<div id="seckit-noscript-tag"> Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ohutusmuutused ravimiteabes

Ravimiteave (sh ravimi omaduste kokkuvõte) täieneb pidevalt. Pärast müügiloa saamist saadakse ravimite kõrvaltoimete kohta uusi andmeid nii uuringutest kui tavapraktikast.

Ohutusmuutused 2024

Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Atorvastatiin Hüperkolesteroleemia ravi koostoime ja hoitus: daptomütsiiniga samaaegselt manustatud HMG-CoA reduktaasi inhibiitorite (nt atorvastatiin) puhul on teatatud müopaatia ja/või rabdomüolüüsi juhtudest. Daptomütsiini võtvate patsientide puhul tuleks kaaluda atorvastatiini kasutamise ajutist peatamist, välja arvatud juhul, kui samaaegsest manustamisest saadav kasu kaalub üles riski. Kui samaaegset manustamist ei saa vältida, tuleb CK taset mõõta 2–3 korda nädalas ja patsiente tuleb hoolikalt jälgida mis tahes nähtude või sümptomite suhtes, mis võivad viidata müopaatiale. 
kõrvaltoime: vaskuliit, lihhenoidne ravimireaktsioon
Atsetasolamiid  Glaukoomi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: mittekardiogeense kopsuturse raskete juhtude tekkest on teatatud pärast atsetasolamiidi (ka ühekordse annuse) manustamist. Seisund tekkis tüüpiliselt mõne minuti kuni mõne tunni jooksul pärast atsetasolamiidi manustamist. Sümptomid olid nt düspnoe, hüpoksia ja hingamispuudulikkus. Kui kahtlustatakse mittekardiogeenset kopsuturset, tuleb ravi kohe lõpetada ja alustada toetavat ravi. Atsetasolamiidi ei tohi manustada patsientidele, kellel on varem pärast atsetasoolamiidi manustamist esinenud mittekardiogeenne kopsuturse.
Dulaglutiid; eksenatiid, degludekinsuliin, liraglutiid; liraglutiid; glargiininsuliin, liksisenatiid; liksisenatiid; semaglutiid; tirsepatiid 2. tüüpi diabeedi ravi hoiatus: GLP-1 retseptori agoniste saanud patsientidel on üldanesteesia või sügava sedatsiooni ajal teatatud aspiratsioonipneumoonia juhtudest. Seetõttu tuleb enne üldanesteesia või sügava sedatsiooniga protseduuride tegemist arvestada mao jääksisalduse suurenenud riskiga, mis on tingitud mao aeglustunud tühjenemisest.
Glargiin-insuliin + liksisenatiid 2. tüüpi diabeedi ravi kõrvaltoime: maitsemeele muutus
Hüdroksüklorokviin Reumatoidartriidi ravi, malaaria profülaktika hoiatus: Myasthenia gravis’e halvenemisest on teatatud hüdroksüklorokviiniga ravi saavatel müasteeniaga patsientidel  (üldine nõrkus, sh hingeldus, düsfaagia, diploopia, ptoos jne). Sümptomite halvenemise kahtlusel tuleb ravimi kasutamine lõpetada.
Ibrutiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: kutaanne vaskuliit
Iksasomiib Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: liigesevalu, palavik
Inimese papilloomiviiruse (HPV) 9-valentne vaktsiin  Immuniseerimine kõrvaltoime: sõlm süstekohas
Metotreksaat Reumatoidartriidi, psoriaasi jms ravi täiendatud hoiatus: valgustundlikkus - mõnedel metotreksaati saanud patsientidel on täheldatud tugeva päikesepõletusena väljenduvat valgustundlikkusreaktsiooni. Kokkupuudet tugeva päikesevalguse või UV-kiirgusega tuleb vältida, v.a juhul kui selleks on meditsiiniline näidustus. Patsiendid peavad enda  kaitsmiseks kasutama piisavat päikesekaitset. 
Metüülprednisoloonatsetaat Autoimmuunsete haiguste ravi nt reumatoidartriidi jm ravi kõrvaltoimed: süstimisjärgse valu ägenemine (pärast intraartikulaarset, periartikulaarset ja kõõlustuppe süstimist), nahapunetus
Minoksidiil (paikne) Androgeense alopeetsia ravi hoiatus: hüpertrihhoos lastel pärast tahtmatut paikset kokkupuudet minoksidiiliga (nahakontakt minoksidiili kasutanud patsiendi manustamiskohtadega). Hüpertrihhoos oli mõne kuuga mööduv, kui imikud minoksidiiliga enam kokku ei puutunud. Seetõttu tuleb vältida kokkupuudet laste ja minoksidiili manustamiskohtade vahel. 
Mirabegroon Neurogeenne detruusorlihase üliaktiivsuse ravi lastel hoiatus: mirabegroon võib lastel tõsta vererõhku. Vererõhutõus võib lastel (vanuses 3 kuni 12 aastat) olla suurem kui noorukitel (vanuses 12 kuni 18 aastat). Vererõhku tuleb mõõta enne ravi alustamist ja perioodiliselt ravi ajal mirabegrooniga.
kõrvaltoimed: kõige sagedamini täheldatud kõrvaltoimed lastel olid kuseteede infektsioon, kõhukinnisus ja iiveldus
Nebivolool Hüpertensiooni ravi koostoime ja hoiatus: beetablokaatorite samaaegne kasutamine koos sulfonüüluureadega võib suurendada raske hüpoglükeemia riski. Diabeeti põdevad patsiendid peavad hoolikalt jälgima oma vere glükoosisisaldust.
Nimodipiin Subarahnoidaalse hemorraagia ravi kõrvaltoime: hüpoksia (hapnikuvaegus organismi kudedes)
Obinutuzumab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: hüpogammaglobulineemia
Pasireotiid Cushingi tõve ravi kõrvaltoimed: steatorröa, väljaheite värvimuutus
Pegtsetakoplaan Paroksüsmaalse öise hemoglobinuuria ravi kõrvaltoime: urtikaaria
Tirsepatiid 2. tüüpi suhkurtõve ravi, kehakaalu ohjamine kõrvaltoime: maitsemeele muutus
Tseftasidiim Infektsioonivastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed, sh Stevensi-Johnsoni sündroom (SJS), toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN), eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS) ning äge generaliseerunud eksantematoosn pustuloos (AGEP), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga - patsiente tuleb nõustada nähtude ja sümptomite osas ning jälgida hoolikalt nahareaktsioonide suhtes. Kui ilmnevad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi tseftasidiimiga kohe katkestada ning kaaluda alternatiivset ravi. Kui patsiendil on tseftasidiimi kasutamise ajal tekkinud SCAR, ei tohi sellel patsiendil ravi tseftasidiimiga enam uuesti alustada. 
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Abatatsept Reumatoidartriidi jms ravi hoiatuse täiendus: progresseeruva multifokaalse leukoentsefalopaatia (PML) juhtudest on teatatud enamasti kasutamisel koos teiste immunosupressiivsete ravimitega. PML võib lõppeda surmaga ning selle esinemise võimalust tuleb uute või süvenevate neuroloogiliste, psühhiaatriliste ja kognitiivsete sümptomitega immunosupresseeritud patsientide diferentsiaaldiagnostikas arvesse võtta.
Astsiminiib Kasvajavastane ravi Kõrvaltoime: pantsütopeenia
Atsitretiin Psoriaasi jt nahahaiguste ravi hoiatus ja kõrvaltoime: psühhootiline häire
Baklofeen (suukaudne)  Lihasspastilisuse ravi hoiatus ja kõrvaltoime: entsefalopaatia tekkest on teatatud terapeutilistes annustes baklofeeni saanud patsientidel; entsefalopaatia oli ravi lõpetamisel pöörduv. Sümptomid olid nt unisus, teadvuse ähmastumine, segasus, müokloonilised hood ja kooma. Entsefalopaatia nähtude täheldamisel tuleb baklofeeni kasutamine lõpetada.
kõrvaltoime: EEG üldine aeglustumine
Buprenorfiin Opioidisõltuvuse asendusravi hoiatus: tolerantsus ja opioidide tarvitamise häire (OTH, kuritarvitamine ja sõltuvus) risk võivad tekkida korduval manustamisel. vt täpsemalt ravimiteabest
koostoime: samaaegne kasutamine gabapentinoididega (gabapentiin ja pregabaliin) võib põhjustada respiratoorset depressiooni, hüpotensiooni, väljendunud sedatsiooni, koomat või surma; samaaegne kasutamine antikolinergiliste või antikolinergilise aktiivsusega ravimitega (nt tritsüklilised antidepressandid, antihistamiinid, antipsühhootikumid, lihasrelaksandid, parkinsonismivastased ravimid) võib suurendada antikolinergiliste kõrvaltoimete teket.
CAR-T-rakuline ravi (aksikabtageentsiloleutseel, breksukabtageenautoleutseel, tsiltakabtageenauitoleutseel, idekabtageenvikleutseel, kabtageenmaraleutseel, tisageenlekleutseel) Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: sekundaarsed pahaloomulised kasvajad (sh T-rakuline päritolu) - T-rakkude pahaloomulistest kasvajatest on teatatud pärast hematoloogiliste pahaloomuliste kasvajate ravi BCMA-le või CD19-le suunatud CAR-T-rakulise raviga. T-rakkude pahaloomulistest kasvajatest, sh CAR-positiivsetest pahaloomulistest kasvajatest on teatatud nädalate ja kuni mitme aasta jooksul pärast CAR-T-rakkudele suunatud CD19- või BCMA-ravi manustamist. On esinenud surmaga lõppenud juhte.
Dapagliflosiin 2. tüüpi suhkurtõve ravi hoiatus: hematokriti väljendunud tõusuga patsiente tuleb jälgida ja uurida hematoloogilise põhihaiguse esinemise suhtes.
Diklofenak (paiksed ravimvormid, sh silmatilgad) Valu ja põletiku ravi vastunäidustus: raseduse kolmas trimester
hoiatus raseduse ajal kasutamise kohta: puuduvad kliinilised andmed paikse diklofenaki kasutamise kohta raseduse ajal. Isegi kui toimeaine süsteemne toime on võrreldes suukaudse manustamisega madalam, ei ole teada kas diklofenaki süsteemne kokkupuude pärast paikset manustamist on embrüole/lootele kahjulik. Raseduse esimese ja teise trimestri ajal ei tohi paikset diklofenakki ilma tungiva vajaduseta kasutada. Kasutamise korral tuleb kasutada võimalikult väikest annust ja ravi kestus peab olema võimalikult lühike. Raseduse kolmanda trimestri ajal võib prostaglandiini süntetaasi inhibiitorite, sh diklofenaki süsteemne kasutamine esile kutsuda loote kardiopulmonaalse ja neerutoksilisuse. Raseduse lõpus võib tekkida emal ja lapsel pikem veritsusaeg ning sünnitust ei saa edasi lükata. Seetõttu on toote [toote nimetus] kasutamine raseduse viimase trimestri jooksul vastunäidustatud.
Leflunomiid Reumatoid- ja psoriaatilise artriidi ravi hoiatus: ravi ajal võib patsientidel tekkida operatsioonijärgne haavade paranemise häire. Kaaluda võib  leflunomiidiga ravi katkestamist perioperatiivsel perioodil ja rakendada kolestüramiini või aktiivsöega puhastusprotseduuri. Vt täpsemalt ravimiteabest.
Levofloksatsiin Infektsioonivastane ravi hoiatused: müokloonuse tekkest on teatatud- levofloksatsiini saavatel patsientidel; risk suureneb vanematel ja neerukahjustusega patsientidel, kui levofloksatsiini annust ei kohandata vastavalt kreatiniini kliirensile. Ravi tuleb koheselt katkestada müokloonuse esmasel tekkimisel ja alustada sobivat ravi.
Vere häired - levofloksatsiiniga ravi ajal võib tekkida luuüdi puudulikkus, sh leukopeenia, neutropeenia, pantsütopeenia, hemolüütiline aneemia, trombotsütopeenia, aplastiline aneemia või agranulotsütoos. Kui kahtlustatakse mõnda neist verehäiretest, tuleb jälgida verepilti. Normiväliste tulemuste korral tuleb kaaluda levofloksatsiiniga ravi katkestamist.

kõrvaltoimed: luuüdi puudulikkus (sh aplastiline aneemia), müokloonus, maania, naha hüperpigmentatsioon
Metüülprednisoloonatsetaat  Reumaatiliste jt haiguste ravi kõrvaltoimed: nahapunetus, süstimisjärgse valu ägenemine (pärast intraartikulaarset, periartikulaarset ja kõõlustuppe süstimist)
Pegaspargaas Kasvajavastane ravi hoiatus: hepatotoksilisuse, sh raske eluohtliku ja potentsiaalselt surmaga lõppeva hepaatilise venooklusiivse haiguse teket on täheldatud kombinatsioonis standardse keemiaraviga, sh mitmefaasilise keemiaravi indktsioonravi faasis. Venooklusiivse maksahaiguse nähtudeks ja sümptomiteks on kiire kehakaalu tõus, vedelikupeetus koos astsiidiga, hepatomegaalia, trombotsütopeenia ja kiire bilirubiinisisalduse suurenemine. Selle ennetamiseks tuleb tuvastada riskifaktorid (eelnevalt esinenud maksahaigus või anamneesis esinenud venooklusiivne maksahaigus). Vt täpsemalt ravimiteabest
kõrvaltoimed: venooklusiivne haigus, antitrombiin III vähenemine, neutrofiilide arvu vähenemine
Posakonasool Seennakkuste ravi hoiatus ja kõrvaltoime: valgusülitundlikkusreaktsioon - posakonasool võib suurendada selle tekkeriski. Patsientidele tuleb soovitada, et nad väldiksid ravi ajal päikese käes viibimist ilma piisava päikesekaitseta, nagu kaitseriietus ja kõrge päikesekaitsefaktoriga (SPF) päikesekaitse vahend.
koostoime: flukloksatsilliin (CYP450 indutseerija) võib vähendada posakonasooli kontsentratsiooni plasmas. Tuleb hoiduda posakonasooli ja flukloksatsiliini samaaegsest kasutamisest, välja arvatud juhul kui kasu patsiendile kaalub üles riski.
Selperkatiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: reieluupea epifüsiolüüs lastel (vanuses alla 18 aasta)  - patsiente tuleb jälgida reieluupea epifüsiolüüsile viitavate sümptomite suhtes ning vajadusel rakendada asjakohast meditsiinilist ja kirurgilist ravi.
Teklistamab Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: kuseteede infektsioon, hüpoglükeemia, hüpotensioon, kõhuvalu, lihasspasmid
Teriflunomiid Hulgiskleroosi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: teriflunomiidiga seoses on teatatud herpesviirusinfektsioonide, sh suu limaskesta herpese ja herpes zoster’i juhtudest, kusjuures mõned neist on olnud tõsised, sh herpeetiline meningoentsefaliit ja herpese levik. Need võivad tekkida igal ajal ravi käigus.
Toremifeen Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: hüpertriglütserideemia
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Alfaavalglükosidaas Pompe tõve ensüümasendusravi hoiatus ja kõrvaltoime: kliinilises uuringus EFC14028/COMET tekkisid 81 patsiendil 96-st (84,4%) ravi ajal ravimivastased antikehad. Enamikul juhtudest oli ravimivastaste antikehade tiiter madalas kuni keskmises vahemikus, 7 patsiendil püsivalt kõrgest antikehade tiitrist. Hindamine 49. nädalal näitas, et patsientidel tekivad antikehad, mis on ristreaktiivsed alfaalglükosidaasile ja alfaavalglükosidaasile, need tuvastati 3 patsiendil (5,9%). Kõrge tiitriga patsientidel täheldati varieeruvat mõju farmakokineetikale, -dünaamikale ja efektiivusnäitajatele, kuid enamikul patsientidest puudus kliiniliselt oluline ravimivastaste antikehade mõju efektiivsusele.
Amivantamab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: hemorroidid, palavik. Infusiooniga seotud reaktsioonid  - amivantamabi koos karboplatiini ja pemetrekseediga saanud patsientidel esines infusiooniga seotud reaktsioone (IRR) 42% l patsientidest. Enam kui 98% IRRidest olid 1-2. astme reaktsioonid. Enamik IRRidest esines esimese infusiooni ajal, avaldumiseni kulunud aja mediaaniga 60 minutit (vahemik 0…7 tundi), ning enamik tekkis 2 tunni jooksul pärast infusiooni alustamist. Aeg-ajalt võib IRR tekiida ka ravi taasalustamisel pärast pikaajalisi annusekatkestusi kestusega üle 6 nädala.
Baritsitiniib Reumatoidartriidi, atoopilise dermatiidi jms ravi kõrvaltoime: hüpoglükeemia - pärast JAK-inhibiitoritega (sh baritsitiniibiga) alustamist on diabeediravi saavatel patsientidel teatatud hüpoglükeemiast. Hüpoglükeemia esinemisel võib osutuda vajalikuks diabeediravimi annuse korrigeerimine.
Bedakviliin Tuberkuloosi ravi täiendati hoiatust QT intervalli pikenemise kohta - vt ravimiteavet
Dabrafeniib; trametiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: äge febriilne neutrofiilne dermatoos
Deksibuprofeen Valu ja palaviku leevendamine hoiatused ja kõrvaltoimed: Kounise sündroom - allergilise või ülitundlikkusreaktsiooni põhjustatud kardiovaskulaarsed sümptomid, mis on seotud pärgarterite ahenemisega ja võivad viia müokardiinfarkti tekkeni.
Rasked nahakõrvaltoimed, sh multiformne erüteem, eksfoliatiivne dermatiit, Stevensi-Johnsoni sündroom ja toksiline epidermaalne nekrolüüs, ravimireaktsioon eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega (DRESS-sündroom), äge generaliseerunud eksantematoosne pustuloos (AGEP).
Duloksetiin Depressiooni jms ravi hoiatuse täiendus:  serotoniinisündroom kõige raskemal kujul võib sarnaneda maliigse neuroleptilise sündroomiga (MNS), hõlmates hüpertermiat, lihasjäikust, kreatiinkinaasi aktiivsuse suurenemist seerumis, autonoomset ebastabiilsust koos elutähtsate näitajate võimaliku kiire kõikumisega ja vaimse seisundi muutusi.
kõrvaltoime: stress-kardio-müopaatia (Takotsubo kardio-müopaatia)
Ensalutamiid Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked nahaga seotud kõrvaltoimed - sh Stevensi-Johnsoni sündroom, mis võib olla eluohtlik või lõppeda surmaga. Ravimi väljakirjutamisel tuleb patsiente riskist  teavitada ja neid tuleb hoolikalt jälgida nahareaktsioonide suhtes. Reaktsiooni tekkimisel tuleb ravi viivitamatult lõpetada ja kaaluda sobiva alternatiivse ravi kasutamist.
kõrvaltoime: maksaensüümide aktiivsuse tõus
Filgrastiim Neutropeenia ravi kõrvaltoime: ekstramedullaarne hematopoees
Gilteritiniib Kasvajavastane ravi hoiatus: reproduktiivses eas naistel tuleb soovitada teha rasedustesti 7 päeva jooksul enne ravi alustamist
Hüdroksüklorokviin Artriidi, luupuse, jms ravi,  malaaria profülaktika hoiatus ja kõrvaltoime: ravimindutseeritud fosfolipidoos (indutseeritud hüdroksüklorokviini poolt) võib tekkida erinevates organsüsteemides (süda, neerud, lihased). Soovitatav on patsiendi jälgimine toksilisuse suhtes. Ravi tuleb lõpetada, kui tekib arvatav või koebiopsiaga kinnitatud ravimindutseeritud fosfolipidoosist tingitud südame, neerude või lihaste toksilisus.
Idelalisiib Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: kliinilistes uuringutes olid kõige sagedamini esinenud kõrvaltoimed infektsioonid (70%), neutropeenia (55%), transaminaaside aktiivsuse suurenemine (53%), kõhulahtisus (48%), triglütseriidide sisalduse suurenemine (47%), püreksia (36%), lööve (30%) ja lümfotsütoos (21%). Kõige sagedamini esinenud rasked kõrvaltoimed (≥ 3. aste) olid: infektsioonid (39%), neutropeenia (33%), kõhulahtisus/koliit (22%), transaminaaside aktiivsuse suurenemine (15%) ja lümfotsütoos (13%).
Liitium Meeleoluhäirete ja mania ravi hoiatus ja kõrvaltoime: Brugada sündroom (pärilik südame naatriumikanali haigus, mille korral esinevad iseloomulikud muutused EKG-s (Hisi kimbu parema sääre blokaad ja ST-segmendi elevatsioon parempoolsetes rindkere lülitustes), mis võib põhjustada südame seiskumist või äkksurma) - liitium võib seisundi tuua esile või süvendada. Teadaoleva või perekonnas esineva Brugada sündroomiga patsientidel ei ole soovitatav liitiumi kasutada. Patsientide puhul, kellel on perekonnas esinenud südame seiskumist või äkksurma, tuleb olla ettevaatlik.
Patsientidel, kellele on tehtud bariaatriline operatsioon, võib olla vajalik kasutada väiksemat liitiumi säilitusannust liitiumi toksilisuse tekkeriski tõttu; hoolikalt jälgida liitiumi taset kuni kehakaalu stabiliseerumiseni.

