• English
  • Eesti
UudisedUudised

Uuendanud! Gripivaktsiinide hetkseisust Eestis

20.10.2020
Printer-friendly version

Millistel gripivaktsiinidel on Eestis müügiluba?

Müügiluba on neljal 4-valentsel hooajalise gripi vaktsiinil ja ühel kolmevalentsel, mis on ette nähtud pea kõigi elanikkonna gruppide vaktsineerimiseks väikeste eranditega. Lisaks üks vaktsiin lastele (2-18 a) ja üks  vanemaealistele. Kõiki neid ei ole siiski ravimitootjad Eestis müügile toonud. Turustatud on vaid 4-valentseid vaktsiine.

Sanofi Pasteur VAXIGRIPTETRAVaxigripTetra on näidustatud vaktsiinis sisalduva A-gripiviiruse kahe alatüübi ja B-gripiviiruse kahe tüübi poolt põhjustatud gripivastaseks profülaktikaks:
-  täiskasvanute, sh rasedate, ja alates 6 kuu vanuste ning vanemate laste aktiivne immuniseerimine,
-  imiku(te) passiivne kaitse alates sünnist kuni alla 6 kuu vanuseni, pärast raseda naise vaktsineerimist.
Vaxigrip Tetra kasutamisel tuleb lähtuda kohalikest kehtivatest immuniseerimisjuhenditest.
GlaxoSmithKline Eesti  OÜ FLUARIX TETRAGripivastane aktiivne immuniseerimine vaktsiinis sisalduva A gripiviiruse kahe alatüübi ja B gripiviiruse kahe tüve vastu täiskasvanutel ja lastel alates 6 kuu vanusest.
Fluarix Tetra kasutamisel tuleb lähtuda kohalikest kehtivatest immuniseerimisjuhenditest.
Mylan IRE Healthcare  Limited INFLUVAC TETRAGripi profülaktika, eeskätt gripiga kaasnevate tüsistuste suurenenud riskiga isikutel.
Influvac Tetra on näidustatud täiskasvanutele ja lastele alates 3 aasta vanusest.
Influvac Tetra kasutamisel tuleb lähtuda kohalikest kehtivatest immuniseerimisjuhenditest.

Kas igal aastal on isesugune vaktsiin?

Maailma Terviseorganisatsioon kinnitab gripivaktsiini koostise järgnevaks hooajaks lähtuvalt viiruse tüvedest, mis kõige tõenäolisemalt tuleval hooajal kõige aktiivsemalt levivad.

Millal tehakse tellimused?

Müügiloa hoidjad teevad prognoose eelmise hooaja kasutust arvesse võttes. Kohe, kui Maailma Terviseorganisatsioon on kinnitanud hooajalise vaktsiini tüve, alustatakse vaktsiini tootmist. Turule jõuab see tavapäraselt septembri algul.

Kui palju on Eestisse sel hooajal toodud?

Eestisse on toodud 153 000 doosi gripivaktsiini, mis on apteekidele väljastatud või hulgimüügis riigihanke kliendile määratud kogus. Eestisse toodud vaktsiinikogus sisaldas riiklikku tellimust 10 000 doosi (hooldekodude elanike vaktsineerimiseks), kaitseväe 5 000 doosi, haiglaapteekidele ja kiirabile  hangitud suurusjärk 31948 doosi. Ülejäänud suurusjärk 106052 doosi on jaotunud 407 üldapteegile. Gripivaktsiin NFLUVAC TETRA (37 800 doosi) jõudis Eestisse augusti lõpus, FLUARIX TETRA (35 000) doosi septembri keskel ja VAXIGRIPTETRA (80 200 doosi) septembri lõpus, ehk siis kogu hooajaks planeeritud kogus. Võrdluseks andmed eelmise aasta kohta, mil väljastati Eesti apteekidele ja tervishoiuasutustele 168 521 doosi. Riiki toodi eelmisel aastal kokku 202 480 doosi gripivaktsiini, kuid planeeritust väiksema nõudluse tõttu Eestis viidi osa riigist välja ning osa kogusest ei leidnud hulgimüügitasandil kasutust ja hävitati. 

Arstid ega apteegid ise ravimeid maale ei too. Arstid saavad vaktsiinid apteegist, apteegid omakorda hulgimüüjalt või teisest apteegist.

Kui nõudlus on, miks siis hulgimüüjad juurde ei too?

Hulgimüüja saab vaktsiini tuua sellises koguses, nagu tootja Eesti jaoks prognoosinud ja tootnud. Kui nõudlus teistes riikides on prognoositust tagasihoidlikum, aga siin suurem, siis vahest on võimalik tuua mõne teise EL riigi turule mõeldud vaktsiini hiljem lisaks. Ravimiamet on valmis erandkorras lubama Eestisse ka võõrkeelses pakendis vaktsiini.

Kui kõigile ei jätku, kas peaks eelise andma apteekidele või arstidele?

