Aja jooksul võib ravimikappi koguneda nii mõnest ravikuurist üle jäänud ravimeid, mida enam ei kasutata, kui ka ravimeid, mille kõlblikkusaeg on juba möödunud. Ravimikappi seisma jäädes võivad need kujutada ohtu tervisele.
„Kui ravimikapis on palju erinevaid seisma jäänud ravimeid, võivad need teiste ravimitega segamini minna ning kogemata võidakse tarvitada vale preparaati. Samuti võib mõni ravim olla juba aegunud, kuid seda tarvitatakse edasi, teadmata, et selle kasutamine ei pruugi enam olla ohutu ega anda soovitud toimet,“ ütleb Ravimiameti järelevalveosakonna inspektor Marit Isakannu.
Oluline on meeles pidada, et ravimid ei ole tavalised, vaid ohtlikud jäätmed. Neid ei tohi visata olmeprügisse ega tualettpotti. Ravimijäätmed tuleb teistest jäätmetest eraldi sorteerida ja viia selleks ettenähtud kogumiskohta, et vältida ravimijääkide sattumist loodusesse ning põhjavette.
Koduse ravimikapi korrastamisel soovitab Ravimiamet järgida neid viit lihtsat sammu:
Vaata ravimikapis olevad ravimid üks haaval üle ja tee kindlaks, millised neist on ravimid. Ravimipakendil on kirjas „käsimüügiravim“ või „retseptiravim“.
Kontrolli ravimite kõlblikkusaega ja vaata üle, kas on ravimeid, mida enam vaja ei ole.
Eralda ravimijäätmed teistest jäätmetest. Infolehed, ümbrispakendid ja muu, mis ei ole ravimiga kokku puutunud, ei ole ravimijäätmed.
Kogu ravimijäätmed kokku. Purkidest, tuubidest, pudelitest ega ravimilehtedest ära ravimijääke välja võta.
Vii ravimijäätmed jäätmejaama, ohtlike jäätmete kogumispunkti või apteeki.
1.–7. juunini toimuv Ravimiameti kampaania „Aegunud ravimid on ohtlikud jäätmed – ära viska neid prügikasti!“ keskendub ravimijäätmete õige sorteerimise ja käitlemise olulisusele. Kampaania infomaterjalid on leitavad Ravimiameti kodulehel (SIIN) ning kättesaadavad ka paljudes apteekides, perearstikeskustes ja haiglates üle Eesti.