kõrvaltoimed:  hüperkaltseemia, hüperparatüreoos, kõrvalkilpnäärme adenoom, kõrvalkilpnäärme hüperplaasia, eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS).
koostoime: topiramaat - liitiumi samaaegsel manustamisel on esinenud liitiumi toksilisust. Samaaegsel manustamisel topiramaadiga tuleb liitiumisisaldust hoolikalt jälgida.
Mepolizumab Eosinofiilse astma jt ravi kõrvaltoimed:  Herpes zoster, liigesevalu
Naprokseen Valu, sh düsmenorröa leevendamine kõrvaltoimed: eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS), fikseerunud ravimlööve
Naprokseen (paiksed ravimid) Valu paikne leevendamine rasedusega seotud hoiatus: rasedusaegse kasutamise kohta kliinilised andmed puuduvad. Isegi kui süsteemne kokkupuude on väiksem võrreldes suukaudse manustamisega, ei ole teada, kas pärast paikset manustamist saavutatud süsteemne kokkupuude naprokseeniga võib olla embrüole/lootele kahjulik. Raseduse esimesel ja teisel trimestril ei tohi ravimit kasutada, v.a kui see on selgelt vajalik. Kasutamise korral peab annus olema võimalikult väike ja ravi kestus võimalikult lühike. Raseduse kolmandal trimestril võib prostaglandiini süntetaasi inhibiitorite, sealhulgas naprokseeni süsteemne kasutamine põhjustada lootel kardiopulmonaalset ja renaalset toksilisust. Raseduse lõpus võib nii emal kui ka lapsel esineda veritsusaja pikenemist ning sünnitus võib edasi lükkuda. Seetõttu on paikse naprokseeni kasutamine raseduse viimase trimestril vastunäidustatud.
Ofatumumab Hulgiskleroosi ravi kõrvaltoime: iiveldus ja oksendamine (süstimisega seotud süsteemsed reaktsioonid)
Oksükodoon (ka koos naloksooniga) Tugeva valu ravi hoiatus: oksükodoon võib põhjustada sapijuha sulgurlihase funktsioonihäiret ja spasmi - suureneb sapiteede sümptomite ja pankreatiidi tekkimise risk. Seetõttu tuleb ravimi manustamisel pankreatiidi ja sapiteede haigustega patsientidele olla ettevaatlik.
koostoime: samaaegsel manustamisel koos antikolinergiliste  või antikolinergilise toimega ravimitega (nt tritsüklilised antidepressandid, antihistamiinid, antipsühhootikumid, lihaseid lõõgastavad ained, Parkinsoni tõve ravimid) võivad antikolinergilised kõrvaltoimed suureneda.
Propofool Anesteesia kõrvaltoime: hepatiit, äge maksapuudulikkus.
Zoledroonhape Patoloogiliste luumurdude jms vältimine  kõrvaltoime: tubulointerstitsiaalne nefriit
Trametiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: Tuumori lüüsi sündroom - täheldatud trametiniibi ja dabrafeniibi kombinatsiooniga ravitud patsientidel, võib lõppeda surmaga. Selle riskifaktoriteks on suur kasvajakoormus, kaasuv krooniline neerupuudulikkus, oliguuria, dehüdratsioon, hüpotensioon ja happeline uriin. Tuumori lüüsi sündroomi riskifaktoritega patsiente tuleb hoolikalt jälgida ja kaaluda profülaktilist hüdratsiooni; sündroomi tuleb vastavalt kliinilistele näidustustele kohe ravida.
Trimetasidiin Stenokardia lisaravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed, sh eosinofiilia ja süsteemsete sümtomitega reaktsioon (DRESS) ja äge generaliseerunud eksematoosne pustuloos, mis võib olla eluohtlik või fataalne. Ravimi määramisel, tuleb patsiente nõustada nende nähtude ja sümptomite osas ning jälgida neid hoolikalt nahareaktsioonide tekke suhtes. Kui tekivad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi trimetasidiiniga otsekohe katkestada ja kaaluda alternatiivset (sobilikku) ravi.
kõrvaltoime:  paresteesia
Vinkristiin Kasvajavastane ravi hoiatus ja koostoime: asooli sisaldavate seenevastaste ravimitega (nt itrakonasooli, vorikonasooli, posakonasooli, isavukonasooli ja flukonasooli) ja koos manustamine võib suurendada vinkristiini plasmakontsentratsiooni, mis võib põhjustada neurotoksilisuse ja muude kõrvaltoimete varajast tekkimist ja/või nende raskusastme suurenemist. Seetõttu tuleb vinkristiini saavatele patsientidele manustada asooli sisaldavaid seenevastaseid ravimeid ettevaatlikult ning neid tohib kasutada ainult juhul, kui puuduvad muud seenevastase ravi võimalused või kui nende ravimite kombinatsiooni võimalik kasulikkus on suurem kui sellega kaasnevad riskid. Samaaegsel kasutamisel tuleb patsiente hoolikalt jälgida kõrvaltoimete suhtes.
Vosoritiid Akondroplaasia ravi kõrvaltoime: hüpertrihoos (ebanormaalne karvakasv ükskõik kus kehal kas meestel või naistel)
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Adagrasiib Kasvajavastane ravi hoiatused: rasked nahaga seotud kõrvaltoimed - sh Stevensi-Johnsoni sündroom (SJS), toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN) ning eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga - patsiente tuleb teavitada nähtudest ja sümptomitest ning nende tekke suhtes hoolikalt jälgida. Reaktsiooni kahtluse korral ei tohi ravimit manustada ning patsient tuleb suunata hindamiseks ja raviks eriosakonda. Kui adagrasiibi ning SJS, TENi või DRESS-sündroomi seos kinnitatakse, tuleb ravi adagrasiibiga kasutamine lõpetada
Anifrolumab Süsteemse erütematoosse luupuse ravi kõrvaltoime: liigesevalu
Atesolizumab; avelumab; dostarlimab; durvalumab; nivolumab; tislelizumab; tremelimumab; tsemiplimab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: teiste immuunkontrollpunkti inhibiitorite (ipilimumab, nivolumab, pembrolizumab, relatlimab) kasutamisel on teatatud pankrease eksokriinsest alatalitlusest. See võib esineda ka nimetatud ravimitega
Atezolimumab; durvalumab; ipilimumab; nivolumab; relatlimab; pembrolizumab; tislezumab; tremelimumab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: tsöliaakia (sümptomid nagu kõhuvalu, kõhulahtisus ja kõhupuhitus pärast gluteeni sisaldavate toitude tarbimist)
Avelumab; dostarlimab; tsemiplimab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: teiste immuunkontrollpunkti inhibiitorite (atezolimumab, durvalumab, ipilimumab, nivolumab, relatlimab, pembrolizumab, tislezumab, tremelimumab) kasutamisel on teatatud tsöliaakiast, mis võib esineda ka nimetatud ravimitega
Dengue tetravalentne vaktsiin (elus, nõrgestatud) Qdenga Immuniseerimine hoiatus: vaktsiinivireemia ajal võivad dengue diagnostilised testid anda positiivse tulemuse ning neid ei tohi kasutada vaktsiinivireemia eristamiseks metsikut tüüpi dengue infektsioonist
Etambutool  Tuberkuloosivastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: turustamise ajal on teatatud Stevensi-Johnsoni sündroomist (SJS), toksilisest epidermaalsest nekrolüüsist (TEN) ning eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioonist (DRESS), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga. Patsiente tuleb teavitad nende nähtudest ja sümptomitest ning patsiente tuleb hoolikalt jälgida. Kui ilmnevad sellistele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi etambutooliga kohe lõpetada ja kaaluda muud ravi. Kui patsiendil on tekkinud etambutooli kasutamisel SJS, TEN või DRESS, ei tohi sellel patsiendil ravi etambutooliga uuesti alustada. Lastel võidakse löövet ekslikult pidada olemasolevaks infektsiooniks või alternatiivseks infektsiooniprotsessiks, mistõttu tuleb kaaluda etambutoolreaktsiooni võimalust lastel, kellel tekivad etambutoolravi ajal lööbe ja palaviku sümptomid
Ipilimumab; nivolumab; pembrolizumab; relatlimab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: pankrease eksokriinne alatalitlus 
Kloorheksidiin (nahal kasutatav) Naha desinfitseerimimine hoiatus ja kõrvaltoime: kloorheksidiini lahus ei tohi sattuda silma. Juhuslikul sattumisel silma, kui lahus levib operatsiooniks ettenähtud alast välja, on teatatud rasketest püsiva sarvkestakahjustuse juhtudest (sarvkesta erosioon, epiteeli/sarvkesta vigastus, oluline püsiv nägemiskahjustus), mis võivad vajada sarvkesta siirdamist, hoolimata silmade kaitseks võetud meetmetest. Lahuse pealekandmisel tuleb olla eriti ettevaatlik, tagamaks, et see ei leviks ettenähtud kasutamiskohast välja ega satuks silma. Erilist tähelepanu tuleb pöörata anesteesiat saavatele patsientidele, kes ei saa kohe teatada lahuse sattumisest silma. Kui kloorheksidiini lahus satub silma, peske silmi kohe ja põhjalikult veega, konsulteerige oftalmoloogiga
Kvetiapiin Skisofreenia, debipolaarse häire ravi hoiatus ja koostoime: samaaegsel manustamisel teiste serotonergiliste ainetega (MAO inhibiitorid, SSRI, SNRI, tritsüklilised antidepressandid), võib tekkida serotoniinisündroom, mis on potentsiaalselt eluohtlik seisund. Kui samaaegne ravi elnimetatutega on kliiniliselt vajalik, on soovitatav patsienti hoolikalt jälgida, eriti ravi alustamisel ja annuse suurendamisel. Serotoniinisündroomi sümptomiteks võivad olla vaimse seisundi muutused, autonoomne ebastabiilsus, neuromuskulaarsed häired ja/või seedetrakti sümptomid ning selle kahtluse korral tuleb kaaluda olenevalt sümptomite raskusest annuse vähendamist või ravi lõpetamist
Leuproreliinmesilaat Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed -   (SJS/TEN, toksiline nahalööve, multiformne erüteem, mis võivad olla eluohtlikud või surmavad. Retsepti väljakirjutamise ajal tuleb patsiente teavitada nähtudest ja sümptomitest ning neid tuleb hoolikalt jälgida tõsiste nahareaktsioonide suhtes. Kui ilmnevad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb leuproreliini kasutamine viivitamatult lõpetada ning kaaluda alternatiivset ravi (vastavalt vajadusele)
Palbotsikliib Kasvajavastane ravi koostoime: palbotsikliibi ja statiinide (CYP3A4 ja/või BCRP substraadid) koostoime - statiinide kontsentratsiooni suurenemise tõttu plasmas võib suureneda rabdomüolüüsi tekkerisk. Pärast palbotsikliibi koosmanustamist simvastatiini või atorvastatiiniga on teatatud rabdomüolüüsi juhtudest, sh surmaga lõppenud juhtudest
Ruksolitiniib Müelofibroosi, tõelise polütsüteemia jms ravi hoiatused: rasked kardiovaskulaarsed tüsistused (MACE), tromboos, teised primaarsed pahaloomulised kasvajad - suures randomiseeritud aktiivse kontrolliga tofatsitiniibi (samuti JAK inhibiitor) uuringus täheldati vähemalt ühe kardiovaskulaarse riskiteguriga 50 aastaste ja vanemate reumatoidartriidiga patsientide seas tofatsitiniibiga ravitud patsientidel võrreldes nendega, keda raviti TNF inhibiitoritega suuremat raskete kardiovaskulaarsete tüsistuste, sh kardiaalse surma, mittefataalse müokardiinfarkti (MI) ja mittefataalse insuldi, esinemissagedust, suuremat annusest sõltuvat venoosse trombemboolia (VTE), kaasa arvatud süvaveenide tromboosi (SVT) ja kopsuemboolia (PE), esinemissagedust, suuremat pahaloomuliste kasvajate, eriti kopsuvähi, lümfoomi ja mittemelanoomse nahavähi, esinemissagedust.
Vt täpsemalt ravimiteabest
Rõuge- ja ahvirõugevaktsiin (Imvanex) Immuniseerimine hoiatus: ärevusega seotud reaktsioonid: vaktsineerimisega seoses võivad psühhogeense reaktsioonina nõelaga süstimisele tekkida ärevusega seotud reaktsioonid, sh vasovagaalsed reaktsioonid (sünkoop), hüperventilatsioon või stressiga seotud reaktsioonid. Minestuse tagajärjel tekkivate vigastuste ennetamiseks tuleb kindlasti võtta kasutusele ettevaatusabinõud.
kõrvaltoime: äge perifeerne näonärvi halvatus (Belli paralüüs)
Upadatsitiniib Reumatoidartriidi, psoriaatilise artriidi jms ravi kõrvaltoime: pearinglus, peapööritus (vajalik ettevaatus autojuhtimisel)
Vedolizumab Haavandilise koliid, Crohni tõve jms ravi hoiatus: väikeses prospektiivses vaatlusuuringus oli 99 haavandilise koliidi või Crohni tõvega naise puhul, keda raviti vedolizumabiga, suurte sünnidefektide esinemissagedus 7,4% ja 76 haavandilise koliidi või Crohni tõvega naise puhul, keda raviti muude bioloogiliste toimeainetega, oli see näitaja 5,6% (korrigeeritud suhteline risk (RR) 1,07, 95% usaldusvahemik (CI): 0,33, 3,52)
Vinfluniin Kasvajavastane ravi hoiatus: vinfluniini genotoksilise potentsiaali tõttu peavad nii mees- kui naispatsiendid  kasutama adekvaatseid ja efektiivseid kontratseptiivseid meetmeid ravi ajal ja kuni 4 kuud pärast ravi katkestamist meeste puhul ning 7 kuud pärast ravi katkestamist naiste puhul
Vokselotoor Sirprakulise hemolüütilise aneemia ravi kõrvaltoime:  sügelus, angioödeem
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Abematsikliib; palbotsikliib; ribotsikliib  Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: multiformne erüteem
Avanafiil Erektsioonihäirete ravi hoiatuse täiendus: nägemishäire sh tsentraalsest seroossest korinoretinopaatia (CSCR)
Bosentaan Kasvajavastane ravi imetamisega seotud hoiatus: ühe (pulmonaalse arteriaalse hüpertensiooni ravi) haigusjuhu andmetes kirjeldatakse väikses kontsentratsioonis bosentaani leidu rinnapiimas. Andmed bosentaani toimest rinnaga toidetavale imikule on puudulikud. Riski rinnaga toidetavale imikule ei saa välistada. Imetamine ei ole bosentaanravi ajal soovitatav
Breksukaptageenautoleutseel (Tecartus) Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: immuunsüsteemi efektorrakkudega seotud neurotoksilisuse sündroom (ICANSb, c) 
Faritsimab Maakula degeneratsiooni neovaskulaarse vormi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: võrkkesta vaskuliit, oklusiivne võrkkesta vaskuliit (turuletulekujärgselt on spontaanselt teatatud võrkkesta vaskuliidi ja/või oklusiivse võrkkesta vaskuliidi harvadest juhtudest. Võrkkesta vaskuliidist ja oklusiivsest võrkkesta vaskuliidist on teatatud ka intravitreaalset ravi saanud patsientidel)
Ibuprofeen (sh pseudoefedriiniga) Valu- ja põletikuvastane ravi hoiatus: Kounise sündroomi juhtumeid on täheldatud patsientidel, keda on ravitud ibuprofeeni sisaldavate ravimpreparaatidega. Kounise sündroom on defineeritud kui allergilise või ülitundlikkusreaktsiooni sekundaarseid kardiovaskulaarseid sümptomeid, mis on seotud pärgarterite ahenemisega ja mis võivad potentsiaalselt põhjustada müokardi infarkti
Nivolumab Kasvajavastane ravi  kõrvaltoime: müeliit (sh transversaalne müeliit)
Osimertiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: naha hüperpigmentatsioon (turuletulekujärgselt on teatatud erythema dyschromicum perstans’i juhtudest.
Paratsetamool (sh pseudoefediiniga) Valu- ja palavikku leevendav ravi hoiatus: pseudoefedriiniga kaasneb väärtarvitamise risk. Suuremad annused võivad lõpuks põhjustada toksilist toimet. Pidev kasutamine võib põhjustada taluvust, mille tulemuseks on üledoseerimise suurenenud risk. Soovitatavat maksimaalset annust ja ravi kestust ei tohi ületada
Risatriptaan Migreeni profülaktika raseduse ja imetamisega seotud hoiatus: 300 kuni 1000 raseda andmed näitavad, et kokkupuude raseduse I trimestri jooksul ei põhjusta väärarenguid. Loomkatsed ei näita kahjulikku toimet reproduktiivsusele. Risatriptaani kasutamise kohta raseduse II ja III trimestril on piiratud andmed. Risatriptaani kasutamist raseduse ajal võib kaaluda, kui see on kliiniliselt hädavajalik. Risatriptaan eritub rinnapiima väikeses kontsentratsioonis, mis vastab lapse keskmisele suhtelisele annusele < 1% (rinnapiima Cmax'i alusel halvimal juhul alla 6%). Risatriptaani manustamisel imetavatele naistele tuleb olla ettevaatlik. Imiku kokkupuudet ravimiga võib minimeerida, vältides imetamist 12 tunni jooksul pärast risatriptaani manustamist
Tedisoliid Infektsioonivastane ravi hoiatus: serotoniinisündroom - tedisoliidi kasutamisel koos serotonergiliste toimeainetega (antidepressandid, opioidid) tuleb rakendada ettevaatust. Patsiente tuleb hoolikalt jälgida serotoniinisündroomi nähtude ja sümptomite (nt kognitiivse funktsiooni häire, hüperpüreksia, hüperrefleksia ja koordinatsioonihäired) suhtes. Nähtude või sümptomite ilmnemisel peab arst kaaluma ühe või mõlema toimeaine kasutamise lõpetamist
Tramadool Valu ravi hoiatus: enne ravi alutsamist tramadooliga ja ravi ajal tuleks leppida patsiendiga kokku ravieesmärgid ning ravi lõpetamise plaan. Enne ravi ja ravi ajal tuleb patsienti ka riskidest ja opiaadi tarvitamise häire (OUD) märkidest teavitada. Kui need märgid ilmnevad, tuleb soovitada patsiendil oma arsti poole pöörduda.
Patsiente tuleb jälgida ravimitungi suhtes (nt liiga varajane uue annuse nõudmine). See hõlmab samaaegsete opioidide ja psühhoaktiivsete ainete (nagu bensodiasepiinide) kasutamise ülevaatamist. Opioidide väärkasutamise nähtude ja sümptomitega patsientide puhul tuleb kaaluda konsulteerimist sõltuvusspetsialistiga. Tramadooli kasutamine (isegi raviannustes) võib põhjustada uimastisõltuvust. Uimastisõltuvuse risk oleneb patsiendi individuaalsetest riskiteguritest, doosist ja opioidiravi kestusest
Voretigeen-neparvovek (geeniülekandevektor) Pärilik võrkkesta düstroofia kõrvaltoime: soonkesta-võrkkesta atroofia (võrkkesta degeneratsioon, võrkkesta depigmentatsioon ja süstekoha atroofia, võib olla progresseeruva iseloomuga)
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Binimetiniib, enkorafeniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: tuumori lüüsi sündroom  - TLS-i esinemist, mis võib olla surmaga lõppev, on seostatud binimetiniibi kasutamisega koos enkorafeniibiga. TLS-i riskitegurid hõlmavad kõrge aktiivsusega kasvajalist protsessi, olemasolevat kroonilist neerupuudulikkust, oliguuriat, dehüdratatsiooni, hüpotensiooni ja happelist uriini. Neid patsiente tuleb hoolikalt jälgida ja ravida kohe vastavalt kliinilisele näidustusele ning kaaluda tuleb profülaktilist hüdratatsiooni.
Buprenorfiin (implantaat) Opioidisõltuvuse asendusravi koostoime ja hoiatus: gabapentinoididega koosmanustamine võib lõppeda surmaga respiratoorse depressiooni tagajärjel. Seetõttu tuleb annuseid hoolikalt jälgida ja seda kombinatsiooni tuleb vältida juhul, kui on väärkasutamise risk. Patsiente tuleb hoiatada, et gabapentinoide (nagu pregabaliin ja gabapentiin) tohib selle ravimiga samaaegselt ettevaatlikult manustada ainult arsti juhiste kohaselt.
Bupropioon Depressioon kõrvaltoime: paanikahäire
COVID-19 mRNA vaktsiin (Spikevax) Immuniseerimine kõrvaltoime: krooniline urtikaaria
Fenfluramiin Epilepsia ravi kõrvaltoimed: pulmonaalne arteriaalne hüpertensioon, agressiivsus
Fentanüül Valu ravi hoiatus: enne ravi alustamist  tuleb patsiendiga kokku leppida ravistrateegia, sh ravi kestus ja eesmärgid, ning ravi lõpetamise kava kooskõlas valuravi ravijuhenditega. Vt täpsemalt ravimiteabest.
kõrvaltoime:  korduval kasutamisel võib tekkida tolerantsus ja ravimisõltuvus isegi terapeutiliste annuste korral. Ravimisõltuvuse risk võib varieeruda olenevalt patsiendi individuaalsetest riskiteguritest, annusest ja opioidravi kestusest.
Follitropiin beeta (rekombinantne FSH) Infertiilsuse ravi kõrvaltoime: anafülaktiline reaktsioon
Gadoteridool, gadoteerhape, gadopenteethape, gadobeenhape, gadobutrool, gadokseethape Kontrastained hoiatus: ravimit ei tohi kasutada intratekaalselt. Intratekaalsel kasutamisel on esinenud tõsiseid, eluohtlikke ja surmaga lõppenud juhtumeid, eelkõige koos neuroloogiliste reaktsioonidega (nt kooma, entsefalopaatia, krambihood).
Gadoliinium võib läbida platsentaarbarjääri. Ei ole teada, kas kokkupuude gadoliiniumiga põhjustab lootel kõrvaltoimeid.
Ibandroonhape Luukahjustuste profülaktika hoiatus ja kõvaltoime: muude pikkade luude kui reieluu atüüpilised murrud  - pikaajalist ravi saavatel patsientidel on teatatud ka teiste pikkade luude, nagu küünarluu ja sääreluu, atüüpilistest murdudest. Nagu atüüpiliste reieluumurdude puhul, tekivad need murrud pärast minimaalset traumat või mittetraumaatilistena ja mõned patsiendid kogevad enne täielikku murdu prodromaalset valu. Küünarluumurru korral võib see olla seotud kõndimisabivahendite pikaajalise kasutamisega seotud korduva pingekoormusega.
Iksasomiib Kasvajavastane ravi hoiatus: harva on teatatud rasketest naha kõrvaltoimetest (SCAR), sh toksiline epidermise nekrolüüs (TEN) ja Stevensi Johnsoni sündroom (SJS), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga. Ravimi määramisel tuleb patsiente teavitada nahareaktsioonide nähtudest ja sümptomitest ning patsiente tuleb hoolikalt jälgida. Kui tekivad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi iksasomiibiga kohe lõpetada ning (vajaduse korral) kaaluda alternatiivset ravi. Tõsise reaktsiooni tekkimisel (SJS või TEN) ei tohi ravi iksasomiibiga sellel patsiendil enam kunagi uuesti alustada.
kõrvaltoimed: anafülaktiline reaktsioon, angioödeem
Kaltsiumpolüstüreensulfonaat Hüperkaleemia ravi  hoiatus: polüstüreensulfonaati üksi või koos sorbitooliga saavatel patsientidel on teatatud soole stenoosi, soole isheemia ja sellega seotud komplikatsioonide (nekroos ja perforatsioon) tekkest, millest mõned võivad olla fataalsed. Patsientidel tuleb soovitada otsida kohest meditsiinilist abi, kui esmakordselt tekib tugev kõhuvalu, iiveldus ja oksendamine, pingetunne kõhus ja verejooks pärasoolest. Polüstüreensulfonaadist indutseeritud seedetrakti kahjustuse kolded võivad kattuda kolletega, mida on täheldatud põletikulise soolehaiguse, isheemilise koliidi, infektsioosse koliidi ja mikroskoopilise koliidi puhul.
kõrvaltoime: gastrointestinaalne isheemia, isheemiline koliit, tugev kõhuvalu/tugev valu pärasooles, verejooks pärasoolest, veriokse
Kloormadinoon / etünüülöstradiool Raseduse vältimine hoiatus:  kloormadinooni/etünüülöstradiooli kasutamisel võib  VTE risk  võrreldes levonorgestreeliga olla 1,25 korda suurem. Hinnanguliselt tekib VTE ühe aasta jooksul 6…9 naisel 10 000-st, kes kasutavad kloormadinooni sisaldavaid KHK'sid; levonorgestreeli sisaldavate KHK-de kasutajate seas on vastav näitaja ligikaudu kuus juhtu.
Lumakaftoor / ivakaftoor Tsüstilise fibroosi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: depressioon - lumakaftoori/ivakaftooriga ravitud patsientidel on esinenud depressiooni (sh suitsiidimõtteid ja -katseid), mis tekib tavaliselt 3 kuu jooksul alates ravi alustamisest ning patsientidel, kellel on varem esinenud psühhiaatrilisi häireid. Mõnel juhul see sümptom pärast annuse vähendamist või ravi lõpetamist leevenes. Patsiente (ja hooldajaid) tuleb hoiatada, et tuleb jälgida depressiivse meeleolu, suitsiidimõtete või käitumises esinevate ebatavaliste muutuste suhtes ning   sümptomite tekkimisel kohe arstiga nõu pidada.
hoiatus: Piiratud andmed näitavad ivakaftoori ja lumakaftoori eritumist rinnapiima. Riski vastsündinutele/imikutele ei saa välistada.
Metüülprednisoloon / metüülprednisoloon-naatriumsuktsinaat Põletikuvastane ja immuunsupresseeriv ravi, asendusravi kõrvaltoime: nahapunetus
Mifepristoon, misoprostool Raseduse katkestamine hoiatuse täiendus: Misoprostooli kasutamisel on harva teatatud südame seiskumisest, müokardi infarktist ja/või pärgarterite spasmist ning raskest hüpotensioonist. Südame-veresoonkonna haiguste riskifaktoritega (nt üle 35-aastased isikud, kes on kroonilised suitsetajad, põevad hüperlipideemiat, diabeeti) või väljakujunenud südame-veresoonkonna haigustega naisi tuleb ravida ettevaatusega.
Moksifloksatsiin Infektsioonivastane ravi kõrvaltoime: eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon, fikseeritud ravimlööve, valgustundlikkusreaktsioonid.
Mosunetuzumab Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: teatatud on hemofagotsütaarsest lümfohistiotsütoosist (HLH), sh surmaga lõppenud juhtudest. HLH on eluohtlik sündroom, mida iseloomustavad palavik, hepatomegaalia ja tsütopeeniad. HLH võimalust tuleb kaaluda, kui ssütokiinide vabanemise sündroomi haiguspilt on ebatüüpiline või pikenenud. Patsiente tuleb jälgida HLH kliiniliste nähtude ja sümptomite suhtes. HLH kahtluse korral tuleb ravi  katkestada ja alustada HLH ravi.
Mükofenolaatmofetiil Ägeda äratõukereaktsiooni vältimine hoiatus: piiratud andmed näitavad, et mükofenoolhape eritub rinnapiima. 
Onasemnogeen 5q spinaalse lihasatroofia ravi hoiatused: andmed piiratud suurusega uuringust lastel kehamassiga ≥8,5 kg kuni ≤21 kg (vanuses ligikaudu 1,5…9 aastat), viitasid: 
- sagedasemale ASAT või ALAT aktiivsuse suurenemisele (23 patsiendil 24 st) võrreldes ASAT või ALAT aktiivsuse suurenemise sagedusega, mis on täheldatud teistes uuringutes patsientidel kehamassiga <8,5 kg (31 patsiendil 99 st), 
- suuremale trombotsütopeenia esinemissagedusele (20 patsiendil 24 st) võrreldes trombotsütopeenia esinemissagedusega, mida on täheldatud teistes uuringutes patsientidel kehamassiga <8,5 kg (22 patsiendil 99 st), 
- transaminaaside tõusule (23 patsiendil 24 st). Patsiendid olid asümptomaatilised ja bilirubiinisisaldus ei tõusnud. ASAT ja ALAT sisalduse suurenemist kontrolliti pikaajalise kortikosteroidide kasutamise (26 nädalal kasutas prednisolooni 17 patsienti, 52 nädalal kasutas prednisolooni endiselt 6 patsienti) ja/või suurema annusega.
Pseudoefedriin Nina limaskesta turse vähendamine vastunäidustused: raske  või ravile allumatu hüpertensioon, raske äge või krooniline neeruhaigus / neerupuudulikkus
hoiatus ja kõrvaltoimed: posterioorse pöörduva entsefalopaatia sündroom (posterior reversible encephalopathy syndrome, PRES) ja pöörduva tserebraalse vasokonstriktsiooni sündroom (reversible cerebral vasoconstriction syndrome, RCVS) - pseudoefedriini kasutamisel on teatatud PRES-i ja RCVS-i juhtudest. Risk on suurenenud patsientidel, kellel on raske või ravile allumatu hüpertensioon või raske äge või krooniline neeruhaigus / neerupuudulikkus.
Pseudoefedriini kasutamine tuleb lõpetada ja vajalik on viivitamatu arstiabi osutamine, kui tekivad järgmised sümptomid: järsku algav tugev peavalu või tugev äkkpeavalu, iiveldus, oksendamine, segasus, krambihood ja/või nägemishäired. Enamik PRES-i ja RCVS-i teatatud juhtudest lahenesid pärast ravimi ärajätmist ja sobivat ravi.
Seleksipaag Pulmonaalse arteriaalse hüpertensiooni ravi koostoime: samaaegsel manustamisel CYP2C8 mõõdukate inhibiitoritega (nt klopidogreel, deferasiroks, teriflunomiid) tuleb vähendada seleksipaagi ööpäevast koguannust, vähendades iga annust poole võrra. Teise võimalusena võib seleksipaagi annustamissagedusega üks kord ööpäevas, mis tagab poole väiksema ööpäevase annuse, jätkata patsientidel, kelle haigus allub hästi ravile üks kord ööpäevas raviskeemi alusel, või rakendada seda patsientidel, kelle jaoks ei ole saadaval sobivat annusetugevust (sobivaid annusetugevusi), mis toetaks(id) poole võrra vähendatud annuste manustamist kaks korda ööpäevas. Kui CYP2C8 mõõduka inhibiitori samaaegne manustamine lõpetatakse, tuleb vastavalt suurendada seleksipaagi ööpäevast koguannust. Maksimaalset annust 1600 mikrogrammi kaks korda ööpäevas ei tohi ületada.
Semaglutiid Diabeedi ravi / kehakaalu vähendamine koostoime: varfariin ja teised kumariini derivaadid: Siiski on atsenokumarooli ja semaglutiidi samaaegsel kasutamisel teatatud INR-väärtuse langusest.
kõrvaltoime: soolesulgus
Simetikoon Soolegaaside sümptomaatiline ravi kõrvaltoimed: simetikooni sisaldavate ravimite kasutamisel on teatatud ülitundlikkusreaktsioonidest, nagu urtikaaria, lööve, erüteem, pruuritus, allergiline dermatiit ja teised nahareaktsioonid.
Sunitiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: hüperammoneemiline entsefalopaatia - sunitiniibi kasutamisega seoses on täheldatud hüperammoneemilist entsefalopaatiat. Patsientidel, kellel tekib/tekivad seletamatu letargia või vaimse seisundi muutused, tuleb mõõta ammooniumisisaldust ja alustada asjakohast ravi.
Telmisartaan, hüdroklorotiasiid Hüpertensiooni ravi hoiatus: hüdroklorotiasiidisisalduse tõttu on fikseeritud annustega kombinatsioon raske neerukahjustusega (kreatiniini kliirens < 30 ml/min) patsientidele vastunäidustatud.
Telmisartaani ei saa organismist hemofiltratsiooni abil eemaldada ja see ei ole dialüüsitav.
Hüdroklorotiasiidi kasutamisel on täheldatud üksikuid hüponatreemia juhte, millega kaasnevad neuroloogilised sümptomid (iiveldus, progresseeruv desorienteeritus, apaatia).