Gripivaktsiin on retseptiravim ja selle kasutamine saab toimuda ainult arsti ettekirjutusel. See tähendab, et kuigi vaktsineerimist tehakse mitmendat aastat juba ka apteekides, viivad seda läbi tervishoiuteenuse osutajad, mitte apteekrid. Apteek pakub selleks enda ruume. Apteegis peab olema eraldi ruum ja tagatud muudki tingimused (lamamisvõimalus, kätepesuvõimalused jne). Vahe on aga kindlasti selles, et perearst saab oma nimistus teha valikuid ja vaktsineerida ennekõike riskigruppidesse kuulujaid, siis apteegis vaktsineerijad lähtuvad teenusele registreerujate üldisest järjekorrast.

Kui vaktsiin on jõudnud apteeki, siis on õigus seda sealt osta võrdsetel alustel kõikidel. Apteegil pole alust müümisest keelduda, kui esitatakse tellimus ja vaktsiini, mida müüa, on.

Kas apteegid on saanud hulgimüügist ebatavaliselt palju vaktsiini ja hoiavad praegu oma varuga eelist arstide ees?

Eestisse on toodud 153 000 doosi gripivaktsiini, mis on apteekidele väljastatud või hulgimüügis riigihanke kliendile määratud kogus. Eestisse toodud vaktsiinikogus sisaldas riiklikku tellimust 10 000 doosi (hooldekodude elanike vaktsineerimiseks), kaitseväe 5 000 doosi, haiglaapteekidele ja kiirabile  hangitud suurusjärk 31948 doosi. Ülejäänud suurusjärk 106052 doosi jaotati 407 üldapteekidele ja jaotati perearstide, töötervishoiu arstide (sh nt üle eesti teenust pakkuv Qvalitas) ja apteekides vaktsineerimisteenust pakkuvate tervishoiuteenuse osutajate vahel. 

Apteegid on tellinud gripivaktsiini Magnum Medical OÜ-st, Tamro Eesti OÜ-st, Apteekide Koostöö Hulgimüük OÜ-st ja osaühing Baltfarmast. Hulgimüügiandmetest näeme, et valikute ega ka koguste osas ei ole tehtud eelistusi vaktsineerimises osalevate apteekide kasuks, kuigi oleks loogiline, et kampaanias osalevad apteegid varuksid veidi rohkem. Mõned kampaanias osalevad apteegid on tellinud vaktsiini u 1000 doosi, keskmiselt aga 400 doosi. Võrdluseks mõned suuremad apteegid, kes kampaanias ei osale on samuti tellinud 1000-1550 doosi vaktsiini. Kokkuvõttes vaktsiini koguste suurusjärgud tervisekeskuste läheduses asuvate apteekide ja ning suuremate linnaapteekide puhul paistavad üsna samad nagu vaktsineerimisteenust pakkuvates apteekides.

Apteegi poolt tellitav kogus sõltub eeldatavast kasutusest. Nt suuremates linnaapteekides ning ka perearstikeskuse läheduses asuvate apteekide puhul on kasutus eelduslikult suurem. Sellised apteegid on tellinud 1000-1500 doosi vaktsiini, samas mõned väiksemad vaid 50 doosi vaktsiini. Üldapteegist saavad vaktsiini osta perearstid tellimislehe alusel ning inimesed retsepti alusel. Mitmed perearstikeskused ja töötervishoiuteenuse pakkujad esitasid oma tellimused arvestades kogu selle hooaja vajadust aegsasti. Vaktsineerimise huvi kasvust ja tootja prognoosist tingitult ei jätku gripivaktsiini kõigile soovijatele. Võib arvata, et suur osa vaktsiinist on praeguseks kasutust leidnud. Vaktsineerimisega saavad jätkata peamiselt need arstid, kellel on osa saadud vaktsiinist alles.

Võrdluseks veel andmed eelmise aasta kohta, mil väljastati Eesti apteekidele ja tervishoiuasutustele 168 521 doosi gripivaktsiini, apteekides vaktsineeriti ligi 14 000 inimest, st osakaal on siiski tagasihoidlik.  

Mida teha, kui tahaks veel sel aastal gripi vastu vaktsineerida?

Apteekides on gripivaktsiin selleks hooajaks otsas. Vaktsineerimisega saavad jätkata peamiselt need arstid, kellel on osa saadud vaktsiinist alles.

Paljud on end vaktsineerinud?

Vaktsineeritute arvu Ravimiamet kinnitada ei saa, nende andmete osas peab pöörduma Terviseameti poole.

Kui palju on gripivaktsiini Eestis välja viidud?

Käesoleval hooajal ei ole gripivaktsiini Eestist välja viidud.

****

Gripp on viiruslik haigus, mille tundemärkideks on haiguse äkiline algus, kõrge palavik (38°C ja rohkem), millele lisanduvad kas köha, pea-, kurgu- või lihasvalu või esineb hingamisraskuseid.

Kõige kindlama kaitse annab vaktsineerimine oktoobris enne gripihooaja algust. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.

Gripi vastu võib vaktsineerida alates kuuendast elukuust.

Gripi kohta loe täpsemalt Terviseameti kodulehelt.

Gripi vastu vaktsineerimise kohta saab lisainfot veebilehelt vaktsineeri.ee.