Selgitab Ravimiamet ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla:
Artiklis viidatud uuringus:
- Kinnitati tsüproterooni teadaolevat riski meningioomi tekkeks ning leiti, et ülemäärane risk esines medrogestooni, promestooni ja medroksüprogesteroonatsetaadi pikaajalisel (üle 1 aasta) kasutamisel.
- Uuring ei näidanud meningioomi riski nende kolme gestageeni vähem kui 1-aastase kasutamise korral ja eelneva kokkupuute puudumisel kolme progestageeni - tsüproterooni, nomegestrooli ja kloormadinooniga;
- Kokkupuude suukaudse/tupesisese või nahale manustatava progesterooniga ja düdrogesterooniga ei suurendanud meningioomi riski.
- Emakasiseste levonorgestreeli sisaldavate vahenditega meningioomirisk puudub.
Beebipillideks nimetatakse suukaudseid hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, mis sisaldavad kas gestageeni (teise nimega progestogeeni) väikses annuses üksi või koos östrogeeniga (nt etünüülöstradiooliga).
Lisaks suukaudsetele ravimitele on raseduse vältimiseks saadaval emakasisesed (intrauteriinsed), tupesisesed (vaginaalsed), nahale manustatavad (transdemaalsed plaastrid) ja naha alla süstitavad implantaadid ning lihasesse süstitavad ravimid.
Gestageene on erinevaid – Eestis on rasestumisvastases ravimites gestageenina levonorgestreel, norgestimaat, noretisteroon, dienogest, gestodeen, desogestreel, drospirenoon, etonogestreel, norelgestromiin, kloormadinoon või nomegestroolatsetaat, medroksüprogesteroon.
Medroksüprogesterooni kasutatakse rasestumise vältimiseks vähe, peamiseks näidustuseks on siiski kasvajalised haigused ja emakaverejooksud.
Medroksürogesteroonatsetaati kasutatakse Eestis erialaseltsi taotluse alusel (ravimi müügiluba on lõppenud), igapäevaseid kasutajaid on viimasel viiel aastal olnud 73-114, kasutamine on vähenenud. Tervisekassa andmetel retsepte välja kirjutatud u 400 isikule aastas.
Antiandrogeense toimega gestageen tsüproteroon on kombinatsioonis östrogeeniga näidustatud androgeen-sõltuva mõõduka kuni raske akne ja hirsutismi raviks reproduktiivses eas naistel. Kuigi ravimil on rasestumisvastane toime, ei ole see näidustatud raseduse vältimiseks ja seda ei saa nimetada beebipilliks. Seda ravimit võtvad naised ei pea täiendavalt rasestumisvastast ravimit kasutama.
Tsüproterooni ja östrogeeni kombinatsiooni igapäevaseid kasutajaid on viimasel viiel aastal olnud 337-468, kasutamine vähenenud. Tervisekassa andmetel retsepte välja kirjutatud u 600 isikule aastas.
Medrogestooni ja promestooni Eestis ei turustata.
Meningioomi risk on teada eelnimetatud gestadeenidest vaid suures annuses kloormadinooni, nomegestroolatsetaadi ja tsüproterooni pikaajalisel kasutamisel. Eestis suures annuses kloormadinoonatsetaati või nomegestroolatsetaati sisaldavaid ravimeid ei turustada. Väikeses annuses (2 mg) kloormadinoonatsetaati või väikeses annuses (2,5 mg) nomegestroolatsetaati sisaldavate rasestumisvastaste ravimite kasutamisega seotud suurenenud meningioomiriski ei ole leitud. Neid ravimeid ei soovitata ettevaatusabinõuna naistele, kellel on või on olnud meningioom.
Nagu eespool öeldud, tsüproterooni kombinatsioonid ei ole antibeepillid.
Kokkuvõtteks - suukaudsete hormonaalsete rasestumisvastaste ravimite ehk beebipillide kasutamine ei ole seotud meningioomi riskiga.
Loomise kuupäev: 26.04.2024