koostoime: jodeeritud kontrastained - diureetikumide põhjustatud dehüdratsiooni korral suureneb neerufunktsiooni ägeda puudulikkuse risk, eriti jodeeritud kontrastainete suurte annuste kasutamise korral. Enne jodeeritud kontrastainete kasutamist on vajalik rehüdratsioon.
Trametiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: atrioventrikulaarne blokaad, sh täielik atrioventrikulaarne blokaad; bradükardia
Valproaat Epilepsia, bipolaarne häire, migreen hoiatus: meestel on soovitatav ravi alustada ja jälgida epilepsia, bipolaarse meeleoluhäire või migreeni ravis kogenud eriarsti poolt.  Vt täpsemalt ravimiteabest.
Ühes retrospektiivses vaatlusuuringus viidatakse suurenenud riskile närvisüsteemi arenguhäirete tekkeks lastel, kes sündisid meeste, keda raviti 3 kuu jooksul enne lapse eostamist valproaadiga, lastena, võrreldes lamotrigiini või levetiratsetaamiga ravi saavate meeste lastega. Ettevaatusabinõuna peavad ravimi väljakirjutajad teavitama meessoost patsiente sellest võimalikust riskist  ja arutama vajadust kaaluda tõhusa rasestumisvastase vahendi kasutamist, sh naissoost partneril, valproaadi kasutamise ajal ja vähemalt 3 kuu jooksul pärast ravi lõpetamist. Meessoost patsiendid ei tohi loovutada spermat ravi ajal ja vähemalt 3 kuu jooksul pärast ravi lõpetamist.
Ettevaatusabinõuna peavad ravimi väljakirjutajad teavitama meessoost patsiente sellest võimalikust riskist ja arutama vajadust kaaluda tõhusa rasestumisvastase vahendi kasutamist, sh naispartneril, valproaadi kasutamise ajal ja vähemalt 3 kuu jooksul pärast ravi lõpetamist. Meessoost patsiendid ei tohi loovutada spermat ravi ajal ja vähemalt 3 kuu jooksul pärast ravi lõpetamist. 
Vinfluniin Kasvajavastane ravi hoiatus: nii mees- kui naispatsiendid peavad kasutama adekvaatseid ja efektiivseid kontratseptiivseid meetmeid ravi ajal. Pärast ravi katkestamist/lõpetamist peavad mehed kasutama  4 kuud ning rasestumisvõimelised naised  7 kuud efektiivseid rasestumisvastaseid vahendeid.
Vinorelbiin Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: leukopeenia, neutropeeniline infektsioon, peavalu, pearinglus, ataksia, posterioorse reversiibelse entsefalopaatia sündroom, südamepuudulikkus, köha, kopsuemboolia, kõhuvalu, seedetrakti verejooks, naha hüperpigmentatsioon (serpentiini-taoline supravenoosne hüperpigmentatsioon), külmavärinad.
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Alendroonhape  Menopausijärgse osteoporoosi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: küünar- ja sääreluu atüüpilised murrud - murdudest on teatatud pikaajalist ravi saavatel patsientidel. Sarnaselt reieluu atüüpilistele murdudele tekivad need murrud pärast minimaalset traumat või spontaanselt ja mõnedel patsientidel esineb enne täielikku luumurdu prodromaalset valu. Küünarluu murru juhtudel võib olla seos kõndimisabivahendite pikaajalisest kasutamisest tuleneva korduva koormuse kuhjumisega
Amfoteritsiin B Infektsioonivastane ravi hoiatus: teatatud on hüperkaleemia (sh südame rütmihäirete ja südameseiskuseni viinud) juhtudest. Enamus juhte tekkis neerukahjustusega patsientidel ja mõnel juhul pärast lisakaaliumi andmist varasema hüpokaleemiaga patsientidele. Neerufunktsiooni ja kaaliumisisaldust tuleb hinnata enne ravi ja ravi ajal, seda eriti olemasoleva neeruhaigusega patsientidel, kellel on juba esinenud neerupuudulikkus, või patsientidel, kes kasutavad samaaegselt nefrotoksilisi ravimeid
Amlodipiin Hüpertensiooni ravi koostoime: amlodipiini võtmisel koos takroliimusega esineb risk takroliimuse mürgistuseks. Selle vältimiseks tuleb jälgida vere takroliimusetaset ning vajaduse korral kohandada takroliimuse annust
Atesolizumab  Kasvajavastane ravi hoiatus:  olemasoleva autoimmuunhaigusega (AID) patsientidel näitavad vaatlusuuringutest saadud andmed suuremat immuunvahendatud kõrvaltoimete tekkeriski pärast ravi immuunkontrollpunkti inhibiitoriga kui ilma olemasoleva AID-ta patsientidel. Sageli esines olemasoleva AID ägenemisi, kuid enamik neist olid kerged ja ravitavad
Atseklofenak (paikne ravim) Valu ja põletikuvastane ravi hoiatus raseduse ajal kasutamise kohta: puuduvad kliinilised andmed atseklofenaki kasutamise kohta raseduse ajal. Isegi kui süsteemne ekspositsioon on eeldatavalt väiksem võrreldes suukaudse raviga, ei ole teada, kas paiksel kasutamisel saavutatav süsteemne ekspositsioon võib kahjutada embrüot/loodet. Raseduse I ja II trimestril ei tohi ravimit kasutada, kui see pole selgelt vajalik ning siis tuleb annust hoida võimalikult madalana ja ravi kestus võimalikult lühike. Raseduse III trimestril võib prostaglandiini süntetaasi inhibiitorite, sh atseklofenaki süsteemne kasutamine põhjustada lootel kardiopulmonaalset ja renaalset toksilisust. Raseduse lõpus võib nii emal kui ka lapsel tekkida veritsusaja pikenemine ja sünnitus võib edasi lükkuda (vastunäidustatud III trimestril)
Avatrombopaag Trombotüstopeenia ravi hoiatuse täiendus: muuhulgas tuleb suurenenud tromboosiriskiga arvestada omandatud riskifaktoritega (nt antifosfolipiidsündroom)
Durvalumab Kasvajavastane ravi hoiatus: olemasoleva autoimmuunhaigusega (AID) patsientidel näitavad vaatlusuuringutest saadud andmed suuremat immuunvahendatud kõrvaltoimete tekkeriski pärast ravi immuunkontrollpunkti inhibiitoriga kui ilma olemasoleva AID-ta patsientidel. Sageli esines olemasoleva AID ägenemisi, kuid enamik neist olid kerged ja ravitavad
kõrvaltoimed: uveiit (silmapõletik), immuunvahendatud artriit (liigesepõletik)
Fentanüül Valu ravi kõrvaltoime: düsfaagia
Gentamütsiin Infektsioonivastane ravi hoiatus (ototoksilisuse täiendus): mitokondriaalse DNA mutatsioonidega (eriti nukleotiidide 1555 A kuni G asendus 12S rRNA geenis) patsientidel on suurem ototoksilisuse risk, isegi kui aminoglükosiidi sisaldus seerumis on ravi ajal soovitatavas vahemikus. Sellistel patsientidel tuleb kaaluda alternatiivseid ravivõimalusi. Patsientidel, kelle emal on olulised mutatsioonid või aminoglükosiididest põhjustatud kurtus, tuleb enne manustamist kaaluda alternatiivset ravi või geneetilist testimist
Klaritromütsiin Infektsioonivastane ravi vastunäidustus: ivabradiiniga kooskasutamine
hoiatus: edoksabaaniga kooskasutamisel suureneb veritsusrisk; hüdroksüklorokviini ja klorokviiniga (teadaolevalt pikendavad QT intervalli) kooskasutamisel vajalik ettevaatus, kuna see võib põhjustada südame rütmihäireid ja tõsiseid kardiovaskulaarseid kõrvaltoimeid. Süsteemsete ja sissehingatavate kortikosteroididega kooskasutamisel vajalik ettevaatus (kortikosteroidide võimaliku süsteemse saadavuse suurenemise tõttu), jälgida süsteemse kortikosteroidi kõrvaltoimete tekke suhtes
Kobimetiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: stomatiit 
Naatriumlevotüroksiin Hüpotüreoosi ravi hoiatus: biotiin võib mõjutada kilpnäärme immuunanalüüse, mis põhinevad biotiini/streptavidiini koostoimel, põhjustades vääralt vähenenud või vääralt suurenenud analüüsitulemust. Koostoime ulatus suureneb biotiini suuremate annuste kasutamisel.
koostoimed: kohv - samaaegset võtmist koos kohviga tuleb vältida, kuna see võib vähendada levotüroksiini imendumist. Soovitatav on pooletunnine kuni tunniajane vahe. Patsientidel, kes juba kasutavad levotüroksiini, on soovitatav oma kohvitarbimise harjumusi mitte muuta enne, kui raviarst on kontrollinud ja jälginud levotüroksiinisisaldust.
Prootonpumba inhibiitorid võivad vähendada kilpnäärmehormoonide imendumist, sest mao pH.
Orlistaat vähendab levotüroksiini imendumist (võib esineda hüpotüreoosi ja/või ravile halvasti alluvat hüpotüreoosi)
Semaglutiid (ühekordne suukaudne annus) suurendas levotüroksiini ekspositsiooni  33%, samas maksimaalne ekspositsioon (Cmax ) ei muutunud. Kui levotüroksiini kasutatakse koos semaglutiidiga tuleb kaaluda kilpnäärme parameetrite jälgimist ja annuse kohandamist
Nortriptüliin Depressiooni ravi hoiatus: nortriptüliinravi saavatel patsientidel on teatatud Brugada sündroomi avaldumisest. See on harvaesinev pärilik südame naatriumikanali haigus iseloomulike EKG muutustega (ST-segmendi tõus ja T-saki kõrvalekalded parempoolsetes prekordiaalsetes elektroodides), mis võivad põhjustada südameseiskust ja/või äkksurma. Nortriptüliini tuleks Brugada sündroomi või selle esinemiskahtlusega patsientidel üldiselt vältida. Ettevaatlik tuleb olla patsientide puhul, kellel esinevad riskifaktorid, nagu perekondlikult esinev südame seiskumine või äkksurm.
kõrvaltoime: Brugada sündroom (avaldumine) (teadmata sagedus), hüponatreemia
üleannustamine: seoses nortriptüliini üleannustamisega on turuletulekujärgse järelevalve käigus teatatud Brugada sündroomist (avaldumine) ja Brugada EKG mustrist (BEP)
Parekoksiib Valu ravi hoiatus (rasedusaegne kasutamine): parekoksiibi ei tohi kasutada III trimestril, sest võib põhjustada lootel neeru- ja südameprobleeme, tekitada naisel ja  lapsel veritsust ning tuua kaasa eeldatust hilisema või pikemaajalise sünnituse. Parekoksiibi ei tohi kasutada esimese 6 raseduskuu ajal, v.a juhul, kui see on hädavajalik. Kasutamisel pärast 20. rasedusnädalat rohkem kui mõne päeva jooksul võib parekokisiib põhjustada lootel neeruprobleeme, oligohüdramnioni või arterioosjuha ahenemise
Piroksikaam (paikne ravim) Valu ja põletikuvastane ravi hoiatus raseduse ajal kasutamise kohta: puuduvad kliinilised andmed piroksikaami kasutamise kohta raseduse ajal. Isegi kui süsteemne ekspositsioon on eeldatavalt väiksem võrreldes suukaudse raviga, ei ole teada, kas paiksel kasutamisel saavutatav süsteemne ekspositsioon võib kahjutada  embrüot/loodet. Raseduse I ja II trimestril ei tohi piroksikaami kasutada, kui see pole selgelt vajalik ning siis tuleb annust hoida võimalikult madalana ja ravi kestus võimalikult lühike. Raseduse III trimestril võib prostaglandiini süntetaasi inhibiitorite, sh piroksikaami süsteemne kasutamine põhjustada lootel kardiopulmonaalset ja renaalset toksilisust. Raseduse lõpus võib nii emal kui ka lapsel tekkida veritsusaja pikenemine ja sünnitus võib edasi lükkuda (vastunäidustatud III trimestril)
Pravastatiin Düslipideemia ravi kõrvaltoime: lihaserebend (teadmata sagedus)
Ratsekadotriil Ägeda kõhulahtisuse ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed - teatatud on mh eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioonist (DRESS), mis võib olla eluohtlik või lõppeda surmaga. Patsiente tuleb teavitada nähtudest ja sümptomitest ning hoolikalt jälgida nahareaktsioonide suhtes. Juhul kui ilmnevad DRESS-i nähud ja sümptomid, tuleb ravi ratsekadotriiliga viivitamatult katkestada ja kaaluda alternatiivset ravi. Juhul kui patsiendil on seoses ratsekadotriili kasutamisega tekkinud DRESS, ei tohi neil patsientidel ravi ratsekadotriiliga kunagi uuesti alustada.
kõrvaltoime: anafülaktiline šokk (teadmata sagedus)
Takroliimus (paikne ravim) Atoopilise dermatiidi ravi hoiatus: ei soovitata kasutada mh neil, kellel esineb gangrenoosne püodermia
Tenofoviirdisoproksiil HIV infektsiooni ravi hoiatus ja kõrvaltoime: luu mineraalse tiheduse vähenemine (sage)
Tremelimumab Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: uveiit, immuunvahendatud artriit (liigesepõletik)
Tsefotaksiim  Infektsioonivastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS)
Vemurafeniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: stomatiit 
Venlafaksiin Depressiooni ravi üleannustamine: mh tekib hüpoglükeemia

Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Abematsikliib Kasvajavastane ravi hoiatus: arteriaalsed trombemboolilised sündmused (ATE) - metastaatilise rinnavähi uuringutes on abematsikliibi kasutamisel kombinatsioonis endokriinraviga täheldatud tõsise ATEd, sh isheemilise insuldi ja müokardiinfarkti riski võimalikku suurenemist. Patsientidel, kellel tekib tõsine ATE, tuleb kaaluda abematsikliibi jätkamisega seotud kasu ja riske
Aksikabtageentsiloleutseel Kasvajavastane ravi hoiatus: viiruse reaktivatsioon - Yescartaga ravitud patsientidel, keda on varem ravitud ka muude immunosupressantidega, on teatatud JC-viiruse reaktivatsioonist, mis põhjustab progresseeruvat hulgikoldelist leukoentsefalopaatiat. Teatatud on surmlõppega juhtudest. Immuunpuudulikkusega patsientidel, kellel tekivad või süvenevad neuroloogilised sümptomid, tuleb arvestada progresseeruva hulgikoldelise leukoentsefalopaatia võimalusega ning teha asjakohane diagnostiline hindamine
Alfaeftrenonakog  B hemofiilia (veritsuse ravi ja profülaktika) kõrvaltoime: anafülaktiline šokk
Alfaolipudaas  (olipudasum alfa) A/B- või B-tüüpi happelise sfingomüelinaasi puudulikkuse (ASMD) ensüümasendusravi hoiatus: lastel on teatatud üleannustamise juhtudest annuse eskaleerimise ajal. Mõnel neist patsientidest esines 24 tunni jooksul pärast ravi alustamist tõsiseid kõrvaltoimeid, sh surmajuhud. Peamised kliinilised leiud olid hingamispuudulikkus, hüpotensioon, maksafunktsiooni aktiivsuse märkimisväärne suurenemine analüüsides ja seedetrakti verejooks. Üleannustamise korral tuleb infusioon viivitamatult lõpetada ja patsienti tuleb haiglatingimustes hoolikalt jälgida infusiooniga seotud reaktsioonide, sealhulgas ägeda faasi reaktsioonide tekkimise suhtes
Avelumab Kasvajavastane ravi hoiatus: olemasoleva autoimmuunhaigusega patsientidel võib pärast immuunkontrollpunkti inhibiitoritega ravi suureneda immuunsüsteemiga seotud kõrvaletoimete tekkerisk , lisaks esines sageli autoimmuunse põhihaiguse ägenemist, kuid enamik juhtudest olid kerged ja allusid ravile
kõrvaltoime: sarkoidoos (kliinilistes uuringutes patsientidel, kes said avelumabi kombinatsioonis plaatinapõhise keemiaraviga)
Dabrafeniib; trametiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: perifeerne neuropaatia (sh sensoorne ja motoorne neuropaatia)
Dimetüülfumaraat Hulgiskleroosi ravi uus teave rasedusaegse kasutamise kohta: Tecfidera raseduste registris on dokumenteeritud dimetüülfumaraati kasutanud hulgiskleroosiga patsientide kohta 289 prospektiivselt kogutud raseduse tulemust. Dimetüülfumaraadi kasutamise kestuse mediaan oli 4,6 rasedusnädalat, kusjuures pärast 6. rasedusnädalat oli kokkupuude ravimiga piiratud (44 raseduse tulemust). Dimetüülfumaraadi kasutamine raseduse nii varajasel perioodil ei näita väärarengutega seotud ega loote/vastsündinu toksilisuse esinemist võrreldes üldise populatsiooniga. Dimetüülfumaraadi kauema või raseduse hilisematel perioodidel kasutamisega seotud risk ei ole teada
Empagliflosiin 2. tüüpi suhkurtõbi hoiatus: ravimit ei tohi kasutada 1. tüüpi suhkurtõvega patsientidel (ketoatsidoosi risk)
Etanertsept Reumatoidartriidi, psoriaasi jms ravi uus teave imetamise kohta: lakteerivatel rottidel on pärast subkutaanset manustamist etanertsepti eritunud piima ja seda avastati poegade seerumis. Piiratud andmed avaldatud kirjandusest näitavad, et inimese rinnapiimas on tuvastatud väikeses koguses etanertsepti. Etanertsepti kasutamist imetamise ajal võib kaaluda, arvestades imetamise kasu lapsele ja ravi kasu naisele. Süsteemne ekspositsioon rinnaga toidetaval imikul on eeldatavalt väike, sest suurem osa etanertseptist laguneb seedetraktis, kuid samas on süsteemse ekspositsiooni kohta rinnaga toidetaval imikul andmed piiratud. Seega tuleb etanertsepti saava ema rinnaga toidetaval imikul kaaluda elusvaktsiinide (nt BCG vaktsiin) manustamist 16 nädalat pärast rinnaga toitmise lõpetamist (või varem, kui etanertsepti sisaldus imiku seerumis ei ole tuvastatav)
Evinakumab Hüperkolesteroleemia ravi kõrvaltoime: väsimus
Filgotiniib Reumatoidartriidi ja haavandilise koliidi ravi kõrvaltoime: vertiigo
Flukonasool Seeninfektsioonide ravi hoiatus: rasestumisvõimelised naised - enne ravi alustamist tuleb patsienti teavitada võimalikust riskist lootele. Pärast ühekordse annusega ravi soovitatakse enne rasestumist 1-nädalast väljauhtmisperioodi (5–6 poolväärtusaega). Pikemate ravikuuride korral võib vajadusel kaalutleda rasestumisvastaste vahendite kasutamist kogu raviperioodi vältel ja 1 nädala jooksul pärast viimase annuse võtmist. Olemasolevate epidemioloogiliste uuringute andmed raseduse ajal flukonasooli kasutamisega seotud südame väärarengute kohta on ebajärjekindlad. Viie vaatlusuuringu metaanalüüsis, kus osales esimese trimestri ajal flukonasooliga kokku puutunud mitu tuhat rasedat leiti, et südame väärarengute risk on 1,8…2 korda suurem võrreldes flukonasooli ja/või paiksete asoolide mittekasutamisega. Juhtumiaruannetes kirjeldatakse kaasasündinud väärarendeid imikutel, kelle emad said flukonasooli suuri annuseid (400…800 mg ööpäevas) vähemalt 3 kuu jooksul raseduse ajal koktsidioidmükoosi raviks. Nendel imikutel täheldatud kaasasündinud väärarendid on muu hulgas brahhütsefaalia, kõrvade düsplaasia, suur eesmine lõge, reieluu kaardumine ja kodarluu-õlavarreluu sünostoos. Põhjuslik seos flukonasooli kasutamise ja kaasasündinud väärarendite vahel ei ole kindel
Furosemiid Tursed, hüpertensioon koostoime: aliskireen vähendab suukaudselt manustatava furosemiidi sisaldust plasmas. Patsientidel, keda ravitakse nii aliskireeni kui suukaudse furosemiidiga, võib täheldada furosemiidi toime vähenemist ning soovitatav on monitoorida diureetilise toime vähenemist ja annust vastavalt kohandada
Lenvatiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: neerupealiste puudulikkus
Lipegfilgrastiim Neutropeenia ravi hoiatus: müelodüsplastiline sündroom ja äge müeloidne leukeemia rinna- ja kopsuvähiga patsientidel - turuletulekujärgses vaatlusuuringus on pegfilgrastiimi (alternatiivne G CFS) manustamist keemiaravi ja/või kiiritusravi ajal seostatud müelodüsplastilise sündroomi (MDS) ja ägeda müeloidse leukeemia (AML) tekkega. Sarnast seost lipegfilgrastiimi ja MDS i/AML i vahel ei ole teada. Sellegipoolest tuleb rinna- ja kopsuvähiga patsiente jälgida MDS i/AML i nähtude ja sümptomite suhtes.
kõrvaltoimed: anafükatiline reaktsioon, angioädeem; pearinglus, hüpotensioon, juuste väljalangemine, koletsüstiit
Lorlatiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: proteinuuria (valk uriinis)
Oksükodoon Valu ravi kõrvaltoime ja hoiatus: sapijuha sulgurlihase funktsioonihäire -  oksükodoon võib põhjustada sapijuha sulgurlihase funktsioonihäiret ja spasmi, mille tulemusena suureneb sapiteedes rõhk ja suureneb sapiteede sümptomite ja pankreatiidi tekkimise risk. Seetõttu tuleb olla oksükodooni manustamisel pankreatiidi ja sapiteede haigustega patsientidele ettevaatlik
Pembrolizumab Kasvajavastane ravi hoiatus: sapiteede kartsinoomiga (eeskätt sapiteede stentidega) patsiente tuleb hoolikalt jälgida kolangiidi või sapiteede infektsioonide tekkimise suhtes enne ravi alustamist ja edaspidi regulaarselt
Pirfenidoon Idiopaatilise kopsufibroosi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS) (lisaks teistele rasketele nahareaktsioonidele)
Pramipeksool Parkinsoni tõve ravi hoiatus rahutute jalgade augmentatsiooni sündroomiga seoses: enne ravi alustamist tuleb patsiente augmentatsiooni tekkevõimalusest teavitada ja neid tuleb juhendada arstiga ühendust võtma, kui neil tekivad augmentatsiooni sümptomid. Augmentatsiooni kahtluse korral tuleb kaaluda annuse kohandamist väikseima efektiivse annuseni või pramipeksooliga ravi lõpetamist
kõrvaltoime: rahutute jalgade augmentatsiooni sündroom
Siponimood Hulgiskleroosi ravi hoiatuse täpsustus: enamik bradüarütmia või atrioventrikulaarse ülejuhte aeglustumise juhtudest olid asüptomaatilised, ajutised ja lahenesid 24 tunni jooksul ega vajanud ravi katkestamist. Kui ilmnevad manustamisjärgsed sümptomid (peapööritus, mittekardiaalne rinnavalu, peavalu), tuleb alustada sobivat kliinilist ravi ning jätkata jälgimist kuni sümptomite taandumiseni. Vajadusel saab siponimoodist indutseeritud südame löögisageduse aeglustumist ravida parenteraalselt atropiini või isoprenaliiniga
Tsenobamaat Epilepsia ravi kõrvaltoime: enesetapumõtted

Varasemad ohutusmuutused leiad, kui kerid leheküljel allapoole.

