• English
  • Eesti
UudisedUudised

Virtuaalsel suurkonverentsil DIA Europe 2020 arutati Eesti juhtimisel ravimite kättesaadavuse probleeme

02.07.2020
Printer-friendly version

Euroopa suurim ravimiarenduse ja –regulatsiooni konverents DIA Europe 2020 toimub sel aastal virtuaalsel kujul 29. Juunist 3. Juulini. Tänasel virtuaalsel sessioonil räägiti ravimite kättesaadavusest. Arutelu läbiviijaks oli Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp koostöös Euroopa ravimiametite juhtrühma esimehega.

Ravimite kättesaadavusprobleemidel ja tarneraskustel on palju põhjuseid, need võivad sõltuda tootmisest, tarneahelatest, ärihuvidest ja hindade kujunemisest. Patsiente ja rahva tervist kaitseks toodi huvirühmad kokku, et arutada ravimite tarneraskuste algallikaid ja pakkuda välja võimalikke lahendusi.

Arutelu käigus tõdeti, et Euroopal puudub ühtne digitaalne võimekus tarneraskuste raportite analüüsimiseks. Andmeid kogutakse, ent seda tuleks teha paremal ja innovaatilisemal moel. Samuti leiti, et vaja on luua töökindel prognoosimudel nõudluse hindamiseks ja varude loomiseks, et õigeaegselt tuvastada erinevate riikide ravimivarude lüngad ja täita puudujäägid. Sessiooni kokkuvõttes jõuti ühisele veendumusele, et ravimite tarneraskused olid juba enne COVID-19 pandeemiat põhjustamas probleeme patsientidele, arstidele ja apteekritele, aga pandeemia lisas olukorrale täiesti uued olukorrad, millest õppisid kõik ja tegid ettepanekuid tulevikuks. Mõned asjad saab ära teha hea koostöö raames, aga mitmete jaoks on vaja muuta Euroopa Liidu õigust.

 

Arutelul osalesid Taani ravimiameti juht Thomas Senderovitz, Euroopa ravimitööstuse ühenduse EFPIA direktor Nathalie Moll, Hispaania ravimiameti juht Maria Lamas Diaz, Harvikhaiguste Euroopa organisatsiooni EURORDIS esindaja François Houyez, Euroopa Komisjoni esindaja Andrzej Rys ning Euroopa ravimitootjate ühingu Medicines for Europe direktor Adrian van den Hoven.