Nagu kõigil imetajatel, pole ka kutsikate ja kassipoegade immuunsüsteem sündides veel täielikult välja kujunenud. Esialgu saavad ka kaitsvad antikehad kohe pärast sündi emapiimaga ja seda nimetatakse passiivseks immuunsuseks. Emalt saadud kaitsvate antikehade tase hakkab järk-järgult langema juba loomalaste esimestel elunädalatel. Sellega seoses kaasneb oht haigestuda paljudesse tõsistesse haigustesse.
Vaktsineerimine kaitseb lemmikut ohtlike nakkushaiguste eest
Vaktsineerimine* on lihtne ja efektiivne meetod, et kaitsta oma lemmiklooma paljude ohtlike, surmaga lõppevate nakkushaigusteeest.
Looma vaktsineerimine on tõhusam ja odavam, kui hilisem haiguse ravi. Samuti on vaktsineerimine väga palju ohutum kui vaktsiinvälditavate haiguste läbipõdemine. Mõnedele vaktsineerimisega välditavatele haigustele ravi puudub – näiteks marutaud, millele toimivat ravi ei ole teada ja millesse haigestumine lõppeb alati surmaga.
Vaktsineerimise sagedus ja vaktsiinide valik sõltub lemmiklooma elukeskkonnast ja riskifaktoritest, seda saab hinnata loomaarst loomaomanikuga vesteldes. Oluline on teada, et immuunsus ei teki kohe pärast vaktsiini manustamist, vaid selleks võib kuluda mitu nädalat. Kindlasti on vajalik regulaarselt läbi viia kordusvaktsineerimised, mis aitavad säilitada kaitsvate antikehade vajalikku taset looma organismis. Vaktsiin on justkui signaal, mis õpetab looma immuunsüsteemi konkreetset haigusetekitajat ära tundma ning annab võimaluse kaitse juba varakult valmis seada.
Eestis on kohustuslik ainult marutaudivastane vaktsineerimine, mida tuleb teha vähemalt iga kahe aasta järel. Ülejäänud vaktsineerimised tehakse koerale või kassile omaniku soovil. Kuid on ka erandeid - näiteks peab vaktsineerima lemmikloomi, kes osalevad näitustel või võistlustel. Täpsete nõuete kohta saab rohkem infot alati ürituse korraldajalt.
Ka reisiv loom peab olema vaktsineeritud, enne välismaale reisimist tuleb varakult välja selgitada sihtriigi nõuded vaktsineerimisele.
Vaktsineerimine kaitseb ka teisi loomi ning inimesi
Alati on üksikuid loomi, keda ei saa tervislikel põhjustel vaktsineerida (liiga noored või teatud haigustega loomad) või kelle organism ei reageeri vaktsineerimisele ootuspäraselt (ei teki piisaval hulgal kaitsvaid antikehasid). Kui piisav hulk piirkonnas elavaid loomi on vaktsineeritud, puudub haigustekitajatel võimalus efektiivselt loomalt loomale levida ja see kaitseb ka neid üksikuid isendeid, kes on vaktsineerimata.
Oma lemmiklooma vaktsineerides kaitsed mitte ainult enda lemmikut, vaid takistad oluliselt ka ohtlike nakkushaiguste levikut!
Loomise kuupäev: 22.05.2024