Ohutusalase teabe hindamine

Euroopa Ravimiameti ravimite riskihindamise komitees (PRAC) hinnatakse uusi ohusignaale ja perioodilisi ohutusaruandeid ning täiendatakse vajadusel ravimiteavet, samuti hinnatakse ohutusmuutusi Euroopa Ravimiameti inimravimite komitees (CHMP).

Lisaks hindab Ravimiamet riiklike protseduuride müügiloa hoidjate esitatud ohutusalaseid muutuseid.

Ravimiteave

Ravimiteave täies mahus on ravimi omaduste kokkuvõttes, mis on leitav ravimiregistrist. Sisestage registris sobivale otsingu reale teid huvitava ravimi või toimeaine nimetus ning leiategi ravimi omaduste kokkuvõtte „SPC“ nimelise pdf-failina.

PRACi soovituste avaldamisest võtab mõni kuu aega, et uus teave jõuaks ravimiinfodesse.

 Ohutusalased soovitused (Euroopa Ravimiamet):

Perioodilise ohutusaruande hindamise tulemusel PRACi poolt soovitatud muutused:

Ohutusmuutused 2018–2023

Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Apalutamiid  Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: interstitsiaalne kopsuhaigus  - ägeda alguse ja/või ebaselge põhjusega halvenenud kopsusümptomite puhul tuleb ravi apalutamiidiga katkestada nende sümptomite täiendava uurimise ajaks; interstitsiaalse kopsuhaiguse diagnoosimisel tuleb ravi apalutamiidiga lõpetada ja alustada asjakohast ravi vastavalt vajadusele); rahutute jalgade sündroom
Etanertsept Reumatoidartriidi, psoriaasi jms ravi kõrvaltoime: glomerulonefriit
Etoposiid Kasvajavastane ravi hoiatus: voolikusiseste filtrite kasutamisel etoposiidi manustamise ajal täheldati infusiooniga seotud ülitundlikkusreaktsioonide riski suurenemist. Voolikusiseseid filtreid ei tohi kasutada
kõrvaltoime:  oportunistlikud infektsioonid, nagu Pneumocystis jirovecii kopsupõletik
Gilteritiniib Kasvajavastane ravi hoiatus: gilteritiniibi saadavus võib suureneda raske neerukahjustuse või lõppstaadiumis neeruhaigusega patsientidel. Patsiente tuleb gilteritiniibi manustamise ajal toksilisuse suhtes hoolikalt jälgida
Ibuprofeen (paiksed    ravimvormid) Valu leevendamine vastunäidustus: raseduse 3. trimester
hoiatus raseduse ajal: paiksete ravimvormide kasutamise kohta raseduse ajal kliinilised andmed puuduvad. Isegi kui süsteemne ekspositsioon on väiksem kui suukaudsel manustamisel, ei ole teada, kas see võib ibuprofeeni paikse manustamise korral embrüole/lootele kahjulik olla. Ibuprofeeni ei tohi kasutada raseduse 1. ja 2. trimestri ajal, välja arvatud juhul, kui see on hädavajalik. Sellisel juhul tuleb kasutada väikseimat võimalikku annust lühima võimaliku aja jooksul.
Raseduse 3. trimestril võib süsteemsete prostaglandiini süntetaasi inhibiitorite, sh ibuprofeeni paikne kasutamine põhjustada lootel kardiopulmonaalset ja renaalset toksilisust. Raseduse lõpus võib nii emal kui ka lapsel esineda veritsusaja pikenemist ning sünnituse kulg võib pikeneda. Seetõttu on ibuprofeen vastunäidustatud raseduse kolmanda trimestri ajal.

