SE, Pfizer

BNT162 erinevad variandid

mRNA, kodeerib SARS-CoV-2 ogavalku

8640

30000 (variandiga BNT162b2)

10

Novavax, Takeda

(SARS-CoV-2 rS)

NVX-CoV2373

Nanoosakeste kujul SARS-CoV-2 ogavalk, adjuvandiks Matrix-M

131

 

 

11

Sinovac, PT Bio Pharma

CoronaVac

Inaktiveeritud viirusosake

>1000

8870 (Brasiilia),

1620 (Indoneesia)

 

12

Aivita Biomedical

 

SARS-COV-2 viirust ära tundvad dendriitrakud

180

 

 

13

Immunitor

 

COVID-19 haigete plasmast valmistatud suukaudne vaktsiin

20

 

14

Clover Pharmaceuticals

SCB-2019

Rekombinantne SARS-CoV-2 ogavalk

150

 

 

15

Gamaleya

Gam-COVID-Vac (Sputnik V)

Kahel adenoviiruse tüvel põhinev vaktsiin, mis kodeerib SARS-CoV-2 ogavalku

38

2000

16

CureVac

CVnCoV

Liposoomi pakitud SARS-CoV-2 valku kodeeriv mRNA

168

691

 

17

GeneCure Biotechnologies

Covax-19

rekombinantsel teel toodetud SARS-COV-2 ogavalk ja adjuvandina polüsahhariid

32

 

 

18

Imperial College London

 

SARS-COV-2 ogavalku kodeeriv iseamplifitseeruv RNA, pakitud lipiidsesse kandjasse

300

 

19

Sinopharm, Beijing institute of Biological Products

BBIBP-CorV

Inaktiveeritud viirusosake

2000

 

20

Genexine

GX-19

DNA-vaktsiin, mis kodeerib antigeenina SARS-CoV-2 ogavalku

190

 

21

Bharat Biotech

Covaxin (BBV152)

Inaktiveeritud viirusosake

1125

 

22

Medicago

 

Viiruslaadne osake (virus-like-particle – VLP)

180

 

 

23

Queenslandi ülikool

 

SARS-CoV-2 stabiliseeritud pinnavalk, koos adjuvandiga MF59

120

 

 

24

Vaxine Pty Ltd ja Flindersi ülikool

COVAX-19

Adenoviiruse platvorm, antigeeniks SARS-CoV-2 ogavalk

40

 

 

25

AnGes

AG0301-COVID19

DNA vaktsiin (plasmiid)

30

 

 

26

Zydus

ZyCoV-D

DNA vaktsiin (plasmiid)

1000

 

27

Johnson & Johnson, Jannsen Vaccines & Prevention B.V,

Ad26.COV2.S.

 

Adenoviirusel põhinev vaktsiinikandidaat, mis kodeerib SARS-CoV-2 ogavalku

1000

60000

28

Pasteuri instituut; Belgia, Prantsusmaa

TMV-083,

Elusal nõrgestatud leetriviirusvektoril põhinev rekombinantne vaktsiinikandidaat, kodeerib SARS-CoV-2 muudetud pinnavalku

90

 

 

29

Kentucky Bioprocessing

KBP-COVID-19,

Taimedes toodetav rekombinantne SARS-CoV-2 valk

180

 

30

Merck Sharp & Dohme

V591

Elusal nõrgestatud leetriviirusvektoril põhinev rekombinantne vaktsiinikandidaat

260

 

 

31

Arcturus Therapeutics, Singapur

ARCT-021

Lipiidsesse nanoosakesse pakitud ja ise end paljundav (isereplitseeruv) mRNA, mis kodeerib SARS-CoV-2 ogavalku.

85

 

32

Medigen Vaccine Biologics, Taiwan

MCV.COV1901

SARS-CoV-ogavalk ja adjuvandina alumiinium

45

 

 

33

Viroloogia instituut Vector, Venemaa

 

Peptiidipõhine vaktsiinikandidaat

>100

 

 

 

Allikad:

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=COVID-19

https://biorender.com/covid-vaccine-tracker

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31604-4/fulltext

https://www.clinicaltrialsarena.com/news/russia-second-covid-vaccine-trial/

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)31605-6/fulltext

https://www.thejakartapost.com/life/2020/08/05/bio-farma-ready-to-produce-250-million-doses-of-covid-19-vaccine-by-years-end-minister-erick.html

https://www.jnj.com/single-dose-of-johnson-johnson-covid-19-vaccine-candidate-demonstrates-robust-protection-in-pre-clinical-studies

https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=d494c688-0bc6-4c30-9e81-23f043ceb43e&t=

https://sputnikvaccine.com/about-vaccine/clinical-trials/