1. detsembril jõustusid muudatused bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite (anatoomilis-terapeutilis-keemilise klassifikatsiooni (ATC) rühmad N03AE, N05BA, N05CD, N05CF) väljakirjutamises.
Muudatustega kehtestati seda tüüpi rahustite ja uinutite väljakirjutamisele senisest laiemapõhjalised piirangud eesmärgiga suunata nende ravimite asjakohasemale kasutamisele ning juhtida tähelepanu kasutamisega kaasnevatele ohtudele.
Vajadus muudatusteks ilmnes 2020. aastal Eestis läbi viidud bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite kasutamise uuringust (Kurvits et al. 2020), mille tulemused viitasid probleemkohtadele senikehtinud piirangutes.
Muudatuste tähendus apteekrile
Senini kehtisid bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite väljakirjutamisele ning väljastamisele koguselised piirangud ühe retsepti kohta: 60tabletti, 20 ampulli, 20 suposiiti, 10 rektaaltuubi, 25 ml suukaudseid tilku. Ühe ostuga võis korraga väljastada maksimaalselt kahekordse koguse.
Apteekrite jaoks on uuenenud piirangutes oluline muudatus – piirangud kehtivad bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite väljakirjutamisele ning nende osas toimub automaatkontroll retseptikeskuses retsepti väljakirjutamise hetkel.
Seega ei pea apteekrid enam bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite väljastamisel kontrollima retseptiga väljastavat kogust. Apteekril tuleb lähtuda vaid retseptile märgitud kogusest ning vastutus selle osas lasub ravimi väljakirjutajal.
Apteekritel on endiselt nõustav roll. Nagu kõigi ravimite puhul, on ka rahustite ja uinutite väljastamisel väga oluline nende ravimite kasutamisega kaasnevad ohud üle rääkida, sest arstikabinetis kuuldud teave ei pruugi patsiendile meelde jääda või võib olla puudulik.
Muudatused väljakirjutamise piirangutes
Uuenenud piirangutes eristatakse bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite esmast ning korduvat määramist vastavalt sellele, kas patsiendil on eelneva 12 kuu jooksul väljaostetud retsepte nendele ravimitele või mitte.
Joonis 1. Bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ainete väljakirjutamisel retseptikeskuses rakenduvate kontrollide lihtsustatud vooskeem (joonis: Apteek TÄNA)
Esmakordsel määramisel tohib raviarst välja kirjutada väikseima tugevusega ravimpreparaati kuni 30 tabletti (senise 60 asemel). Teiste ravimvormide väljakirjutatav kogus esmakordsel määramisel ei muutunud.
Nende ravimite korduvale määramisele seati juba varasemalt kehtinud bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimite väljakirjutatavatele kogustele ajaline mõõde. Lisaks kehtivad edaspidi need kogused ravimirühmaüleselt. Teisisõnu, määratleti periood, mille jooksul maksimaalset lubatud kogust rahusteid ja/või uinuteid mõlema rühma peale kokku võib määrata. Edaspidi tohib 30 päeva jooksul mõlema rühma ravimipreparaate (bensodiasepiine ja bensodiasepiinisarnaseid ravimeid) kokku välja kirjutada kuni 60 tabletti, 25 ml suukaudseid tilkasid, 20 ampulli ja 10 rektaaltuubi. Põhjendatud juhtudel on arstil võimalus erandkorras määrata suuremaid koguseid. Selleks tuleb raviskeem koos meditsiinilise põhjendusega kooskõlastada psühhiaatriga e-konsultatsiooni teel.
Retseptikeskuse automaatne kontroll
Retseptikeskusesse on lisatud alates 2024. aasta jaanuarist kontrollid, mis annavad retsepti väljakirjutamisel vastava hoiatusteate, kui lubatuid koguseid ületatakse. Näiteks korduval väljakirjutamisel summeeritakse eelneva 30 päeva sama ravimvormi retseptide ravimi kogused koos väljakirjutatava retsepti kogusega ning kui see ületab korduvale määramisele seatud lubatud maksimaalset kogust, kuvatakse arstile vastav hoiatus.
Erandjuhtudel, kui raviskeem on kooskõlastatud teise eriarstiga, on ravimi väljakirjutamine suuremas koguses lubatud. Sel põhjusel on kirjeldatud kontroll täna seadistatud hoiatusena, mis tähendab, et arst saab hoiatusest hoolimata retsepti kinnitamisega jätkata. Retseptide kohta, mille väljakirjutamisel kuvati hoiatus, talletub retseptikeskusesse info, mida saab hiljem kasutada järelevalve tegevustes.
Lisaks on retseptikeskuses kontroll, mis ei võimalda ühele retseptile bensodiasepiine või bensodiasepiinisarnaseid ravimeid maksimaalsetest lubatud kogustest suuremas koguses kirjutada.
Kokkuvõtteks, uuendatud piirangud sätestavad raamistiku nende ravimite ratsionaalsemaks kasutamiseks, jättes samas arstile võimaluse patsiendivajadustest lähtuvalt neid ravimeid vajadusel ka teistsuguselt määrata. On vaja põhimõttelist muutust, et ravi bensodiasepiinide ja bensodiasepiinisarnaste ravimitega ei alustataks liiga kergekäelistelt sellega kaasneda võivaid ohtusid arvestamata.
See eeldab laiemapõhjalist lähenemist ja koostööd, kus lisaks väljakirjutamise piirangutele on vajalik ravijuhise väljatöötamine ja rakendamine igapäeva praktikasse, koolitustegevused, aga ka järelevalve ja selle tagasisidestamine.
Kasutatud kirjandus:
Ravimite väljakirjutamine ja apteekidest väljastamine ning retsepti vorm (29.12.2023). Riigi Teataja I. Kasutatud 15.01.2024, https://www.riigiteataja.ee/akt/129122023017
Kurvits K, Uusküla M, Laius O, Jaanson P. Bensodiasepiinide ja Z-ravimite ambulatoorne kasutamine Eestis. Eesti Arst. 2020;99(8):472–9. https://ojs.utlib.ee/index.php/EA/article/view/16748
Baldwin DS, Aitchison K, Bateson A, Curran HV, Davies S, Leonard Bet al. Benzodiazepines: risks and benefits. A reconsideration. J Psychopharmacol. 2013;27(11):967-71. https://doi.org/10.1177/0269881113503509
Guina J, Merrill B. Benzodiazepines I: Upping the Care on Downers: The Evidence of Risks, Benefits and Alternatives. J Clin Med. 2018;7(2):17. https://doi.org/10.3390/jcm7020017
Ravimiregister. Ravimi omaduste kokkuvõtted. https://ravimiregister.ee/ (vaadatud 15.01.2024)
Loomise kuupäev: 26.02.2024