hoiatus ja kõrvaltoime: rasked nahakõrvaltoimed: mh multiformne erüteem, eksfoliatiivne dermatiit, Stevensi-Johnsoni sündroom ja toksiline epidermaalne nekrolüüs, ravimireaktsioon eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega, äge generaliseerunud eksantematoosne pustuloos
Ibuprofeen (süsteemsed ravimvormid) Valu leevendamine hoiatus ja kõrvaltoime: Kounise sündroom - ibuprofeeniga ravitud patsientidel on teatatud Kounise sündroomi juhtudest. Kounise sündroom on määratletud kui allergilise või ülitundlikkusreaktsiooni põhjustatud kardiovaskulaarsed sümptomid, mis on seotud pärgarterite ahenemisega ja võivad viia müokardiinfarkti tekkeni 
hoiatus ja kõrvaltoime:
rasked nahakõrvaltoimed: mh multiformne erüteem, eksfoliatiivne dermatiit, Stevensi-Johnsoni sündroom ja toksiline epidermaalne nekrolüüs, ravimireaktsioon eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega, äge generaliseerunud eksantematoosne pustuloos
Ivakaftoor  Tsüstilise fibroosi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: depressioon - ivakaftooriga (peamiselt kombinatsioonis tesakaftoori/ ivakaftooriga või ivakaftoori/tesakaftoori/eleksakaftooriga) ravitud patsientidel on esinenud depressiooni (sh suitsiidimõtteid ja -katseid), mis tekib tavaliselt 3 kuu jooksul alates ravi alustamisest ning patsientidel, kellel on varem esinenud psühhiaatrilisi häireid. Mõnel juhul see sümptom pärast annuse vähendamist või ravi lõpetamist leevenes. Patsiente (ja hooldajaid) tuleb hoiatada, et patsiente on vaja jälgida depressiivse meeleolu, suitsiidimõtete või käitumises esinevate ebatavaliste muutuste suhtes ning et nad peavad nende sümptomite tekkimisel kohe arstiga nõu pidama
Oomega-3-rasvhappe etüülestrid Hüpertriglütserideemia ravi hoiatus ja kõrvaltoime: randomiseeritud kontrolliga kliiniliste uuringute süstemaatilised ülevaated ja metaanalüüsid tõid esile annusest sõltuva kodade virvendusarütmia riski suurenemise väljakujunenud südame-veresoonkonna haigustega või kardiovaskulaarsete riskifaktoritega patsientidel, keda ravitakse oomega-3-happeliste etüülestritega võrreldes platseeboga. Täheldatud risk on suurim annusega 4 g/ööpäevas. Kodade virvendusarütmia tekkimisel tuleb ravi jäädavalt katkestada
Pregabaliin Epilepsia jms ravi hoiatuse täpsustus: ärajätunähtude sümptomina võivad tekkida ka enesetapumõtted
Rotigotiin Rahutute jalgade sündroomi ravi hoiatus: düstoonilised reaktsioonid: Parkinsoni tõvega patsientidel on aeg-ajalt on teatatud düstoonilistest reaktsioonidest, sh düstoonia, ebaõige kehahoiak, kõõrkaelsus ja pleurototoonus (Pisa sündroom) pärast rotigotiini manustamise alustamist või annuse astmelist suurendamist. Kuigi düstoonilised reaktsioonid võivad olla Parkinsoni tõve sümptom, on sümptomid mõnedel neist patsientidest paranenud pärast rotigotiini annuse vähendamist või manustamise lõpetamist. Kui tekib düstooniline reaktsioon, tuleb dopamiinergiline raviskeem üle vaadata ja kaaluda rotigotiini annuse korrigeerimist
Rukapariib Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: neutropeenia, stomatiit
Salbutamool Astma ravi hoiatus: lühitoimeliste beeta-agonistide liigkasutamine võib varjata põhihaiguse süvenemist ning soodustada kontrolli halvenemist astma üle, mille tagajärjel suureneb raskete astma ägenemiste ja surma risk.
Patsiente, kes kasutavad rohkem kui kaks korda nädalas „vastavalt vajadusele“ salbutamooli (võtmata arvesse profülaktilist kasutamist enne füüsilist koormust), tuleb uuesti hinnata (st päeva ajal esinevad sümptomid, öine ärkamine ja tegevuse piirangud astma tõttu) ravi õigeks kohandamiseks, sest nendel patsientidel on oht salbutamooli liigkasutada
Tesakaftoor Tsüstilise fibroosi ravi hoiatus: IVA/TEZ iga ravitud patsientidel on esinenud depressiooni (sh suitsiidimõtteid ja -katseid), mis tekib tavaliselt 3 kuu jooksul alates ravi alustamisest ning patsientidel, kellel on varem esinenud psühhiaatrilisi häireid. Mõnel juhul see sümptom pärast annuse vähendamist või ravi lõpetamist leevenes. Patsiente (ja hooldajaid) tuleb hoiatada, et patsiente on vaja jälgida depressiivse meeleolu, suitsiidimõtete või käitumises esinevate ebatavaliste muutuste suhtes ning et nad peavad nende sümptomite tekkimisel kohe arstiga nõu pidama
Tiksagevimab COVID 19 kokkupuute eelne profülaktika hoiatus: uuringus PROVENT esines rohkematel EVUSHELDi rühma kuulunud osalejatel tõsiseid kardiaalseid või trombemboolilisi kõrvaltoimeid kui neil, kes kuulusid platseeborühma (1,6% vs. 0,9%). Enamikel osalejatel esinesid kardiovaskulaarsed riskitegurid ja/või oli anamneesis kardiovaskulaarne haigus, mis võis seletada nende sündmuste teket
Tsiltakabtageenautoleutseel  Hulgimüeloomi ravi hoiatus: käimasolevas uuringus on teatatud CAR positiivse T rakulise lümfoomi juhust
Upadatsitiniib Reumatoidartriidi, haavandilise koliidi jms ravi hoiatus: hüpoglükeemia diabeedi korral: diabeediravimeid saavatel patsientidel on teatatud hüpoglükeemiast pärast JAK-i inhibiitorite, sh upadatsitiniibi ravi alustamist. Hüpoglükeemia tekkimisel võib osutuda vajalikuks diabeedivastaste ravimite annuse kohandamine
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Abakaviir (ja kombinatsioonid) HIV infektsiooni ravi hoiatus: müokardiinfarkti risk - suure kardiovaskulaarse riskiga patsientide ravimisel tuleb abakaviiri sisaldava raviskeemi asemel kaaluda muid ravivõimalusi
Alfafollitropiin (Gonal F) Anovulatsiooni jms ravi hoiatus: GONAL-f 1050 IU ja GONAL-f 450 manustamiskõlblikuks muutmise lahustit sisaldava süstli nõelakaitse sisaldab lateksit (kuiv looduslik kautšuk), mis võib tekitada raskeid allergilisi reaktsioone. Saadaval on ka ilma bensüülalkoholi ja lateksita ravimvorm (GONAL-f 75 RÜ süstelahuse pulber ja lahusti) neile, kellel on ülitundlikkus nende abiainete suhtes
Asatsitidiin Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: nahavaskuliit
Breksukaptageenautoleutseel (Tecartus, CAR-T) Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: infusiooniga seotud reaktsioonid
Dapagliflosiin (ja kombinatsioonid) 2. tüüpi suhkurtõve ravi hoiatus ja kõrvaltoime: dapaglifosiini kasutamisel on teatatud fimoosi / omandatud fimoosi juhtudest koos suguelundite samaaegsete infektsioonidega, mis mõnel juhul vajasid ümberlõikamist
Futibatiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: kõhuvalu, soolesulgus
Gemtsitabiin Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked nahareaktsioonid - teatatud on mh Stevensi-Johnsoni sündroomist (SJS), toksilisest epidermaalsest nekrolüüsist (TEN) ja ägedast generaliseerunud eksantematoossest pustuloosist (AGEP), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga. Patsiente tuleb teavitada nähtudest ja sümptomitest ning jälgida hoolikalt nahareaktsioonide suhtes. Kui ilmnevad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi gemtsitabiiniga viivitamatult lõpetada
Nirmatrelviir +ritonaviir COVID-19 ravi vastunäidustus: primidoon, finerenoon, naloksegool, rifapetiin, lumakaftoor/ivakaftoor
koostoimed: lisati uusi ravimeid ja muudeti lõigu sõnastust (vt ravimiteave ravimiregister.ee)
Paroksetiin Depressiooni ravi kõrvaltoime: leukopeenia
Relugoliks Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: urtikaaria, angioödeem
Ritonaviir HIV infektsiooni ravi koostoimed: dabigatraan, edoksabaan - P-gp inhibeerimise tõttu ritonaviiri poolt võib seerumikontsentratsioon suureneda. Kui dabigatraaneteksilaadi ja edoksabaani (DOAC, mida transpordib P-gp, kuid mida ei metaboliseeru CYP3A4) manustatakse koos ritonaviiriga, tuleks kaaluda DOAC kliinilist jälgimist ja/või annuse vähendamist
Trientiin Wilsoni tõve ravi kõrvaltoimed: luupusesarnane sündroom, luupusnefriit
Valproehape Epilepsia ravi hoiatused raseduse ja imetamise lõigus: epilepsia ravis ov valproaat vastunäidustatud raseduse ajal (välja arvatud juhul, kui sobiv alternatiivne ravi puudub) ja rasestumisvõimelistele naistele (välja arvatud juhul, kui raseduse ennetusprogrammi kõik tingimused on täidetud)
bipolaarse meeleoluhäire ravis on valproaat vastunäidustatud raseduse ajal ja rasestumisvõimelistele naistele (välja arvatud juhul, kui raseduse ennetusprogrammi kõik tingimused on täidetud)
Toimeaine Kasutusvaldkond Ravimiteabesse lisatakse 
Aflibertsept Maakula turse ja degeneratsiooni ravi hoiatus: väga piiratud andmed näitavad, et aflibertsept võib erituda vähesel määral rinnapiima. Aflibertsept on suur valgu molekul ja imikul imenduv ravimi hulk on eeldatavalt minimaalne. Toime rinnaga toidetavale vastsündinule/imikule ei ole teada. Ettevaatusabinõuna ei soovitatav ravi ajal last imetada
Alfaefgartigimood Müasteenia ravi hoiatused: infusioonireaktsioonide tekkimisel tuleb ravimit manustada aeglasema kiirusega, ajutiselt katkestada või infusioon lõpetada
Turuletulekujärgselt on teatatud anafülaktiliste reaktsioonide juhtudest. Selle kahtluse korral tuleb ravi  kohe katkestada ja alustada sobiva raviga. Patsiente tuleb teavitada ülitundlikkuse ja anafülaktiliste reaktsioonide nähtude ning sümptomite tunnustest ja soovitada nende ilmnemisel otsekohe ühendust võtta oma tervishoiuteenuse osutajaga
Apomorfiin Parkinsoni tõve ravi vastunäidustus: ondansetrooniga kooskasutamine (tugeva hüpotensiooni ja teadvusekaotuse risk; sarnane toime võib avalduda ka koos muude 5-HT3 antagonistidega)
Atsetasoolamiid Gluakoomi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: pärast atsetasoolamiidi kasutamist on teatatud soonkesta efusiooni/irdumise juhtudest. Sümptomid on muu hulgas akuutselt algav nägemisteravuse vähenemine või silmavalu, mis võivad ilmneda mõne tunni jooksul pärast atsetasoolamiidiga ravi alustamist. Soonkesta efusiooni/irdumise kahtluse korral tuleb atsetasoolamiidi kasutamine võimalikult kiiresti lõpetada
COVID-19 mRNA vaktsiin (Comirnaty ja Spikevax) Immuniseerimine müokardiidi / perikardiidi hoiatuse täiendus:  olemasolevad andmed näitavad, et enamik juhtudest taandub. Mõnel juhul oli vajalik toetavat intensiivravi ja on esinenud surmaga lõppenud juhte
COVID-19 vaktsiin, ChAdOx1-S [rekombinantne] (Vaxzevria) Immuniseerimine hoiatus ja kõrvaltoime: venoosne trombemboolia (VTE) (esinemissagedus teadmata) - pärast vaktsineerimist Vaxzevriaga on täheldatud VTE juhte ning sellega tuleb arvestada inimeste puhul, kellel on suurenenud risk VTE tekkeks
Lamotrigiin Epilepsia ravi hoiatus: HLA-B*1502 alleeli kandlus Aasia (peamiselt Han-hiina ja Tai) päritolu isikutel on näidanud, et see on seotud SJS/TEN-i tekkeriskiga lamotrigiinravi korral. Kui on teada, et need patsiendid on HLA-B*1502 suhtes positiivsed, tuleb lamotrigiini kasutamist hoolikalt kaaluda
kõrvaltoime:  motoorsed ja/või foneetilised tikid, pseudolümfoom
Liraglutiid 2. tüüpi diabeedi ravi kõrvlatoime: düsgeusia
Tesepelumab Astma säilitusravi kõrvaltoime: ülitundlikkus (sh anafülaktiline reaktsioon)
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Akalabrutiniib  Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: hüpertensioon
Doksorubitsiin pegüleeritud liposomaalse vormina (Caelyx) Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: interstitsiaalne kopsuhaigus (ILD) võib olla ägeda algusega, sh on esinenud surmaga lõppenud juhte. Kui patsientidel süvenevad respiratoorsed sümptomid, nagu düspnoe, kuiv köha ja palavik, tuleb Caelyx pegylated liposomal’i manustamine katkestada ja patsienti tuleb viivitamatult uurida. Kui ILD leiab kinnitust, tuleb Caelyx pegylated liposomal’i manustamine lõpetada ja patsienti tuleb asjakohaselt ravida
Faritsimab Maakula ealise degenerat-siooni ja diabeetilise turse ravi kõrvaltoime: klaaskeha irdumine, traumaatiline katarakt, protseduuriga seotud valu
Hüdrokortisoon  Neerupealiste kaasasündinud hüperplaasia ravi hoiatus: nii meestel kui naistel, kellel on kaasasündinud neerupealiste hüperplaasia tõttu madalam viljakus, võib viljakus taastuda varsti pärast Efmody-ravi alustamist. Naistel põhjustab 17-OH progesterooni ja androsteendiooni vähenemine progesterooni ning testosterooni taseme langust, mis võib taastada menstruatsiooni/viljakuse. Patsiente tuleb Efmody-ravi alustamisel teavitada võimalikust viljakuse taastumisest, et nad saaksid kaaluda rasestumisvastase vahendi vajalikkust
Ibrutiniib Kasvajavasane ravi kõrvlatoimed: püogeenne granuloom, äge neerupuudulikkus
Kabosantiniib  Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: arteriaalne emboolia (monoteraapia ja koos nivolumabiga), sapijuha kadumise sündroom (koos nivolumabiga)
Kargluumhape Hüperammoneemia ravi hoiatus: neerukahjustusega patsientidel tuleb annust vähendada 
Morfiin Valu ravi, asendusravi hoiatused ja kõrvaltoimed: tsentraalne uneapnoe ja unega seotud hüpokseemia, äge generaliseerunud eksantematoosne pustuloos (AGEP), Oddi sfinkteri düsfunktsioon ja spasm (suureneb sapiteedega seotud sümptomite ja pankreatiidi tekke risk)
Morfiini korduv kasutamine võib põhjustada ravimisõltuvust isegi terapeutilistes annustes. Risk võib varieeruda olenevalt patsiendi individuaalsetest riskiteguritest, annustusest ja opioidravi kestusest
Nintedaniib Kasvajavastane ravi hoiatus: (lisaks seedetrakti perforatsioonile) isheemiline koliit: kui tekib isheemiline koliit, tuleb ravi Vargatefiga katkestada, ja pärast isheemilise koliidi täielikku taandumist ja patsiendi seisundi ning muude riskitegurite hoolikat hindamist võib erandjuhtudel ravi Vargatefiga uuesti alustada
Olapariib  Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: ravimitekkene maksakahjustus - kui tekivad kliinilised sümptomid või nähud, tuleb teha kohe kliiniline hindamine ja maksafunktsiooni analüüsid. Selle kahtluse korral tuleb ravi katkestada. Kui kahjustus on raske, tuleb kliiniliselt hinnata ravi lõpetamise vajadust
Osimertiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: toksiline epidermaalne nekrolüüs
Piperakviintetrafosfaat + artenimool Malaaria ravi kõrvaltoime: maksarakkude kahjustus 
Pralsetiniib Kasvajavastane ravi Kõige sagedamini täheldatud rasked kõrvaltoimed olid aneemia (22,4%), neutropeenia (21,1%), hüpertensioon (17,6%), pneumoonia (15,4%) ja lümfopeenia (17,4%)
Remdesiviir COVID-19 ravi hoiatus: väga väheste kogemuste tõttu ei tohi remdesiviiri kasutada raseduse esimesel trimestril, välja arvatud juhul, kui naise kliiniline seisund vajab ravi. Raseduse teisel või kolmandal trimestril kasutamist võib kaaluda. Fertiilses eas naised peavad kaaluma efektiivset kontratseptsiooni ravi ajal.
Remdesiviir ja selle peamine metaboliit erituvad pärast IV manustamist väga väikeses koguses rinnapiima. Kliinilist toimet imikule ei ole oodata. Piiratd kliinilise kogemuse tõttu tuleb otsus rinnaga toitmise kohta ravi ajal langetada pärast individuaalse kasu-riski suhte hoolikat hindamist
Rituksimab Kasvavastane, reumatoidartriidi jms ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rituksimabi kasutamise järgselt on teatatud enteroviiruslikust meningoentsefaliidist, sealhulgas surmlõppega juhtudest
hoiatus: infektsioonide valenegatiivsete seroloogiliste testide riski tõttu tuleb kaaluda alternatiivsete diagnostiliste meetodite kasutamist patsientidel, kellel esinevad harvaesinevale infektsioonhaigusele, näiteks Lääne Niiluse viirusele ja neuroborrelioosile viitavad sümptomid
Selperkatiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: hüpotüreoos - kõigile patsientidele on soovitatav teha ravieelsed kilpnäärmefunktsiooni laboratoorsed analüüsid. Olemasoleva hüpotüreoosiga patsiente tuleb ravida vastavalt meditsiinilisele tavapraktikale enne ravi alustamist selperkatiniibiga. Ravi ajal tuleb kõiki patsiente  jälgida kilpnäärmefunktsiooni häirete nähtude ja sümptomite suhtes regulaarselt kogu ravi vältel. Kilpnäärmefunktsiooni häire tekkimisel tuleb seda ravida vastavalt meditsiinilisele tavapraktikale, kuid patsiendid ei pruugi saavutada piisavat ravivastust levotüroksiini (T4) asendusravi kasutamisel, sest selperkatiniib võib pärssida levotüroksiini konversiooni liotüroniiniks (T3) ning vajalikuks võib osutuda liotüroniini täiendav manustamine
koostoime: selperkatiniib võib pärssida D2 deiodinaasi ja seeläbi vähendada levotüroksiini (T4) konversiooni liotüroniiniks (T3). Patsiendid ei pruugi seetõttu saavutada piisavat ravivastust levotüroksiini asendusravi kasutamisel ning vajalikuks võib osutuda liotüroniini täiendav manustamine
Tasalafiil Erektsioonihäire ravi hoiatus ja kõrvaltoime: (lisaks nägemishäiretele) tsentraalne seroosne korioretinopaatia (CSCR). Enamik CSCR juhte taandus spontaanselt pärast ravi lõpetamist tadalafiiliga. Järsu nägemishäire, nägemisteravuse languse ja/või moonutatud nägemise puhul peab tadalafiili võtmise lõpetama ning viivitamatult konsulteerima arstiga
Tiksagevimab + tsilgavimab COVID kokkupuuteleene profülaktika kõrvaltoime: anafülaksia
Tirsepatiid 2. tüüpi suhkurtõve ravi kõrvaltoime: süstekoha valu
Tremelimumab Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvlatoime: tremelimumabi kombinatsioonis durvalumabi ja keemiaraviga saanud patsientidel on täheldatud immuunvahendatud pankreatiiti. Patsiente tuleb jälgida ning vastavalt ravida
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Alfakonestaat Angioödeemi ravi hoiatus: trombemboolia risk - teadaolevate riskiteguritega patsientidel (nt kehasisesed kateetrid, varasem tromboos, kaasuv ateroskleroos, suukaudsete rasestumisvastaste vahendite või teatavate androgeenide kasutamine, haiguslik rasvumus, liikumisvõimetus) on plasmast saadud C1-esteraasi inhibiitorite soovitatava annuse manustamisel teatatud rasketest arteriaalse ja venoosse trombemboolia juhtudest. Teadaolevate riskiteguritega patsiente tuleb hoolikalt jälgida.
kõrvaltoimed: anafülaksia, ülitundlikkusreaktsioonid
Astsiminiib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: ülitundlikkus
Buprenorfiin (süstitav - Buvidal) Opioidisõltuvuse asendusravi  kõrvaltoime: süstekohaga seotud kõrvaltoimed - abstsess, haavandid ja nekroos (teatatud turuletulekujärgselt)
COVID-19 vaktsiin, Ad26.COV2-S [rekombinantne] (JCovden) Immuniseerimine hoiatus ja kõrvaltoime: Pärast vaktsineerimist JCOVDEN’iga esineb suurenenud risk müokardiidi ja perikardiidi tekkeks. Need seisundid võivad areneda juba mõne päeva jooksul pärast vaktsineerimist ning on enamasti ilmnenud 14 päeva jooksul, neid on täheldatud väga harva, sagedamini meestel, kes on nooremad kui 40-aastased.
Tervishoiutöötajad peavad olema valvsad müokardiidi ja perikardiidi nähtude ja sümptomite suhtes. Vaktsineerituid tuleb juhendada, et nad pöörduksid kohe arsti poole, kui neil tekivad pärast vaktsineerimist müokardiidile või perikardiidile viitavad sümptomid, nagu (äge ja püsiv) valu rinnus, hingeldus või palpitatsioonid. Neid seisundeid diagnoosides ja ravides peavad tervishoiutöötajad tutvuma juhistega ja/või konsulteerima spetsialistidega
Edoksabaan Tromboosi profülaktika kõrvaltoime: antikoagulandiga seotud nefropaatia
Famotidiin Seedetrakti haavandite ravi koostoimed: famotidiin võib vähendada posakonasooli imendumist - võimalusel vältida posakonasooli suukaudse suspensiooni samaaegset manustamist famotidiiniga
Famotidiini manustamine koos türosiinkinaasi inhibiitorite (TKI) dasatiniibi, erlotiniibi, gefitiniibi ja pasopaniibiga võib vähendada TKIde plasmakontsentratsiooni, põhjustades väiksemat efektiivsust, mistõttu ei soovitata famotidiini manustamist koos nende TKIdega. Täiendavate konkreetsete soovituste saamiseks tutvuge iga TKI-ravimi ravimiteabega
Fenoterool Astma ravi hoiatuhse täiendus: lühitoimeliste beeta-agonistide ülemäärane kasutamine võib maskeerida põhihaiguse progresseerumist ja soodustada astma kontrolli halvenemist, mis suurendab astma raskete ägenemisepisoodide ning suremuse riski.
Patsiente, kes võtavad rohkem kui kaks korda nädalas „vajaduse korral“ fenoterooli, arvestamata profülaktilist kasutamist enne koormust, tuleb ravi õigeks kohandamiseks uuesti hinnata, sest neil esineb fenoterooli ülemäärase kasutamise risk.
Glargiin-insuliin + liksisenatiid 2. tüüpi suhkurtõve ravi kõrvaltoimed: kolelitiaas, koletsüstiit
Ivakaftoor Tsüstilise fibroosi ravi hoiatus: IVA/TEZ/ELX iga ravitud patsientidel on esinenud depressiooni (sh enesetapukavatsusi ja enesetapukatset), mis tekib tavaliselt kolme kuu jooksul alates ravi alustamisest ning patsientidel, kellel on varem esinenud psüühilisi häireid. Mõnel juhul täheldati sümptomi paranemist pärast annuse vähendamist või ravi lõpetamist. Patsientidele (ja hooldajatele) tuleb selgitada vajadust jälgida patsienti depressiivse meeleolu, enesetapumõtete või käitumises esinevate ebatavaliste muutuste suhtes ning nende sümptomite tekkimisel kohe arsti poole pöörduda
Karbidopa/levodopa Parkinsoni tõve ravi kõrvaltoime: kuseteede infektsioonid
Klenbuterool Astma ravi hoiatus: klenbuterooli kuritarvitamine võib põhjustada raskeid, potentsiaalselt eluohtlikke kõrvaltoimeid ja seda tuleb vältida. Isegi noortel täiskasvanutel on täheldatud surmlõppega tagajärgi pärast klenbuterooli kuritarvitamist koos muude välimust ja sooritust parandavate ravimitega.
Nirmatrelviir + ritonaviir  COVID 19 ravi hoiatus ja kõrvaltoime: vererõhu tõus - ravi ajal Paxlovidiga on teatatud üldjuhul mittetõsistest ja mööduvatest hüpertensiooni juhtudest. Eriti tuleb tähelepanu pöörata eakatele patsientidele, sh jälgida regulaarselt vererõhku, sest neil on suurem risk hüpertensiooni tõsiste tüsistuste tekkeks
Nivolumab  Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: infusiooniga seotud reaktsioon (sh tsütokiinide vabanemise sündroom), ülitundlikkus (sh anafülaktiline reaktsioon)
Pemigatiniib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: naha kaltsifikatsioon
Polüstüreensulfonaat Hüperkaleemia ravi neerupuudulikkusega haigetel hoiatus: raskete seedetrakti häirete (nt soolesulgus, isheemia, nekroos või perforatsioon) tekkeriski tõttu ei soovitata polüstüreensulfonaati kasutada patsientidel, kellel on seedetrakti motoorika häired (sh vahetult operatsioonijärgsed või ravimitest põhjustatud)
Rivaroksabaan Tromboosi profülaktika kõrvaltoime: antikoagulandiga seotud nefropaatia
Ropivakaiin Ägeda valu ravi kõrvaltoime: anafülaktiline šokk
Somapatsitaan Kasvuhoromooni puudulikkuse ravi vastunäidustus: somapatsitaani ei tohi kasutada kasvu kiirendamiseks lastel, kellel on epifüüsiplaadid juba sulgunud
Tafasitamab Lümfoomi ravi hoiatus: progresseeruv multifokaalne leukoentsefalopaatia (PML) - kombinatsioonravi ajal tafasitamabiga on teatatud PMLi tekkest. Patsiente tuleb jälgida PMLile osutada võivate uute või ägenevate neuroloogiliste sümptomite või nähtude suhtes. PMLi sümptomid on mittespetsiifilised ja võivad varieeruda, olenevalt mõjutatud aju osast. Nendeks on mh muutunud vaimne seisund, mälukadu, kõnehäire, motoorika kahjustused (hemiparees või monoparees), jäsemete ataksia, kõnnaku ataksia ja nägemisega seotud sümptomid, nt hemianoopia ja diploopia. PMLi kahtluse korral tuleb kohe katkestada tafasitamabi kasutamine. Vajadusel pöörduda neuroloogi poole. Sobivad diagnostilised meetmed võivad hõlmata MRT uuringut, liikvori testimist JC-viiruse DNA suhtes ning korduvaid neuroloogilisi hindamisi. PMLi diagnoosi kinnitamise korral tuleb ravi tafasitamabiga lõplikult ära jätta
Tobramütsiin (nebuliseeritav lahus) Pseudomonas aeruginosa kroonilise kopsuinfektsiooni ravi hoiatus: patsientidel, kellel on mitokondriaalse DNA mutatsioonid (eriti 12S rRNA geeni nukleotiidis 1555 adeniini asendus guaniiniga), on suurenenud ototoksilisuse tekkerisk, isegi kui aminoglükosiidide sisaldus seerumis on ravi ajal soovitatavas vahemikus. Selliste patsientide puhul tuleb kaaluda teisi ravivõimalusi.
Patsientidel, kelle emapoolsetel sugulastel on leitud asjakohaseid mutatsioone või on esinenud aminoglükosiididest põhjustatud kurtust, tuleb enne ravimi manustamist kaaluda muud ravi või geneetilist testimist
Tofatsitiniib Reumatoidartriidi ravi kõrvaltoime: akne
Vortioksetiin Depressiooni ravi kõrvaltoimed: galaktorröa (hüperprolaktineemiale kaasnevalt), akatiisia, bruksism, trismus, rahutute jalgade sündroom, ähmane nägemine, düspepsia. Turuletulekujärgselt on alla 20 mg vortioksetiini annuste kasutamisel teatatud seksuaalse düsfunktsiooni juhtudest
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Belantamabmafodotiin Hulgimüeloomi ravi kõrvaltoime: silma (sarvkesta) vähenenud tundlikkus
Ketorolak (süsteemne) Valu ravi hoiatus ja kõrvaltoime: MSPVA-d, sealhulgas ketorolak, võivad olla seotud seedetrakti anastomoosi lekke suurenenud riskiga. Ketorolaki kasutamisel seedetrakti operatsiooni järgselt on soovitatav ettevaatus ja asjakohane jälgimine
Kasirivimab + imdevanib Covid-19 ravi kõrvaltoimed: ülitundlikkus, kihelus, tahhüpnoe
Meloksikaam Põletiku ja valu ravi hoiatus ja kõrvaltoime: fikseerunud ravimlööve - patsientidel, kellel on anamneesis meloksikaamiga seotud fikseerunud ravimlööve, ei tohi meloksikaamravi uuesti alustada. Esineda võib ristreaktiivsust teiste oksikaamidega
Oksübutüniin (suukaudne) Tungiinkontinentsi ravi kõrvaltoime: südamepekslemine
Oksübutüniin (transdermaalne) Tungiinkontinentsi ravi hoiatus: plaastrit ei tohi jagada ega tükkideks lõigata. Rikutud plaastrit ei tohi kasutada
Palbotsikliib Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: venoosne trombemboolia (sage), palmoplantaarse erütrodüsesteesia sündroom (sage)
Patisiraan Päriliku amüloidoosi ravi kõrvaltoime: düsfoonia (infektsiooniga seotud reaktsioon)
Tenofoviir Kasvajavastane ravi  hoiatus: luu mineraalse tiheduse vähenemine (LMT) - mõnel 6-aastasel või vanemal vähemalt 25 kg kaaluval patsiendil, kellele manustati tenofoviiralafenamiidi 48 nädala jooksul, esines lülisamba nimmepiirkonna ja kogu keha LMT vähenemist (≥ 4%). LMT muutuste pikaajalised mõjud kasvavale luule, sh luumurdude tekke riskile, ei ole teada. Raviaegse jälgimise üle otsustamisel on soovitatav  multidistsiplinaarne lähenemisviis
Vokseletoor Sirprakulise aneemia ravi hoiatus ja kõrvaltoime: eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioon (DRESS) - patsiente tuleb teavitada selle nähtudest ja sümptomitest ning neid tuleb tähelepanelikult jälgida nahareaktsioonide suhtes. Neile reaktsioonidele viitavate nähtude ja sümptomite tekkimisel tuleb ravi kohe lõpetada ja kaaluda mõnda muud ravi. Reaktsiooni tekkimisel ei tohi ravi vokselotooriga taasalustada
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Adenosiin Südame rütmihäirete ravi kõrvaltoime: koronaararterite spasm, mis võib viia müokardiinfarktini
Alemtuzumab Hulgiskleroosi ravi vastunäidustus: anamneesis pea- ja kaelaarterite dissektsioon
kõrvaltoime: koldeline alopeetsia
Amlodipiin Hüpertensiooni, stenokardia ravi üleannustamine: amlodipiiniga üleannustamise tagajärjelon harva tekkinud mittekardiogeenne kopsuturse, mis võib avalduda viivitusega (24…48 tundi pärast manustamist) ja vajada hingamise toetamist. Esilekutsuvateks teguriteks võivad olla varased elustamismeetmed (sh liigne vedelikukoormus) perfusiooni ja südame väljutusmahu säilitamiseks
kõrvaltoime: hüpotensioon
Atezolisumab Kasvajavastane ravi  hoiatus: 1. või 2. raskusastme näonärvihalvatuse korral tuleb ravi atesolizumabiga katkestada ja kaaluda ravi süsteemsete kortikosteroididega (1...2 mg/kg kk/ööpäevas prednisooni või ekvivalenti). Ravi tohib uuesti alustada ainult kõrvaltoime täieliku lahenemise korral. Ravi atesolizumabiga tuleb alaliselt lõpetada 3. või 4. raskusastme näonärvihalvatuse või mis tahes muu neuropaatia korral, mis ei parane täielikult atesolizumabi ravikatkestuse ajal.
kõrvaltoimed: suukuivus, näonärvi halvatus, müeliit 
Idekabtageenvikleutseel Hulgimüeloomi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: lisaks muudele neuroloogilistele häiretele (motoorsele düsfunktsioonile) on teatatud on ka hilise algusega 3. astme parkinsonismist
Lenvatiniib Kasvajavastane ravi  kõrvaltoime: neerupealiste puudulikkus
Midasolaam (eelkõige parenteraalne ravimvorm)  Sedatsioon kõrvaltoime: Kounise sündroom
Midasolaam (suuõõne lahus) Epilepsia ravi kõrvaltoime: anafülaktiline reaktsioon
Naltreksoon/bupropioon Kehakaalu langetamine hoiatus ja kõrvaltoime: äge generaliseerunud eksantematoosne pustuloos (AGEP)
Patsiente tuleb nahareaktsioonide nähtudest ja sümptomitest teavitada ning nende tekke suhtes hoolikalt jälgida. Sellistele reaktsioonidele viitavate nähtude ja sümptomite ilmnemisel tuleb ravi naltreksooni/bupropiooniga viivitamatult lõpetada ning kaaluda vajaduse korral muud ravi. Kui patsiendil on naltreksooni/bupropiooni kasutamisel tekkinud tõsine nahareaktsioon, siis ei tohi sellel patsiendil ravi enam uuesti alustada
Pantoprasool Gastroösofageaalse reflukshaiguse ravi hoiatus: pantoprasooli kasutamisel on patsientidel saadud mõningate tetrahüdrokannabinooli (THC) suhtes skriinimise uriinianalüüsidega valepositiivseid tulemusi. Positiivsete tulemuste kinnitamiseks tuleb kasutada muud meetodit
kõrvaltoime: Lyelli sündroom (TEN), ravimi reaktsioon koos eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega (DRESS)
Ponesimood Hulgiskleroosi ravi kõrvaltoime: krambihoog
Pralsetiniib Kasvajavastane ravi  hoiatus ja kõrvaltoime: ravi saavatel patsientidel on teatatud tuberkuloosist, peamiselt ekstrapulmonaalsest (lümfisõlmede, peritoneaalne või neerutuberkuloos). Enne ravi alustamist tuleb patsiente hinnata aktiivse ja inaktiivse (latentse) tuberkuloosi suhtes vastavalt kohalikele soovitustele. Aktiivse või latentse tuberkuloosiga patsiendid peavad enne ravi alustamist saama standardset mükobakteritevastast ravi
Tenofoviir B-hepatiidi ravi hoiatused: mõnel 6 aastasel või vanemal vähemalt 25 kg kaaluval patsiendil, kellele manustati tenofoviiralafenamiidi 48 nädala jooksul, esines lülisamba nimmepiirkonna ja kogu keha luu mineraalse tiheduse vähenemist (LMT ≥ 4%). LMT muutuste pikaajalised mõjud kasvavale luule, sealhulgas luumurdude tekke riskile, ei ole teada. Asjakohase jälgimise üle otsustamisel ravi ajal on soovitatav kasutada multidistsiplinaarset lähenemisviisi.
Avaldatud andmete põhjal erituvad tenofoviiralafenamiid ja tenofoviir vähesel hulgal rinnapiima. Andmed tenofoviiri toimest vastsündinutele/imikutele on puudulikud.
Riski rinnaga toidetavatele vastsündinutele/imikutele ei saa välistada, seetõttu ei tohi tenofoviiralafenamiidi kasutada rinnaga toitmise ajal
Tsemiplimab Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: hemofagotsütaarne lümfohistiotsüstoos (HLH). Patsiente tuleb jälgida HLH kliiniliste nähtude ja sümptomite suhtes. HLH kinnitumisel tuleb lõpetada tsemiplimabi manustamine ja alustada HLH ravi
Vemurafenib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: trombotsütopeenia
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Fedratiniib  Splenomegaalia ravi müelofibroosi korral hoiatus: teatatud on rasketest südame-veresoonkonnaga seotud kõrvaltoimete juhtudest, süvaveenitromboosi ja kopsuarteri trombemboolia juhtudest, lümfoomist ja teistest pahaloomulistest kasvajatest. Ravi kaalumisel tuleb võtta arvesse ravi kasu ja riski suhet konkreetsel patsiendil
Karbetotsiin Emaka atoonia vältimine kõrvaltoime: bradükardia (südameseiskuse oht), ülitundlikkus (sh anafülaktiline reaktsioon)
Laronidaas Mukopolüsahharidoos hoiatus: kliinilise uuringu põhjal tekivad peaaegu kõigil patsientidel  IgG antikehad laronidaasi suhtes, enamasti 3 kuu jooksul pärast ravi alustamist. Patsiente tuleb hoolikalt jälgida ja registreerida kõik infusiooniga seotud reaktsioonid, hilisreaktsioonid ja võimalikud immunoloogilised reaktsioonid. Regulaarselt tuleb kontrollida ja registreerida antikehade staatust, sh IgG, IgE, ensüümi aktiivsuse või ensüümi tagasihaarde neutraliseerivad antikehad
üleannustamine: kõrvaltoimete oht laronidaasi ebakorrektsel manustamisel (üleannustamine ja/või soovitatavast suurem infusioonikiirus). Liiga kiire manustamine võib põhjustada iiveldust, kõhuvalu, peavalu, pearinglust ja hingeldust. Vastavalt patsiendi kliinilisele seisundile tuleb kohe aeglustada infusioonikiirust või infusioon peatada, vajadusel täiendav sekkumine.
kõrvaltoimed: ülitundlikkus, hüpertensioon, bradükardia, hingamispuudulikkus, neelu turse, striidor, hingamisteede obstruktiivne häire, süstekoha valu, ravimispetsiifilised antikehad, neutraliseerivad antikehad, vererõhu tõus
Leuproreliin Eesnäärmevähi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: healoomuline intrakraniaalne hüpertensioon (ajusisene pseudotuumor) - patsiente tuleb hoiatada selle nähtude ja sümptomite eest, sh tugev või korduv peavalu, nägemishäired ja tinnitus. Kui tekib healoomuline intrakraniaalne hüpertensioon, tuleb kaaluda leuproreliini kasutamise katkestamist
Parampaneel Epilepsia ravi kõrvaltoime: psühhootiline häire
Propofool Anesteesia hoiatus: ravivigade risk, mis võivad põhjustada eluohtlikke/surmlõppega juhtumeid. Propofool on ühekordseks kasutamiseks ühel patsiendil. Sepsise risk korduval kasutamisel, kasutada kohe pärast avamist
Ropinirool Parkinsoni tõbi kõrvaltoimed: spontaanne peenise erektsioon, luksumine
Selperkatiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: interstitsiaalne kopsuhaigus (ILD) - selperkatiniibiga ravitud patsientidel on teatatud rasketest, eluohtlikest või surmlõppega ILD/pneumoniidi juhtudest. Patsiente tuleb jälgida ILD/pneumoniidile viitavate pulmonaalsete sümptomite suhtes. Kui tekivad ägedad või süvenevad respiratoorsed sümptomid, mis võivad viidata ILD le (nt hingeldus, köha ja palavik), tuleb ravi selperkatiniibiga katkestada ning uurida patsienti koheselt ILD suhtes ja ravida vastavalt meditsiinilisele vajadusele. ILD/pneumoniidi raskusest lähtuvalt tuleb ravi selperkatiniibiga katkestada, annust vähendada või ravi alaliselt lõpetada
Tsenegermiin Neurotroofse keratiidi ravi kõrvaltoime: sarvkesta ladestused
Voretigeen-neparvovek Pärilik võrkkesta düstroofia kõrvaltoime: üksikud võrkkesta atroofia juhud, mis ulatusid kuni võrkkesta tsentraallohuni koos nägemiskahjustusega
Vorikonasool; flukloksatsilliin  Seeninfektsioonide ravi, Antibakteriaalne ravi hoiatus: kui vorikonasooli samaaegset manustamist flukloksatsilliiniga ei ole võimalik vältida, tuleb jälgida vorikonasooli efektiivsuse võimalikku vähenemist (nt terapeutilise ravimiseirega); vorikonasooli annust võib olla vaja suurendada
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Amikatsiin Infektsioonide ravi hoiatus: ototoksilisuse risk on suurem mitokondriaalse DNA mutatsioonidega patsientidel (eelkõige nukleotiidiasendus 1555A>G 12S rRNA geenis), isegi kui aminoglükosiidisisaldus seerumis on ravi ajal soovitatavas vahemikus. Sellistel patsientidel tuleb kaaluda muid ravivõimalusi. Kui patsiendi perekonnas on esinenud seotud mutatsioone või aminoglükosiididest põhjustatud kurtust, tuleb enne manustamist kaaluda muid raviviise või geeniteste
Anakirna Stilli tõve, reumatoid-artriidi jt haiguste ravi kustutatakse hoiatus MASi (makrofaagide aktivatsiooni sündroom) riski kohta Stilli tõvega patsientidel, sest ei ole leitud tõendusmaterjali põhjusliku seose kohta
Atesolisumab  Kasvajavastane ravi kõrvaltoime ja hoiatus: atesolizumabi kasutamisel on täheldatud perikardi häireid, sh perikardiit, perikardi efusioon ja südametamponaad, mis mõnel juhul lõppesid surmaga.
Arvatava 1. raskusastme perikardiidi korral tuleb ravi atesolizumabiga katkestada ja kohe konsulteerida kardioloogiga. Arvatavate ≥ 2. raskusastme häirete korral tuleb ravi atesolizumabiga lõpetada, alustada kohe ravi süsteemsete kortikosteroididega annuses, mis vastab 1…2 mg prednisoloonile või selle ekvivalendile kehakaalu kg kohta ööpäevas, ning konsulteerida kardioloogiga. Niipea kui perikardi häire diagnoos on tuvastatud, tuleb ≥ 2. raskusastme perikardi häirete korral ravi atesolizumabiga jäädavalt lõpetada 
Bemipariin Tromboosi profülaktika vastunäidustus: ülitundlikkus hepariini derivaatide, sh madala molekulmassiga hepariinide suhtes
Bosutiniib  Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: interstitsiaalne kopsuhaigus (sagedus teadmata)
Bupoprioon Depressiooni ravi hoiatus: bupropioon võib varjata Brugada sündroomi, harvaesinevat pärilikku südame naatriumikanalite haigust, millel on iseloomulikud EKG muutused (Hisi kimbu parema sääre blokaad ja ST-segmendi elevatsioon parempoolsetes prekordiaalsetes lülitustes) ning mis võib lõppeda südameseiskuse või äkksurmaga. Ettevaatlik peab olema patsientide puhul, kellel on Brugada sündroom või perekonnaanamneesis südameseiskus või äkksurm
COVID-19 mRNA vaktsiin (Comirnaty) Immuniseerimine kõrvaltoime: pearinglus (turustamise järgselt, sagedus teadmata)
Diltiaseem Stabiilne stenokardia, arteriaalne hüpertensioon vastunäidustus ja koostoime: lomitapiid - diltiaseem (mõõdukas CYP3A4 inhibiitor) võib suurendada lomitapiidi kontsentratsioone plasmas, kuna CYP3A4 inhibeerimine suurendab maksaensüümide aktiivsuse suurenemise riski
hoiatus: olemasoleva südamehaigusega (eeskätt vasaku vatsakese funktsiooni vähenemine, raske bradükardia või raske hüpotensioon) patsientidel on teatatud ägeda neerupuudulikkuse tekkest sekundaarselt vähenenud neeruperfusioonile. Soovitatav on hoolikalt jälgida neerufunktsiooni.
Üleannustamine võib põhjustada ägedat neerukahjustust

kõrvaltoime: luupusetaoline sündroom (turustamise järgselt, sagedus teadmata)
Efavirenz HIV ravi koostoime: prasikvanteeli samaaegne kasutamine ei ole soovitatav prasikvanteeli sisalduse vähenemise tõttu plasmas, mis võib kaasa tuua ravi ebaõnnestumise riski, sest efavirens kiirendab metaboliseerumist maksas. Juhul kui seda kombinatsiooni peetakse vajalikuks, tuleb kaaluda prasikvanteeli suuremat annust
Esomeparsool (sh koos naprokseeniga), omeprasool Refluksi ravi hoiatus ja kõrvaltoime: (es)omeprasooli ja naprokseeni sisaldavaid ravimeid kasutavatel patsientidel on täheldatud ägedat tubulointerstitsiaalset nefriiti ja see võib tekkida ravi mis tahes hetkel. Äge tubulointerstitsiaalne nefriit võib progresseeruda neerupuudulikkuseks. Tubulointerstitsiaalse nefriidi kahtluse korral tuleb ravi lõpetada ja alustada viivitamatult sobivat raviga
Iksekizumab  Naastuline psoriaas kõrvaltoime: söögitoru kandidiaas
Kasirivimab + imdevimab COVID-19 ravi kõrvaltoime ja hoiatus: pärast intravenoosset ja subkutaanset manustamist on  täheldatud konvulsiivse sünkoobi juhtusid. Konvulsiivset sünkoopi tuleb eristada krambihoogudest ning ravida vastavalt kliinilisele näidustusele
Luspatersept Vereloomehaiguste ravi vastunäidustus ja hoiatus: EMH-vohanditega patsientidel võivad vohandid ravi ajal progresseeruda ja tekkida tüsistused. Sõltuvalt paikmest võivad nähud ja sümptomid varieeruda. Patsiente tuleb kontrollida enne ravi alustamist ja ravi ajal EMH-vohanditega seotud nähtude ja sümptomite või neist tingitud tüsistuste suhtes ning ravida kliiniliste juhiste järgi. EMH-vohanditest tingitud raskete tüsistuste korral tuleb ravi luspatertseptiga katkestada.                                                                                                                                                              kõrvaltoime ja hoiatus: luspatertseptiga ravitud transfusioonsõltumatu talasseemiaga patsientidel täheldati esimese 12 ravikuu jooksul hüpertensiooni suurenenud esinemissagedust. Ravi tohib alustada alles siis, kui vererõhk on piisava kontrolli all. Iga kord enne luspatertsepti manustamist tuleb kontrollida vererõhku.  Kui hüpertensioon püsib või olemasolev hüpertensioon süveneb, tuleb luspaterseptiga ravi potentsiaalset kasu uuesti hinnata.
kõrvaltoime ja hoiatus: traumaatiline luumurd. Luspatertseptiga ravitud transfusioonsõltumatu  talasseemiaga patsientidest 8,3% l (8/96) täheldati traumaatilisi luumurdusid. Patsiente tuleb teavitada traumaatilise luumurru riskist.
kõrvaltoimed: ekstramedullaarne hemopoees, unetus, ärevus, ärrituvus, migreen, seljaaju kompressioon, ninaverejooks, düspnoe, kõhuvalu, alaniini aminotransferaasi aktiivsuse suurenemine, aspartaadi aminotransferaasi aktiivsuse suurenemine, vere bilirubiinisisalduse suurenemine, proteinuuria, albuminuuria, gripitaoline haigus, traumaatiline luumurd
Metadoon, levometadoon Opioidsõltuvuse asendusravi hoiatused: opioidide kasutamise häire (kuritarvitamine ja sõltuvus), unega seotud hingamishäired
Metadooni üleannustamise korral on täheldatud toksilist leukoentsefalopaatiat

koostoimed: opioidide ja gabapentinoidide (gabapentiin ja pregabaliin) samaaegne kasutamine suurendab opioidide üleannustamise, hingamisdepressiooni ja surma riski
Kannabidiooli samaaegne manustamine võib põhjustada metadooni kontsentratsiooni suurenemist plasmas

kõrvaltoime: tsentraalse uneapnoe sündroom (turustamise järgselt, sagedus teadmata), sõltuvus (turustamise järgselt, sagedus teadmata)
Naatriumkolistimetaat (intravenoosne) Infektsioonide ravi hoiatus ja kõrvaltoime: pseudo-Bartteri sündroom - intravenoossel kasutamisel lastel ja täiskasvanutel on teatatud mõnest juhtust. Kahtluse korral (lihasespasmid, uriinierituse suurenemine, väsimus) tuleb alustada seerumi elektrolüütide jälgimist ja rakendada asjakohast ravi, kuid ilma naatriumkolistimetaadi kasutamise lõpetamiseta ei pruugi olla võimalik elektrolüütide tasakaalu häireid normaliseerida
Pegvaliaas Fenüülketonuuria ravi kõrvaltoimed: kõhulahtisus (väga sage), väsimus (väga sage)
Prasikvanteel Parasiitide ravi koostoime: prasikvanteeli samaaegne kasutamine parasiidivastaste ainetega ei ole soovitatav. Juhul kui seda kombinatsiooni peetakse vajalikuks, tuleb kaaluda prasikvanteeli suuremat annust

Relugoliks
Leiomüoomi sümptomaatiline ravi kõrvaltoimed: angioödeem (aeg-ajalt), urtikaaria (aeg-ajalt)
Semaglutiid 2. tüüpi diabeedi ravi kõrvaltoimed: mao aeglustunud tühjenemine (aeg-ajalt), düsgeusia (aeg-ajalt)
Vaxelis (DTaP + IPV +  Hib +  HepB) Immuniseerimine kõrvaltoimed: ülitundlikkus, anafülaktiline reaktsioon, Krambihood koos palavikuga või ilma, hüpotoonilis-hüporeaktiivne episood (HHE)
COVID-19 vaktsiin, ChAdOx1-S [rekombinantne] (Vaxzevria) Immuniseerimine kõrvaltoime: naha vaskuliit
Venlafaksiin Depressiooni ravi hoiatus: patsientidele tuleb soovitada mitte tarvitada alkoholi (mõju kesknärvisüsteemile, potentsiaal põhjustada psüühikahäirete kliinilist halvenemist, võimalikud  koostoimed venlafaksiiniga, sh kesknärvisüsteemi pärssimine). Venlafaksiini üleannustamisest, sh surmaga lõppenud juhud, on teatatud valdavalt kasutamisel koos alkoholi ja/või teiste ravimitega. Üleannustamise riski vähendamiseks tuleb venlafaksiini retsept välja kirjutada väikseimas annuses, mis tagaks patsiendi heaolu
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Atesolizumab Kasvajavastane ravi hoiatuse täiendus: immuunvahendatud koliidi tüsistuseks võib olla seedetrakti perforatsioon
hoiatus ja kõrvaltoime: hemofagotsütaarne lümfohistiotsütoos (HLH) – teatatud on surmlõppega juhtudest. HLH võimalusega tuleb arvestada juhul, kui tsütokiinide vabanemise sündroomi ilmingud on atüüpilised või pikaajalised. Patsiente tuleb jälgida HLH kliiniliste nähtude ja sümptomite suhtes. HLH kahtluse korral tuleb ravi atesolizumabiga alaliselt lõpetada ning suunata patsient diagnoosi ja ravi täpsustamiseks erialaspetsialisti konsultatsioonile.
HLH hoiatus lisatakse ka riskivähendamise meetmena nõutud hoiatuskaarti
Bleomütsiin Kasvajavastane ravi hoiatus: bleomütsiini ja teiste kasvajavastaste ainetega samaaegset ravi saanud patsientidel on teatatud ägedast müeloidleukeemiast ja müelodüsplastilisest sündroomist
Dabrafeniib + trametiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: hemofagotsüütiline lümfohistiotsütoos (risk on kooskasutamisel). Diagnoosi kinnitumisel tuleb dabrafeniibi ja trametiniibi manustamine lõpetada ja alustada hemofagotsüütilise lümfohistiotsütoosi ravi
Fentanüül Tugeva valu ravi hoiatus: kuritarvitamise, väärkasutuse ja sõltuvuse juhtude tõusutrendi tõttu lisatakse ravimiteabesse hoiatusi, mh ravimi määramisel ravieesmärgi püstitamine, ravi lõpetamise kava, patsiendi informeerimine riskidest. Hoiatused lisatakse ka pakendile
kõrvaltoime:
toksiline leukoentsefalopaatia
Ivermektiin Parasiitidevastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed (SCAR), sh Stevensi-Johnsoni sündroom (SJS) ja toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN), mis võivad olla eluohtlikud või fataalsed. Ravimi määramisel peab patsiente teavitama nahareaktsioonide tunnustest ja sümptomitest ning patsiente nende suhtes hoolikalt jälgima. Kui ilmnevad sümptomid, tuleb ivermektiinravi kohe lõpetada ja kaaluda alternatiivse ravimi kasutamist. Kui patsiendil on ivermektiini kasutamisel tekkinud SCAR, ei tohi ravi ivermektiiniga enam uuesti alustada
Lamivudiin + tenofoviirdisoproksiil HIV infektsiooni ravi  kõrvaltoime (siiani hoiatusena): luutiheduse vähenemine
Nirapariib Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: müelodüsplastiline sündroom / äge müeloidleukeemia (esinemissagedus ≥ 1/100 kuni < 1/10)
Omeprasool Kõrvetiste ja seedetrakti haavandite ravi hoiatus ja kõrvaltoime: äge tubulointerstitsiaalne nefriit võib tekkida igal ajal omeprasoolravi ajal; võib progresseeruda neerupuudulikkuseks. Tubulointerstitsiaalse nefriidi kahtluse korral tuleb ravi omeprasooliga lõpetada ja alustada kohe sobivat ravi
Pemigatiniib Kasvajavastane ravi hoiatuse täiendus: Lisaks pehmete kudede mineraliseerumisele, sh naha lupjumisele ja kaltsinoosile seostatakse pemigatiniibi ka mitteureemilise kaltsifülaksiaga
Regorafeniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: trombootiline mikroangiopaatia, sh trombootiline trombotsütopeeniline purpur (TTP): patsientidel, kellel esinevad hemolüütiline aneemia, trombotsütopeenia, väsimus, varieeruvad neuroloogilised nähud, neerukahjustus ja palavik, tuleb kaaluda trombootilise mikroangiopaatia diagnoosi. Diagnoosi kinnitumisel tuleb ravi regorafeniibiga katkestada ja alustada kohe ravi. Ravi lõpetamisel on täheldatud trombootilise mikroangiopaatia toime pöördumist
Ripretiniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: pahaloomuline melanoom
Sakituzumabgovitekaan Kasvajavastane ravi kõrvaltoime: pneumoonia (esinemissagedus ≥ 1/100 kuni < 1/10)
Somatropiin Kasvuhormooni  puudulikkuse asendusravi hoiatus: skolioosi esineb teatavatel somatropiiniga ravitavatel patsiendirühmadel teadaolevalt sagedamini. Peale selle võib igal lapsel põhjustada skolioosi progresseerumist kiire kasv. Somatropiin ei ole suurendanud skolioosi esinemissagedust ega raskusastet. Ravi ajal tuleb patsienti skolioosi nähtude suhtes jälgida.
Eakad patsiendid võivad olla ravimi toime suhtes tundlikumad ja seetõttu võib neil olla suurem kalduvus kõrvaltoimete tekkimiseks
Statiinid (atorvastatiin; fluvastatiin; lovastatiin; pitavastatiin; pravastatiin; rosuvastatiin; simvastatiin) ja nende kombinatsioonid teiste ravimitega Hüperlipideemia ravi hoiatus ja kõrvaltoimed: müasteenia või okulaarse müasteenia (esmakordne teke või ägenemine) 
Zanubrutiniib  Waldenströmi makroglobulineemia ravi kõrvaltoimed: febriilne neutropeenia (esinemissagedus ≥ 1/100 kuni < 1/10), generaliseerunud eksfoliatiivne dermatiit (turustamise ajal teatatud)
Zonisamiid Epilepsia ravi hoiatus: karmistatakse rasedusega ja lootekahjustusega seotud hoiatusi ning ettevaatusabiõusid
Triptoreliin Androgeene pärssiv ravi hoiatus ravimitele, mis on näidustatud lastele: idiopaatiline intrakraniaalne hüpertensioon (pseudotumor cerebri) – patsienti/lapsevanemat tuleb hoiatada idiopaatilise intrakraniaalse hüpertensiooni nähtude ja sümptomite osas, milleks võivad olla tugev või korduv peavalu, nägemishäired ja tinnitus. Selle ilmnemisel tuleb kaaluda ravi katkestamist
hoiatus ravimitele, mis on näidustatud meessoost patsientidele: tekkida võib rasvmaks
Tsefuroksiim (suukaudne ja süstitav) Infektsioonivastane ravi hoiatused ja kõrvaltoimed: ülitundlikkusreaktsioon võib progresseeruda Kounise sündroomiks (äge allergilise geneesiga koronaararterite spasm, mis võib lõppeda müokardiinfarktiga
Rasked nahakõrvaltoimed (severe cutaneous adverse reactions, SCAR) - sh Stevensi-Johnsoni sündroom (SJS), toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN) ning eosinofiilia ja süsteemsete sümptomitega ravimireaktsioo (DRESS), mis võivad olla eluohtlikud või lõppeda surmaga. Ravimi määramisel tuleb patsiente SCAR  nähtudest ja sümptomitest teavitada ning jälgida neid hoolikalt nahareaktsioonide suhtes. Kui ilmnevad nendele reaktsioonidele viitavad nähud ja sümptomid, tuleb ravi tsefuroksiimiga otsekohe lõpetada ning kaaluda muud ravi. Kui patsiendil on tsefuroksiimi kasutamisel tekkinud raske reaktsioon, nagu SJS, TEN või DRESS, ei tohi sellel patsiendil ravi tsefuroksiimiga mitte kunagi uuesti alustada
Tukatiniib Kasvajavastane ravi hoiatus: kui patsiendil esineb püsiv mõõdukas kõhulahtisus koos iivelduse ja/või oksendamisega, tuleb osutada kiiret meditsiinilist abi
Vinorelbiin Kasvajavastane ravi kõrvaltoimed: kopsuarteri trombemboolia, posterioorse reversiibelse entsefalopaatia sündroom (sümptomitena peavalud, vaimse seisundi muutused, sh segasus ja kooma; krambid, nägemise ähmastumine ja kõrge vererõhk), naha hüperpigmentatsioon (serpentiinitaoline supravenoosne hüperpigmentatsioon)
Toimeaine
Kasutusvaldkond
Ravimiteabesse lisatakse 
Amoksitsilliin Infektsioonide ravi kõrvaltoimed: lineaarne IgA haigus, aseptiline meningiit, Kounise sündroom, ravimindutseeritud enterokoliidi sündroom, sh äge neerukahjustus (seoses kristalluuriaga)                                                                                                                  hoiatused: ülitundlikkusreaktsioonid võivad progresseeruda Kounise sündroomiks, mis on müokardiinfarktiga lõppeda võiv tõsine allergiline reaktsioon.
Ravimindutseeritud enterokoliidi sündroomist (drug-induced enterocolitis syndrome, DIES) on teatatud peamiselt amoksitsilliini saavatel lastel. DIES on allergiline reaktsioon, mille põhiline sümptom on pikaajaline oksendamine (1…4 tundi pärast ravimi saamist) allergiliste naha- või respiratoorsete sümptomite puudumisel. Täiendavateks sümptomiteks võivad olla kõhuvalu, kõhulahtisus, hüpotensioon või leukotsütoos koos neutrofiiliaga. Esinenud on raskeid juhte, sh progresseerumist šokiks.

koostoimed: penitsilliinid võivad vähendada metotreksaadi eritumist, põhjustades toksilisuse võimalikku suurenemist. Probenetsiidi samaaegne kasutamine ei ole soovitatav - selle toimel väheneb amoksitsilliini sekretsioon neerutorukestes. Samaaegsel kasutamisel võib amoksitsilliini sisaldus veres pikaajaliselt suureneda
Brinsolamiidi + Brimonidiin Glaukoomi ravi kõrvaltoimed ja hoiatus: Stevensi Johnsoni sündroom (SJS) ja toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN). Ravimi määramisel tuleb patsiente teavitada nähtudest ja sümptomitest ning neid tuleb nahareaktsioonide suhtes hoolikalt jälgida. Raskete kõrvaltoimete või ülitundlikkusreaktsiooni tekkimisel tuleb brinsolamiidi + brimonidiini tilkade kasutamine kohe katkestada
Budesoniid Eosinofiilne ösofagiit hoiatus: budesoniidi  kasutamisel on teatatud angioödeemist, peamiselt osana allergilistest reaktsioonidest, mis hõlmasid löövet ja sügelust. Angioödeemi tekkimisel tuleb ravi katkestada.
kõrvaltoimed: nasofarüngiit, farüngiit, keelehäired, igemevalu, huuleherpes, osteokaltsiinisisalduse vähenemine, kehakaalu suurenemine
COVID-19 mRNA vaktsiin (Spikevax) Immuniseerimine kõrvaltoimete lõigus teave tõhustusannuse ohutusprofiili kohta 6...11- ja 12-...17-aastastel noorukitel: uuringus osales 1346 osalejat vanuses 12...17 aastat, kes said Spikevax’i kordusannuse vähemalt 5 kuud ja 1294 uuritavat vanuses 6...11 aastat, kes said Spikevax’i kordusannuse vähemalt 6 kuud pärast esmase vaktsineerimisskeemi teise annuse saamist. Uuringu avatud perioodil täiendavaid kõrvaltoimeid ei tuvastatud
COVID-19 vaktsiin, Ad26.COV2-S [rekombinantne] (JCovden) Immuniseerimine kõrvaltoimete lõigus teave tõhustusannuse ohutusprofiili kohta: üldiselt oli eeldatav kõrvaltoimete profiil homoloogse tõhustusannuse puhul (vähemalt 6 kuud pärast esmast vaktsineerimist) sarnane sellega, mida täheldati pärast esimest annust. Uusi ohusignaale ei tuvastatud.
Pärast heteroloogse tõhustusannuse manustamist täheldati paiksete ja süsteemsete kõrvaltoimete esinemissageduse ja raskuse suurenemist võrreldes JCOVDEN’i homoloogse tõhustusannusega
Darunaviir HIV infektsiooni ravi kõrvaltoime: kristallnefropaatia
Durvalumab Kasvajavastane ravi hoiatus: kaugelearenenud sapiteede vähiga patsientidel ei ole kolangiit ja sapiteede infektsioonid harvad. Uuringus teatati kolangiidi juhtudest mõlemas ravirühmas (14,5% [durvalumab + keemiaravi] vs. 8,2% [platseebo + keemiaravi]); need olid enamasti seotud sapiteede stentimisega ja neil ei olnud immuunvahendatud etioloogiat. Sapiteede vähiga (eriti sapiteede stentidega) patsiente tuleb hoolikalt jälgida kolangiidi või sapiteede infektsioonide tekke suhtes enne ravi alustamist ja seejärel regulaarselt
Erütromütsiin Infektsioonide ravi koostoime: süsteemsete ja sissehingatavate kortikosteroidide (metaboliseeritakse peamiselt CYP3A poolt) ning erütromütsiini samaaegsel kasutamisel tuleks olla ettevaatlik, sest kortikosteroidi süsteemne saadavus võib suureneda. Samaaegsel kasutamisel tuleb patsienti põhjalikult jälgida süsteemse kortikosteroidi kõrvaltoimete tekke suhtes.
Erütromütsiini ja lomitapiidi samaaegne manustamine on vastunäidustatud, kuna transaminaaside tase võib märgatavalt suureneda.
Hüdroksüklorokviin ja klorokviin: QT-intervalli pikendavaid ravimeid kasutavatel patsientidel tuleb erütromütsiini kasutada ettevaatusega, kuna see võib põhjustada südame rütmihäireid ja südame-veresoonkonna tõsised kõrvaltoimeid
Feksofenadiin Allergilise riniidi ravi kõrvaltoime: nägemise ähmastumine
koostoime: apalutamiid vähendab feksofenadiini AUC’d 30%
Fentanüül Valu ravi hoiatus ja koostoime: fentanüüli ja sedatiivsete ravimite, nt bensodiasepiinide või sarnaste ravimite samaaegne kasutamine võib põhjustada sedatsiooni, respiratoorset depressiooni, koomat ja surma, seetõttu tohib neid kooskasutada vaid patsientidel, kelle puhul alternatiivseid ravivõimalusi ei ole. Kui kooskasutamist ei saa vältida, tuleb kasutada kõige väiksemat efektiivset annust ning ravi kestus peab olema võimalikult lühike. Patsiente tuleb hoolikalt jälgida respiratoorse depressiooni ja sedatsiooni nähtude ja sümptomite suhtes
Kopidogreel Aterotromboosi preventsioon hoiatus: suurenenud hemorraagiariski tõttu ei soovitata ägeda mittekardioemboolilise isheemilise insuldi või transitoorse ajuisheemiaga patsientidel insuldi sekundaarseks preventsiooniks trombotsüütidevastast kolmikravi (klopidogreel + atsetüülsalitsüülhape + dipüridamool)
Naatriumtsirkooniumtsüklosilikaat  Hüperkaleemia ravi hoiatus: sooleperfeoratsiooni risk
Oksükodoon Valu ravi hoiatused: enne ravi alustamist tuleb valuravi juhiste kohaselt patsiendiga kokku leppida ravistrateegia, sh ravi kestus ja ravi eesmärgid ning ravi lõpetamise kava. Ravi ajal peab arst olema patsiendiga sageli kontaktis, et hinnata ravi jätkamise vajadust, kaaluda ravi lõpetamist ja vajaduse korral annust kohandada. Kui patsient ravi oksükodooniga enam ei vaja, võib võõrutussümptomite ennetamiseks annust järk-järgult vähendada. Ebapiisava valuvaigistava toime korral tuleb kaaluda hüperalgeesia, tolerantsuse ja olemasoleva haiguse progresseerumise võimalust.
Oksükodooni üleannustamise korral on täheldatud toksilist leukoentsefalopaatiat.

kõrvaltoime: ravimisõltuvus - oksükodooni korduv kasutamine võib viia opisoidisõltuvuseni isegi raviannuste korral. Ravimisõltuvuse tekkimise risk võib sõltuda patsiendi individuaalsetest riskiteguritest ning opioidravi annusest ja kestusest
Risankizumab Psoriaasi ja psoriaatrilise artriidi ravi kõrvaltoimed: urtikaaria ja lööve 
Rivaroksabaan Tromboosi ravi kõrvaltoime: eosinofiilne pneumoonia
Siponimood Hulgiskleroosi ravi hoiatus: infektsiooni riski tõttu soovitatakse kliinilise vere analüüsi korrata 3...4. kuul pärast ravi alustamist ja edaspidi vähemalt üks kord aastas ning infektsiooninähtude ilmnemisel
Ustekinumab Crohni tõve ja haavandilise koliidi ravi hoiatus: elusvaktsiinide (nt BCG vaktsiin) manustamine imikutele, kes on üsasiseselt ustekinumabiga kokku puutunud, ei ole soovitatav kuue kuu jooksul pärast sündi või seni, kuni ustekinumabi sisaldus imiku seerumis ei ole enam tuvastatav. Kui konkreetse imiku puhul on kliiniline kasu selge, võib kaaluda elusvaktsiini manustamist varasemal ajahetkel tingimusel, et ustekinumabi sisaldus imiku seerumis ei ole tuvastatav
Vandetaniib Kasvajavastane ravi hoiatus ja kõrvaltoime: rasked naha kõrvaltoimed  - vandetaniibraviga seoses on teatatud rasketest naha kõrvaltoimetest, sh toksiline epidermaalne nekrolüüs (TEN) ja Stevensi-Johnsoni sündroom (SJS), mis võib olla eluohtlik või lõppeda surmaga. Ravimi määramisel tuleb patsiente nendest nähtudest ja sümptomitest teavitada ning hoolikalt jälgida nahareaktsioonide suhtes. SJS-i või TEN-i kahtluse korral tuleb vandetaniibi manustamine katkestada ning patsi